جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

بروجرد در عاشورای حسینی خون گریست - نمایش محتوای خبر

 

 

بروجرد در عاشورای حسینی خون گریست

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، بیش از هزار و سیصد و هفتاد سال از واقعه عاشورا می‎گذرد، اما قرن‎ها است که خون سرخ حسین (ع) نمی‎گذارد، چهره شرف، عزت، مردانگی و دین‎خواهی زخمی شود.

با فرا رسیدن محرم حرمت حریم ماه عزای حسینی با طاق نصرت‎ها، حجله‎ها، تکیه‎ها و سقاخانه‎ها پاس داشته می‎شود و عزاداری مردمان این دیار در روز عاشورای حسینی به اوج خود می‎رسد، آنگونه که چهره شهر به خون نمی‎نشیند و زمین و آسمان در غم فراغ سید شهیدان اهل بهشت خون می‎گرید.

عاشورایی دیگر از راه رسید، تا مردم دین‎باور و عاشورایی بروجرد در عزای شهادت امام شهیدشان بر سر و سینه زده و در قالب هیأت‎های سینه‎زنی و زنجیرزنی اوج ارادت خود را به صاحب عزای امروز به نمایش بگذارند.

امروز خیابان‎های شهرم مملو از عزادارانی بود که آمده بودند، تا بگویند نهضت سرخ حسینی تا همیشه تاریخ پا بر جاست و خون سرخ حسین(ع) همواره در جوش و خروش است.

حوضچه‎هایی از گل در گوشه گوشه شهر ایجاد شده بود، تا عزاداران پیش از آغاز عزاداری و با غلطیدن در گل و مالیدن آن بر چهره خود به رسم همه ساله آئین گل مالی(خره مالی) را به جای آورند.

حضور عزادارانی که بر سر و روی گل مالیده و همچون اسرای دشت کربلا با پای برهنه به خیابان آمده بودند، در کنار چهره‎های معصومان کودکانی که نایبان عزای علی اصغر بودند، صحنه‎های زیبایی را خلق کرده بود که دل هر انسانی را به درد می‎آورد.

اندکی آنطرف‎تر گهواره‎هایی را دیدم که به یاد شش ماهه دشت کربلا بر روی دست زنان حمل می‎شد و نوای "لایی لایی علی اصغرم" چشمه اشک هر رهگذر بیننده‎ای را به جوش آورده بود.

تعزیه‎ خوانان بروجردی نیز با خواندن تعزیه روز عاشورا و نمایش گوشه‎هایی از آنچه بر اهل بیت، اسراء و یاران امام حسین(ع) گذشته بود، سهم و نقش خود را در به پا داشتن عزای سرور و سالارشان ایفا کردند.

حضور جوانان و نوجوانان دوشادوش پیر غلامان حسینی در هیأت‎های سینه‎زنی و زنجیرزنی نشان می‎داد که ترفندهای رنگ به رنگ دشمنان در گمراهی قشر جوان و دور کردن آنها از نهضت و فرهنگ عاشورایی کابوسی رنگ باخته است که شاید دیگر خودشان هم قبولش ندارند.

تعدادی از بانوان جوان بروجردی نیز با حمل دست‎ نوشته‎هایی چون "پیام شهید حججی‎ها حفظ حجاب است" و" با حجابت عشق به حسین(ع) را ثابت کن" آمده بودند، تا در کنار عزاداری برای سرور شهیدان بگویند: با حفظ حجاب و شعائر دینی نمی‎گذاریم که فلسفه قیام عاشورا نادیده انگاشته شود.

برخی‎ها نیز دیروز و امروز با حضور در خانه‎های علما و فقها و بقاع متبرکه امامزادگان ابوالحسن، جعفر و قاسم علیهم‎السلام به عزاداری برای امام حسین(ع) پرداخته و بر سر و سینه زدند.

مداحان اهل بین عصمت و طهارت علیهم‎السلام که از ابتدای ماه محرم به ذکر مصیبت شهدای دشت کربلا پرداخته و با صدای گرم و محزونشان به مجالس عزای حسینی رونق بخشیده‎اند، امروز با نفس‎های گرم و پر شور خود حال و هوای دیگری را به هیأت‎ها و دسته‎جات سینه‎زنی و زنجیرزنی آوردند.

پیر غلامان حسینی که عمری را به نوکری ارباب شهیدشان گذرانده‎اند، امروز هم با نوایی محزون و سرودن اشعاری پر مغز و دیرینه گرمابخش هیأت‎های عزاداری بودند.

از کنار برخی دسته‎جات عزاداری که رد می‎شدی، شنیدن ذکر" ای اهل حرم میر و علمدار نیامد، سقای حسین  سید و سالار نیامد"و "سری به نیزه بلند است در برابر زینب، خدا کند که نباشد سر برادر زینب" می‎بردت به سال‎های دور کودکی که با شنیدن این ذکر و اذکار دیگر حسین و یارانش را شناخته بودی.

در برخی هیأت‎های عزاداری نیز اشعار جدیدی از جمله در وصف شهادت شهید محسن حججی سروده شده و توسط مداحان خوانده می‎شد، شهید بی‎سری که همچون امام شهیدش سر بر پیکر نداشت و سر از تن جدا به خاک وطن بازگشت.

در گوشه گوشه خیابان‎ها بساط نذری و پذیرایی از عزاداران حسینی بر پا بود، اما مگر کسی بود که با نوشیدن جرعه‎ای از شیر نذری یاد عطش و تشنگی شش ماهه اباعبدالله‎الحسین نیفتاده و بر پهنای صورت اشک نریخته باشد.

با اقامه اذان ظهر از بلندگوی مساجد عزاداران حسینی بروجرد در صفوفی به هم پیوسته نماز ظهر و عصر را به جا آورده و به تأسی از امام شهیدشان در ظهر عاشورا، به نماز ایستادند.

عزاداران حسینی پس از اقامه نماز ظهر و عصر به خانه‎ها رفتند، تا خود را برای حضور در تجمع بزرگ عاشورائیان آماده کنند که عصر امروز با حضور پر شور و مثال‎زدنی مردم این شهرستان برگزار می‎شود.