رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

بذر امید در گلخانه دیناروند خرم‌آباد خشک شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بذر امید در گلخانه دیناروند خرم‌آباد خشک شد

بذر امید در گلخانه دیناروند خرم‌آباد خشک شد

گلخانه دیناروند خرم‌آباد پس از گذشت ۷ سال هنوز به فارغ التحصیلان واگذار نشده و اکنون درخواست وثیقه ۱۶۰ میلیون تومانی از فارغ التحصیلان سبب گره افکنی در کار شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، از بدیهی‌ترین سرفصل‌ها در پروژه‌ها و کارهای اقتصادی، اصل صرفه‌جویی در وقت و بازگشت به‌موقع سرمایه است و به عبارتی این دو عنوان درون‌مایه اصلی تعیین اقتصادی بودن هر طرح درآمدزایی است.

در سراسر دنیا اصل صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌، بازگشت سرمایه، راهبرد اصلی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی معروف در هر فعالیت و حرکت تولیدی است تا آنجا که  برندهای معروف مولود همین دیدگاه اقتصادی است و به‌طورکلی هر طرح درآمدزا بدون رعایت عناوین ذکرشده، ماهیت وجودی خود را از دست می‌دهد.

طرح‌های اشتغال‌زایی و پروژه‌های اقتصادی در لرستان برخلاف تمام دنیا، مشمول گذر زمان است و برحسب اتفاق، ممکن است یک طرح در زمان پیش‌بینی‌شده به سرانجام برسد چراکه در 20 سال گذشته بر همگان ثابت‌شده که لرستان سرزمین پروژه‌های راکد است و تصدیق‌کننده این مطلب، 618 پروژه نیمه‌کاره و یا راکد باارزش یک هزار 650 میلیارد تومان است.

سرگردانی 7 ساله فارغ‌التحصیل در پروژه گلخانه دیناروند

پروژه گلخانه دیناروند یکی از نمونه طرح‌هایی است که اصل صرفه‌جویی در وقت و بازده اقتصادی، ماهیت خود را ازدست‌داده و نزدیک به هفت سال است که عده‌ای جوان فارغ‌التحصیل کشاورزی سرگردان طرحی هستند که بنا شد در یک‌ساله به افتتاح برسد.

بهمن بهاروند نماینده فارغ‌التحصیلان کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مورد علت تکمیل نشدن طرح گلخانه دیناروند اظهار داشت: سال 87 بود که سازمان جهاد کشاورزی استان در یک فراخوان عمومی و با نیت اشتغال‌زایی، از فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی دعوت به عمل آورد تا در طرح اقتصادی گلخانه دیناروند، سرمایه‌گذاری و ثبت‌نام انجام شود.

وی در مورد شروط اولیه اداره جهاد کشاورزی برای ثبت‌نام متقاضیان افزود: در ابتدا مسئولان وقت جهاد این‌گونه مطرح کردند که با واریز 10 میلیون تومان و ارائه مدرک معتبر دانشگاهی در رشته کشاورزی می‌توانند بعد از یک سال صاحب گلخانه دو هزار و 500 متری با تجهیزات کامل شوند.

وعده واگذاری گلخانه 2500 متری به فارغ التحصیلان

نماینده متقاضیان پروژه گلخانه دیناروند عنوان کرد: در روز نخست ثبت‌نام این طرح، نحوه واگذاری اجاره به‌شرط تملیک بود یعنی در ازای وام 100 میلیون ریالی که قرار بود برای هر گلخانه دو هزار و 500 متری هزینه شود، فارغ‌التحصیلان بعد از تحویل واحد باید کل اقساط وام را در مدت هفت سال به بانک کشاورزی پرداخت می‌کردند و دراین‌بین بانک زمین به‌عنوان ضامن وام‌گیرندگان از طرف جهاد کشاورزی معرفی  می‌شد.

وی با اشاره به نقش بانک زمین در این پروژه بیان کرد: به‌طورمعمول در پروژه‌های اشتغال‌زایی جهاد کشاورزی، بانک زمین با نقش شبه‌دولتی که دارد مأمور تهیه وثیقه چندمیلیاردی برای گرفتن وام از بانک کشاورزی است و در این پروژه نیز قرار بود در ازای گذاشتن وثیقه چندمیلیاردی، در هر 100 میلیون پرداختی دو میلیون تومان از هر فارغ‌التحصیل گرفته شود.

