رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

برداشت ۱.۵ میلیارد مترمکعب از منابع آبی لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت ۱.۵ میلیارد مترمکعب از منابع آبی لرستان

برداشت ۱.۵ میلیارد مترمکعب از منابع آبی لرستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از برداشت ۱.۵ میلیارد متر مکعب از منابع آبی سطحی و زیر زمینی استان توسط بخش کشاورزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا بازدار پیش از ظهر یکشنبه در جلسه کارگروه آب، کشاورزی و بررسی وضعیت گلخانه های لرستان در سخنانی میزان بهره برداری از منابع آبهای سطحی لرستان در حوزه کشاورزی را ۸۱۲ میلیون متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: همچنین میزان برداشت از آب های زیر زمینی نیز در این حوزه ۷۱۳ میلیون متر مکعب است.

وی بیان داشت: در مجموع ۱.۵ میلیارد متر مکعب آب از منابع آبی سطحی و زیر زمینی لرستان در حوزه کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بر اساس آمار تحقق امنیت غذایی برای افراد باید برای هر سه نفر یک هکتار اراضی آبی کشاورزی وجود داشته باشد گفت: برای این امر ما در استان نیازمند به ۵۷۷ هزار هکتار اراضی آبی هستیم.

بازدار با اشاره به خشکسالی  زراعی در لرستان عنوان کرد: در حال حاضر کشت محصولات کشاورزی در استان به دلیل خشکسالی و بارش های کم دو ماه با تاخیر آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این امر موجب می شود که پیش بینی کنیم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد محصولات کشاورزی استان آسیب ببینند گفت: در حال حاضر ۱۹۳ هزار هکتار گندم دیم در استان وجود داشته که نیازمند آب هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه در مجموع ۱۸۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی در لرستان وجود دارد گفت: از این میزان ۴۱ هزار و ۸۰۰ هکتار معادل ۲۲ درصد به سیستم های نوین آبیاری کشاورزی مجهز شده اند.

بازدار با تاکید بر اینکه ۱۳ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان طی سه سال اخیر به سیستم آبیاری نوین کشاورزی مجهز شده اند گفت: هم اکنون میانگین تجهیز اراضی کشاورزی لرستان به سیستم آبیاری نوین ۲۲ درصد بوده و این در حالیست که این عدد در کشور حدود ۲۰ درصد است.

وی در ادامه سخنان خود از پرداخت ۱۸ میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران در بخش کشاورزی خبر داد و تصریح کرد: همچنین به زودی ۱۰ میلیارد تومان دیگر در این زمینه پرداخت می شود.