سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

برجام تأثیری در اقتصاد و معیشت مردم نداشت - نمایش محتوای خبر

 

 

برجام تأثیری در اقتصاد و معیشت مردم نداشت

برجام تأثیری در اقتصاد و معیشت مردم نداشت

ائمه جمعه شهرستان‌های استان لرستان در خطبه‌های نماز جمعه تأکید کردند: برجام در طول یک سال گذشته دستاورد آن‌چنانی برای ایران نداشته و هیچ مشکلی از ایران را حل نکرده و تأثیری نیز در زندگی و معیشت مردم نداشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های استان لرستان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی امام‌جمعه بروجرد در خطبه‌های این هفته نماز جمعه بروجرد با اشاره به سالگرد اجرای برجام اظهار داشت: یک سال از اجرای توافق هسته‌ای تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام می‌گذرد و درحالی‌که جمهوری اسلامی ایران به همه تعهداتش و بلکه بیشتر از آن عمل کرده است آمریکا به هیچ‌یک از تعهدات خود عمل‌نکرده و در طول این‌یک سال مکرراً برجام را نقض کرده است.

وی افزود: آمریکا نه‌تنها تحریم‌ها را برنداشت که هرروز به بهانه‌های جدید تحریم‌های جدیدی علیه ملت ایران وضع می‌کند درحالی‌که بنا بود از اولین روز اجرای برجام همه تحریم‌ها اعم از مالی و بانکی برداشته شود اما نه‌تنها چنین نشد که ده‌ها تحریم دیگر به بهانه‌های مختلف علیه ایران وضع شد.

خطیب نماز جمعه بروجرد نقض برجام توسط آمریکا را یک واقعیت غیرقابل‌انکار خواند و با طرح سؤالاتی گفت: آیا توافق هسته‌ای غیر از تورم، رکود، گرانی، بیکاری، مشکلات اقتصادی و معیشتی، از دست دادن فعالیت‌های هسته‌ای و واگذاری ده‌ها امتیاز به آمریکایی‌ها دستاورد دیگری داشته است؟

وی اضافه کرد: برجام در طول یک سال گذشته دستاورد آن‌چنانی برای ایران نداشته و هیچ مشکلی از ایران را حل نکرده و تأثیری نیز در زندگی و معیشت مردم نداشته است. مسئولان باید با مردم صادقانه برخورد کنند چرا باید مردم را فریب دهند؟ یک سال از اجرای برجام گذشته اما تاکنون یک دلار از طریق سیستم بانکی برنگشته حتی معاملات نفتی نیز نمی‌توان با دلار انجام داد چراکه محدودیت معامله با دلار برای ایران برداشته نشده است.

ترابی تصریح کرد: نزدیک به 20 هزار سانتریفیوژ در دو مرکز فوردو و نطنز مشغول به کار بود که امروز به پنج هزار سانتریفیوژ رسیده، پیش از اجرای برجام تا 20 درصد اورانیوم غنی‌سازی شد امروز به حدود سه درصد رسیده است، پیش از برجام 11 تن اورانیوم غنی‌شده به خارج از کشور فرستاده شد در حال حاضر تنها سه کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در کشور وجود دارد، قلب راکتور اراک را بیرون آوردند و جای آن بتن ریختند که به اعتراف خود مسئولان غیرقابل‌برگشت است و از سویی عمده تحریم‌های مالی و بانکی به قوت خود باقی است.

وی بابیان اینکه آمریکایی‌ها به اعتراف مسئولان سیاست خارجه کشور به‌ظاهر و بر روی کاغذ تحریم‌ها را برداشته‌اند، خاطرنشان کرد: امروز باید به دلیل نقض مکرر برجام آمریکا را در دنیا رسوا کنیم.

امام‌جمعه بروجرد یکی از مشکلات مردم را مشکلات معیشتی و اقتصادی ذکر کرد و گفت: در رأس این مشکلات بیکاری جوانان به‌خصوص بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است. باید پرسید در این مدت چه میزان فرصت شغلی به معنای واقعی کلمه ایجادشده؟ به برکت رکود فراگیر در کشور نه‌تنها نتوانستیم فرصت شغلی جدیدی ایجاد کنیم بلکه افراد شاغل هم فرصت‌های شغلی خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: کجا رونق اقتصادی ایجادشده؟ عینک‌هایمان را هم که عوض کنیم باز همان است چراکه بر اساس آمار مرکز آمار ایران سه میلیون و 300 هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که اماره‌ای غیررسمی این تعداد را تا هفت میلیون نفر نیز تخمین زده‌اند.