انتظار 7 ساله 28 فارغ التحصیلان برای راه‌اندازی گلخانه

بهاروند تصریح کرد: متأسفانه پیمانکار منتخب جهاد کشاورزی، به دلیل عدم‌کفایت بعد از گذشت پنج سال خلع ید شد درحالی‌که اگر روز اول یعنی سال‌های 87 و 88 پیمانکار مجربی برای طرح انتخاب‌شده بود، گلخانه باید یک‌ساله تکمیل می‌شد اما تازه پس از پنج سال مسئولان وقت جهاد کشاورزی متوجه شدند که پیمانکار، صلاحیت ادامه کار را ندارد.

وی خاطرنشان کرد: چنین مسائلی سبب شد که در همان سال اول، نیمی از متقاضیان گلخانه درخواستشان را برای احداث گلخانه پس گرفتند و 28 نفر دیگر نزدیک به هفت سال منتظر تکمیل و تجهیز گلخانه‌ها شدند.

بهاروند گفت: به دلیل تفاوت قیمت‌ها در فاصله پنج‌ساله، پیمانکار بعدی درخواست 60 میلیون تومان دیگر از بانک کشاورزی کرد و این آغاز بازی جدید اداره جهاد کشاورزی و بانک زمین با فارغ‌التحصیلان متقاضی واحد گلخانه بود.

درخواست وثیقه 160 میلیون تومانی از فارغ التحصیلان

وی اظهار داشت: پس‌ازاین اقدام بود که بانک زمین برخلاف وعده قبلی خود، علاوه بر پیش‌بینی دریافت سه میلیون تومان از متقاضیان، درخواست وثیقه معتبر سنددار به ارزش 160 میلیون تومان و چک‌بانکی به ارزش 100 میلیون تومان کرد و مشکل اصلی فارغ‌التحصیلان ازاینجا شروع شد.

نماینده فارغ‌التحصیلان بیان کرد: همگی ثبت‌نام کنندگان واحدهای گلخانه‌ای دینارند، روز اول به خاطر شرایط نسبتاً مناسب واگذاری، ازجمله نبود هرگونه ضمانت وارد این کار شدند، چون هرکسی می‌داند یک دانشجوی تازه فارغ‌التحصیل هیچ‌گونه املاکی ندارد که بخواهد به‌عنوان وثیقه ارائه دهد.

وی تصریح کرد: تمام متقاضیان به اداره جهاد کشاورزی تعهد مکتوب و محضری داده‌اند که در ازای ثبت‌نام در طرح گلخانه دیناروند، باید قید استخدام دولتی را بزنند و این در حالی است که پس از گذشت هفت سال از واریز وجه 10 میلیونی توسط فارغ‌التحصیلان خرم‌آبادی، بانک زمین ضمانت عجیب 160 میلیونی ملکی و ضمانت بانکی 100 میلیونی از جوانان بیکار درخواست کرده است.

امضای قرارداد گلخانه و قید استخدام دولتی را زدن

بهاروند گفت: ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با امضای این قرارداد قید استخدام دولتی را زده‌ایم و هفت سال پای این پروژه ایستاده‌ایم اما اکنون که 90 درصد پروژه به ثمر رسیده است یک‌باره بانک زمین که زیرمجموعه بانک کشاورزی و اداره جهاد کشاورزی است از جوانان فارغ‌التحصیل درخواست ضمانت‌های چند صدمیلیونی می‌کند که خارج از توان فارغ‌التحصیلان است.

وی تصریح کرد: ضمانت بانکی شرط بسیار عجیبی است و بر اساس این شرط خودساخته بانک زمین، هرکدام از جوانان بیکار برای رسیدن به واحد گلخانه خود باید پنج ضامن بانکی با حقوق ماهیانه دو میلیون تومان به بانک معرفی کنند.

بهاروند گفت: وجود چنین شروطی سبب شده تا بسیاری از فارغ‌التحصیلان نتوانند ادامه دهند و اکنون پای ما به شرکتی به نام آب‌وخاک فارس به پروژه بازشده و سند 27  واحد از گلخانه‌ها را خریده است؛ گلخانه‌هایی که هفت سال احداث آن‌ها رؤیای جوانان بیکار کشاورزی بود یک‌باره و با گذاشتن شروط عجیب از سوی بانک زمین، فارغ التحصیلان نتوانستند ادامه دهند و عطای پروژه را به لقای آن بخشیدند.

