جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

بروجرد با کمبود فضای آموزشی برای طلاب علوم دینی مواجه است - نمایش محتوای خبر

 

 

بروجرد با کمبود فضای آموزشی برای طلاب علوم دینی مواجه است

بروجرد با کمبود فضای آموزشی برای طلاب علوم دینی مواجه است

امام‌جمعه بروجرد گفت: شهرستان بروجرد با کمبود فضای آموزشی برای ۷۰۰ نفر از طلاب حوزه‌های علمیه مواجه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی شامگاه یکشنبه در دیدار با نماینده آیت‌الله سیستانی و ده‌ها تن از طلاب و اساتید حوزه‌های علمیه این شهرستان اظهار داشت: شهرستان بروجرد با تاریخ کهن و پیشینه‌ای درخشان باسابقه چند هزار ساله تمدن و مدنیت در طول تاریخ پرافتخار خود همواره به‌عنوان مهد علم و فضیلت مطرح بوده و در یک زمان 70 مجتهد مسلم در این شهر زندگی می‌کردند.

وی بابیان اینکه این شهرستان زادگاه مرجع بزرگ جهان تشیع حضرت آیت‌الله‌العظمی بروجردی بوده است، افزود: نام بروجرد بانام بزرگانی که از این دیار برخاسته و به نور علم و تقوا عالمی را منور کرده و در آسمان علم و فقاهت درخشیده‌اند، عجین شده بزرگانی همچون آیت‌الله بروجردی، علی‌محمد نجفی بروجردی، آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ حسن غروی، حجتی بروجردی، علامه شهیدی، صامت بروجردی، استاد زرین‌کوب و آیتی و ده‌ها عالم و فرزانه دیگر نامشان بر تارک تاریخ این شهرستان می‌درخشد.

امام‌جمعه بروجرد بابیان اینکه در حال حاضر 700 نفر از روحانیون و طلاب حوزه علمیه در سه مدرسه علمیه این شهرستان در محضر 41 استاد برجسته تلمذ علم می‌کنند، بیان کرد: حوزه علمیه شهرستان بروجرد ازجمله حوزه‌های فعال، بانشاط و پررونق کشور است و در هر مقطعی از زمان نقش برجسته و ممتاز خود را در پاسداری از اسلام و انقلاب و نظام خون‌بار به‌خوبی ایفا کرده است.

وی با اشاره به مجاهدت‌های طلاب حوزه علمیه بروجرد در دوران هشت‌ساله دفاع مقدس در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل عنوان کرد: بیشترین شهدای روحانیت استان لرستان مربوط به شهرستان بروجرد است و اولین و آخرین روحانی شهید این استان از دیار عالم خیز و شهیدپرور بروجرد است. شهید شریف قنوتی که در جریان تهاجم دشمن به خرمشهر به فیض شهادت نائل آمد به‌عنوان نخستین شهید روحانی استان و شهید توکلی که در جریان عملیات مرصاد توسط منافقین در غرب کشور به شهادت رسید به‌عنوان آخرین شهید روحانی استان هستند.

ترابی با اشاره به نقش روحانیت مبارز در عرصه‌های دفاع از مذهب تشیع تصریح کرد: علما و مرجعیت همواره همراه و حامی واقعی مردم بوده و در عرصه‌های خطرناک آن‌ها را تنها نگذاشتند نمونه بارز آن مرجع بزرگ تقلید شیعه آیت‌الله سیستانی است که وجود عراق پس از فروپاشی رژیم بعث صدام به مجاهدت‌های این عالم فرزانه است.

وی آیت‌الله سیستانی را ضامن بقای کشور عراق دانست و افزود: ایشان با موضع‌گیری‌های به‌موقع خود عراق را از بحران‌های بسیار نجات داد که آخرین نمونه آن فتوای جهاد کفایی در برابر داعش بود که در این زمان همگان به نفوذ کلام و تأثیرگذاری ایشان پی بردند.

امام‌جمعه بروجرد آیت‌الله سیستانی را عامل اتحاد مسلمانان عراق در میان جریانات سیاسی و عامل انسجام میان شیعه و سنی خواند و گفت: پس از حمله گروهک تروریستی تکفیری داعش با حمایت غرب به‌ویژه آمریکا و صهیونیست بین‌الملل و دلارهای شیوخ منطقه که منجر به تصرف بسیاری از شهرهای عراق شد، فتوای جهاد کفایی با داعش توسط این مرجعیت بزرگ اعلام شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود فضای آموزشی برای طلاب حوزه‌های دینی در شهرستان بروجرد بیان کرد: این شهرستان با کمبود اماکن اسکان اساتید حوزه‌های علمیه مواجه است که با احداث مهمان‌سرای اساتید در زمینی به مساحت یک هزار مترمربع این مشکل مرتفع می‌شود.