ترابی با اشاره به بیکاری فراگیر و از بین رفتن فرصت‌های شغلی در شهرستان بروجرد بیان کرد: در شهرستان بروجرد نه‌تنها فرصت شغلی جدیدی ایجاد نشده بلکه شاغلین در دیگر صنایع و مشاغل نیز شغل‌های خود را ازدست‌داده‌اند و این امر سبب به وجود آمدن تجمعات صنفی و مطالبه حقوق یک تا دوساله کارگران شده که زندگی بسیاری از آن‌ها به دلیل از دست دادن مشاغل خود در حال متلاشی شدن است و بسیاری دیگر نیز زندگی خود را ازدست‌داده‌اند. آیا مدیران نجومی بگیر مشکل کارگران را درک می‌کنند که به فریاد آن‌ها برسند؟

وی تصریح کرد: در ماه‌های پایانی سال اقتصاد مقاومتی که استان لرستان به‌عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب‌شده برای شهرستان بروجرد چه اقدامی انجام‌شده؟ واحد تولیدی جدیدی که تأسیس نشده هیچ، واحدهای دیگر نیز در حال تعطیلی هستند. تنها راهکار احیای این واحدها تکیه‌بر توانمندی‌های داخل با نگاه به اقتصاد مقاومتی است.

امام‌جمعه بروجرد به اعدام سه جوان مبارز بحرینی توسط رژیم آل خلیفه اشاره کرد و گفت: اقدام جنایتکارانه رژیم سفاک بحرین موجی از اعتراضات داخلی و خارجی را به وجود آورد اما سکوت مجامع بین‌المللی و دفاع از حقوق بشر در قبال این جنایت چراغ سبزی به رژیم سفاک بحرین در ادامه این جنایات بود.

وی به اشاره به حادثه فروریختن ساختمان پلاسکوی تهران و جان باختن عده‌ای از آتش‌نشانان فداکار و متعهد در این حادثه تأسف‌بار تصریح کرد: باید به ایثار و ازخودگذشتگی این آتش‌نشانان غیور آفرین گفت چراکه آن‌ها خطر را به جان خریدند تا دیگران را از خطر مرگ نجات دهند بنابراین باید از این حادثه درس عبرت گرفته و از وقوع چنین حوادثی پیشگیری کنیم.

مدیریت صحیح در حادثه پلاسکوی تهران اعمال شود

حجت‌الاسلام رضا حقیان امام‌جمعه دورود نیز در جمع نمازگزاران این شهرستان به حادثه تخریب ساختمان پلاسکو تهران اشاره کرد و اظهار داشت: در این حادثه تعدادی از آتش‌نشانان غیور و متعهد زیر آوارها گرفتار و برخی نیز به شهادت رسیده‌اند و مسئولان نیز باید با مدیریت صحیح هرچه سریع‌تر مفقودان این حادثه را پیداکرده و به مصدومان رسیدگی کنند.

وی حادثه ساختمان پلاسکو را زنگ خطر جدی برای تهران دانست و افزود: از این حادثه  باید به‌عنوان یک درس عبرت برای مدیرت شهری تهران در آینده بهر برد تا موارد مشابه آن تکرار نشود.

امام‌جمعه دورود با مهم برشمردن بررسی علل وقوع این حادثه بیان کرد: نباید اخطارهای جدی مرکز مطالعات زلزله‌شناسی و زمین‌شناسی کشور نسبت به تراکم جمعیت در تهران و توسعه بیش‌ازحد این شهر نادیده گرفته شود چراکه خطرات این تغافل در آینده ممکن است گریبان همه کشور را بگیرد.

وی با اشاره به خطرات فراوانی که تهران را تهدید می‌کند تصریح کرد: فرونشست زمین، زمین‌لغزش، سیلاب و آلودگی هوا از دیگر خطرات نهفته‌ای است که تهران را به‌عنوان یک کلان‌شهر تهدید می‌کند و باید شورای این شهر تهران، نمایندگان مجلس و دولت به فکر راه‌حلی برای رفع این مشکلات باشند.