رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

بدهکاری ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت در تکمیل راه‌های لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

بدهکاری ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت در تکمیل راه‌های لرستان

بدهکاری ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت در تکمیل راه‌های لرستان

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در پرداخت منابع مورد نیاز استان برای تکمیل چهار خطه کردن راه‌ها به سند بودجه استان بدهکار هستیم که امیدواریم این بدهکاری هرچه سریع‌تر برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمد شریعتمداری شامگاه پنجشنبه در مراسم کلنگ‌زنی هتل بام لرستان با بیان اینکه استان لرستان مشمول ظرفیت‌هایی برای توسعه متوازن و همه‌ جانبه است، اظهار داشت: متأسفانه استان لرستان علی‌رغم همه ظرفیت‌هایی که دارد به‌اندازه کافی از مواهب و امکانات برای به بار آوردن این ظرفیت‌ها برخوردار نیست و با وجود همه تلاش‌هایی که در سال‌های متمادی توسط خدمت‌گزاران مردم انجام‌شده هنوز در نقطه مطلوبی قرار نگرفته است.

وی افزود: در دو سال اخیر استاندار لرستان تلاش همه‌جانبه و مجاهدانه ای را در استان آغاز کرده و مجموعه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی در مرکز را به دنبال این کاروان توسعه به استان کشانده و تلاششان به بار نشسته به‌ طوری‌که صدها میلیارد تومان در عرصه‌های گوناگون به استان وارد و صرف سرمایه‌گذاری‌های گوناگون در عرصه‌های مختلف کرده است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور بابیان اینکه یکی از ظرفیت‌های مهم استان لرستان موضوع گردشگری است، عنوان کرد: میراث تاریخی فراوانی در استان لرستان وجود دارد که گل سرسبد آن قلعه فلک الافلاک به‌عنوان یک آثار تاریخی و باستانی در استان است.

وی با اشاره به اینکه استان لرستان از ظرفیت‌های گردشگری طبیعی فراوانی برخوردار است، بیان کرد: استان لرستان از زیبایی‌های طبیعی فراوانی برخوردار است که می‌تواند مقصد گردشگری طبیعی و تاریخی قرار گیرد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه لرستان عمدتاً معبر گردشگری بوده که خود می‌تواند یکی از ظرفیت‌های استان باشد، تصریح کرد: استان لرستان در یک نقطه سوق‌الجیشی واقع‌شده که با برخورداری از زیرساخت‌های موردنیاز می‌تواند معبر بسیار خوبی باشد و از ظرفیت‌های استان برای اسکان موقت و انتقال زائران ثامن‌الحجج(ع) و کربلای معلی باشد.

وی با بیان اینکه یکی از زیرساخت‌های توسعه استان ایجاد هتل است، خاطرنشان کرد: مقدمات خوبی برای تحقق این هدف در استان فراهم‌شده بنابراین باید در زمینه توسعه زیرساخت‌ها و تحقق اهداف همکاری بیشتری انجام شود.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور بابیان اینکه توسعه ظرفیت‌های فرودگاهی قدم دیگر توسعه استان است، گفت: بخش قابل‌ملاحظه‌ای از ظرفیت‌های فرودگاهی استان در طی دو سال اخیر شکوفا شده که امیدواریم در آینده نزدیک همه طرح‌های توسعه‌ای فرودگاه خرم‌آباد به پایان برسد.

وی بابیان اینکه احداث فرودگاه بروجرد یکی دیگر از برنامه‌های استاندار لرستان است که امیدواریم به نتیجه برسد، اظهار داشت: راه‌های استان با یک شتاب فراوان در حال ساخت‌وساز است که حدود 200 میلیارد تومان در پرداخت منابع موردنیاز استان برای تکمیل چهار خطه کردن راه‌ها به سند بودجه  استان بدهکار هستیم که امیدواریم این بدهکاری هرچه سریع‌تر مرتفع شود.

شریعتمداری افزود: اتصال استان لرستان از طریق شبکه‌های ریلی از برنامه‌های استاندار لرستان بوده که منابع قابل‌ملاحظه‌ای می‌خواهد امیدواریم با رفع تحریم‌ها شرایطی مهیا شودکه نه‌ تنها با اتکا به صندوق توسعه ملی بلکه با استفاده از منابع خارجی ساخت راه‌آهن که نقش مهمی در توسعه استان و گردشگری دارد انجام شود.

وی عنوان کرد: از طریق ریلی سه زیرساخت موردنیاز استان تکمیل و آماده بهره‌برداری است و این ظرفیت به‌ صورت تدریجی رو به افزایش است  و در کنار این موضوع ساخت مراکز اقامتی مناسب در اندازه‌های گوناگون از هتل‌های "چهر" ستاره و پایین‌تر باید هر چه بیشتر در استان ساخته شود.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تأمین منبع لازم با استفاده از تسهیلات اعطایی در بخش گردشگری پیگیری می‌شود، بیان کرد: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی مکتوب را منعکس می‌کنیم چراکه این پروژه یکی از پروژه‌های قطعی  سفر است که باید  70 درصد اعتبار موردنیاز آن از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود تا کار به‌ صورت منظم به پایان برسد.