برنامه ناگفته های تاریخ

برنامه ناگفته های تاریخ لرستان

سلامی از سر مهر و صفا بر شیفتگان فرهنگ، هنر و تاریخ این سرزمین ماندگار و بوسه بر آستان جانان زده و گلبانگ سربلندی سر دهیم که مردمان این دیار به یاد ماندنی در فراز نشیب روزگاران خوش درخشیدند و آوازه نام و نشان لرستان و ایران را بر بام قلل هنر و اندیشه جهان نشاندند و از گرما و روشنایی فرایزدی مردمانی سختکوش و حماسه ساز را آفریدند.

پس برآنیم آغاز گر راهی باشیم که گذشته را به امروز پیوند دهیم و آنچه خود داشته را از بیگانه تمنا نکنیم. دل به امروز بسپاریم، دیروز را فراموش نکنیم و به فردا امیدوار باشیم.

سید محمد سیف زاده

لرستان تاریخی چند هزارساله با روایت‎های شنیدنی دارد؛ در همین خصوص شبکه لرستان با تولید و پخش مستندی به نام «ناگفته‌های تاریخ» راوی تاریخ لرستان شده است. به گزارش یافته، روایت برنامه کارشناس محور «ناگفته‌های تاریخ» را سید محمد سیف‌زاده بر عهده دارد او ناگفته‌های تاریخی این دیار را با بیانی گیرا، از ورود شیعیان تا حکومت آل حسنویه در لرستان و اتابکان لرکوچک و مبارزه آن‎ها با اقوام مهاجم و عمران و آبادانی در لرستان روایت می‎کند. وی از والیان لرستان، خدمات و خیانت‎ها و ستم آن‎ها به مردم، از شاهزادگان متکبر قاجار و تاراج ثروت مردم و از کشتار و قتل‎عام لرستانی‎ها توسط آن‎ها تا حکومت رضاخان و سلاخی عشایر و دهقانان، اسکان عشایر و کشف حجاب رضاخانی سخن به میان می‎آورد و در ادامه از خروش مردم برای رهایی از حکومت پهلوی تا ظهور انقلاب اسلامی مطالبی که تاکنون گفته نشده را بیان می‎کند. گفتنی است: منابع پژوهشی این مستند فاخر و دیدنی بیش از 40 عنوان کتاب است. «ناگفته‌های تاریخ» برنامه‎ای است که ساعت 19 هر شب و به مدت 10 دقیقه به تهیه‎کنندگی حمید بیرانوند از شبکه سیمای لرستان روی آنتن می‎رود.

Loading the player...
سال تولید: 99.10.30
عوامل تولید:

 پزوهشگر و گوینده : محمد سیف زاده

مونتور: لیلا محمدی

تهیه‎کننده: حمید بیرانوند