رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

برسانی به 50 روستای شهرستان دلفان - نمایش محتوای خبر

 

 

برسانی به 50 روستای شهرستان دلفان

برسانی به 50 روستای شهرستان دلفان

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، مهندس کاکاوند در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات آب شرب روستاهای دلفان، اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی استان توجه ویژه‌ای به روستاهای فاقد آب شرب دلفان دارد به‌گونه‌ای که امسال بیشترین اعتبار شهرستانی به شهرستان دلفان اختصاص داده شده است و در حال حاضر آبرسانی به ۵۰ روستا را در دست اجرا داریم.

وی تصریح کرد: عمده‌ترین مشکلات آبرسانی به روستاهای لرستان در شهرستان دلفان است به‌گونه‌ای که از ۴۸ روستای بالای ۲۰ خانوار فاقد آب در سطح استان ۲۴ روستای مربوط به شهرستان دلفان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان اضافه کرد: وضعیت شهرستان دلفان از نظر آب‌های زیرزمینی کامل متغیر و متفاوت است، در شرق این شهرستان، منطقه برخوردار از نظر آب زیرزمینی بسیار غنی است و آب شهر نورآباد هم از چاه‌های حفر شده این منطقه تأمین می‌شود اما در قسمت غربی شهرستان و در بخش کاکاوند و میربگ متاسفانه منابع آب زیرزمینی بسیار ضعیف و محدود است به‌طوری‌که منابع تامین آب شرب این روستاها از طریق چشمه‌ها تامین می‌شود و چشمه‌ها هم با یک خشکسالی از بین می‌روند و با یک ترسالی مجدد دادن به آب می‌افتند.

کاکاوند افزود: برای حل مشکلات این مناطق به یک مطالعات جامع آب نیاز است که البته این جزو وظایف شرکت آب منطقه‌ای است و ما در جلسات مشترکی که با آب منطقه‌ای برگزار می‌کنیم به این موضوع توجه داریم کما اینکه در جلسه شورای اداری شهرستان دلفان مقرر شد شرکت آب منطقه‌ای پنج حلقه چاه به صورت گمانه برای آب یابی در این مناطق حفر کند که  امیدواریم با این کار وضعیت منابع آب زیرزمینی تا حدودی در این مناطق مشخص شود.

وی گفت: برای حل مشکلات آب روستاهای بخش کاکاوند و میر بگ چاره‌ای نیست جز اینکه مجتمع‌های آبرسانی و چاه‌های آهکی در این مناطق ایجاد کنیم.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان اضافه کرد: علاوه بر این با کمک قرار گاه خاتم الانبیا ایجاد مجتمع آبرسانی ۱۲ روستایی در منطقه کاکاوند در حال احداث است که در حال حاضر لوله‌گذاری و احداث مخزن آنها صورت می‌گیرد.

کاکاوند گفت: در کنار این اقدامات از طریق مجمع خیرین هم آبرسانی به چندین روستا در حال انجام است به‌طوری‌که در چند روستا از بخش کاکاوند عمده لوله و اتصالات مورد نیاز را شرکت آبفار تهیه کرده و سایر کارها را خیرین انجام می‌دهند و خوشبختانه در دو ماه گذشته با کمک خیرین سه روستا در این منطقه آب رسانی شده است