وی عنوان کرد:  دولت در ابتدا برای کمک به این طرح، مبلغ یک میلیارد و 884 میلیون تومان به‌صورت بلاعوض در نظر گرفته بود و سهم هر واحد گلخانه نزدیک به 32 میلیون تومان می‌شد یعنی این 32 میلیون تومان از 160 میلیون تومان وام به‌صورت خودکار کسر می‌شد اما گویا مسئولان تصمیم گرفته‌اند که این شرط را فقط برای شرکت آب‌وخاک فارس اعمال کنند و در این زمینه تمام تلاش خود را انجام داده‌اند و می‌دهند و فارغ‌التحصیلان بیکار را به دست ثمن بخت سپرده‌اند.

حذف ساختمان رفاهی و فضای اداری در گلخانه

نماینده فارغ‌التحصیلان در مورد وضعیت عمرانی پروژه گلخانه دیناروند خاطرنشان کرد: در نقشه اولیه این طرح قرار بود که داخل هر واحد یک ساختمان رفاهی 60 متری احداث شود گویا چنین برنامه‌ای نیز حذف‌شده است از طرفی قرار بود یک سردخانه استاندارد، نمازخانه و فضای اداری برای کل مجموعه احداث شود که فعلاً یک خشت از این فضاها چیده نشده است.

مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان در رابطه با وضعیت گلخانه دیناروند خرم‌آباد، اظهار داشت: برنامه شهرک گلخانه‌ای دیناورند از سال 82 شروع شد اما متأسفانه به دلیل مشکلات متعددی که عمدتاً در حوزه مدیریتی بود اجرای این طرح به طول انجامید.

پیشرفت 90 درصدی گلخانه دیناروند

وی به نااهل بودن عوامل پیمانکاری گلخانه دیناروند و خلع ید آن در سال 93 اشاره کرد و افزود: با یک فرجه زمانی شش ماه و با برقراری شیفت شبانه‌روزی کار عملیات اجرایی این طرح با بیش از 90 درصد پیشرفت به اتمام رسیده و 10 درصد باقی‌مانده مربوط به نصب پلاستیک‌ها است که  چون برنامه واگذاری قطعی نشده بود انجام نشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان عنوان کرد: متأسفانه بانک زمین به‌عنوان مسئول اجرای پروژه با تأخیر غیرقابل موجهی کار را پیگیری می‌کرد اما با اصرار استاندار لرستان و نشست متعددی که در استان و خارج از استان با عوامل مربوطه و مسئولان بانک زمین برگزار شد  و مکاتبات متعددی که با معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر کشور و بانک مرکزی داشتیم خوشبختانه این پیگیری‌ها نتیجه داد و هم‌اکنون از طریق بانک زمین واگذارشده است.

انعقاد قرارداد 28 واحد گلخانه با شرکت  مهندسی آب‌وخاک کشور

وی بیان کرد: عملیات انعقاد قرارداد 28  واحد با شرکت  مهندسی آب‌وخاک کشور در حال انجام است و 28 واحد نیز برای فارغ‌التحصیلانی است که به‌عنوان متقاضی ثبت‌نام کردند دارد.

غضنفری گفت: هم‌اکنون در گلخانه دیناروند عملیات نشاکاری سه واحد به‌صورت الگویی و نمادین در حال انجام است  تا در سفر آینده  وزیر کشور به استان به افتتاح برسد.

وی تصریح کرد: البته مراحل انعقاد قرارداد و تأمین وثائق و الزامات پروسه زمان بری است که هم‌اکنون بین بانک کشاورزی سرمایه‌گذار در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار لرستان اظهار داشت: بناشده فارغ‌التحصیلان کشاورزی نیز در یک فرجه زمانی الزامات بانک را فراهم کنند که در صورت فراهم کردن واحد  با یک امتیاز و تخفیف ویژه به آن‌ها واگذار می‌شود.

وی افزود: اخیراً با حضور عوامل مربوط جلسه‌ای برگزار و مقرر شد بانک کشاورزی نیز برای انعقاد سریع قرارداد مساعدت بیشتری کند.