رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

برگزاری آیین‎های سقاخانه، کتل، روضه خوانی و تعزیه در بروجرد - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری آیین‎های سقاخانه، کتل، روضه خوانی و تعزیه در بروجرد

برگزاری آیین‎های سقاخانه، کتل، روضه خوانی و تعزیه در بروجرد

آیینهایی همچون سقاخانه، کتل، روضه خوانی و تعزیه از جمله سنت‌های عزاداری در ماه محرم و صفر در بروجرد است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، مردم متدین و دیندار شهرستان عالم‌پرور بروجرد از دیرباز با آیین و رسوم مختلف ارادت خود را به ائمه اطهار (ع) نشان داده و می‌دهند.

برگزاری آئینهایی همچون سقاخانه، کتل، روضه خوانی و تعزیه در این شهرستان در ماه محرم و عزای امام حسین(ع) و یاران باوفایش گواهی بر این ادعا است.

مردم این شهرستان به خصوص بانوان بروجردی با برپایی سقاخانه‌ها در تمام ایام محرم و صفر عزاداری سرور و سالار شهیدان را به درون منازل می‌برند، اگر چه شاید برای افرادی که اولین بار به شهرستان بروجرد می‌آیند، برگزاری سقاخانه‌ها و وجود قنداقه‌ها و منبرها در آنها تازگی داشته باشد.

شهروندان بروجردی که پیش از ورود به ماه محرم با سپاه‌پوش کردن خانههای و نصب پرچمهای سیاه عزاداری در سر درب خانهها به استقبال این ماه حزن و اندوه می‌روند، در ادامه با برپایی آیین‌های عزاداری همچون گل‌مالی، چهل منبر، آتش زدن خیمه‌ها، تعزیه طفلان مسلم، شام غریبان، اربعین حسینی و ... رسوم دیرینه رایج در این شهرستان را به شایستگی اجرا کرده و از این طریق ارادت خالصانه و متواضعانه خود را به امام شهیدان نمایش میدهند.

یکی از شهروندان شهرستان بروجرد با اشاره به آیین و رسوم عزاداری در این شهرستان گفت: یکی از قدیمیترین مراسم مذهبی ماه محرم این شهرستان برپایی سقاخانه‌ها در منازل است.

معصومه گودرزی افزود: مردم این شهرستان با سیاهپوش کردن یکی از اتاق‌های منازل خود و قرار دادن منبری چوبی و چراغ‌هایی بر روی این منبر فضایی انحصاری را برای عزاداری در محیط خانهها تعریف میکنند، تا با پذیرایی از عزاداران حسینی به این رسم نیک نیاکان خود ارج نهاده و آن را به آیندگان منتقل کنند.

وی ادامه داد: منازلی که سقاخانه در آنها برپا است، در ساعاتی از روز پذیرای عزاداران ابا عبدالله الحسین(ع) هستند که البته بخش حداکثری مراجعه کنندگان به سقاخانهها را جامعه بانوان تشکیل میدهند.

این شهروند بروجردی خاطرنشان کرد: عزاداران هنگام ورود به سقاخانه‌ها می‌گویند «بر قاتلان سید الشهداء لعنت» و حاضران و میزبان با گفتن «بیش باد» به استقبال میهمانان تازه وارد می‌روند.

گودرزی عنوان کرد: بلند شدن نوای یا حسین در هر منزلی نشان‌دهنده برپایی سقاخانه در آن منزل و و حضور عزاداران حسینی در آن است.

وی تاکید کرد: مردم شهرستان بروجرد در سقاخانه‌ها به عزاداری خواندن دعا و مناجات و قرائت قرآن می‌پردازند.

این شهروند بروجردی یادآور شد: در ورودی بسیاری از خانه‌هایی که سقاخانه در آنها برپا است، پرچم «به مجلس عزای امام حسین(ع) خوش آمدید» نصب شده است.

دیگر شهروند بروجردی گفت: گل مالی در روز عاشورا از دیرباز در این شهرستان مرسوم بوده و مردم مومن این دیار با گل گذاشتن بر سر و لباس خود در عزای مولای خود اباعبدالله الحسین (ع) به سوگ مینشینند.

محمدحسن کاوند ادامه داد: عزاداران پس از گل مالی به دستجات عزاداری مختلف زنجیرزنی و سینهزنی تقسیم شده و به سوگواری می‌پردازند.

وی خاطرنشان کرد: زنان هم پس از گل مالی کردن چادرهای خود به همراه دستجات عزاداری در خیابان‌ها به راه می‌افتند.

محبوبه گودرزی دیگر شهروند بروجردی است که آئین کتل را یکی از قدیمیترین رسومات دیرینه مردم این شهرستان معرفی کرده است.

وی گفت: در این آیین که نوعی نمایش است، افراد با پوشیدن لباسهای شخصیتهای مثبت و منفی حادثه کربلا سوار بر اسب و شتر در خیابانها به راه میافتند، تا مردم با تماشای آنها گوشههایی هرچند اندک را از حادثه کربلا را در ذهن تداعی کنند.

این شهروند بروجردی عنوان کرد: قنداقه حضرت علی اصغر(ع) کوچک‌ترین شهید کربلا از دیرباز مورد احترام مردم شهرستان بروجرد بوده و هست.

گودرزی خاطرنشان کرد: مردم بروجرد با ریختن نذورات بر سر این قنداقهها که در گوشهای از سقاخانه‌ها جای گرفته است، حاجات خود را از خداوند متعال طلب کرده و کودک 6 ماهه امام حسین(ع) را شافع برآورده شدن آنها قرار میدهند.

دیگر شهروند بروجردی آتش زدن خیمه‌ها در عصر روز عاشورا را از دیگر آئینهای مرسوم در بروجرد خواند و گفت: این آیین برگرفته از رخدادهای روز عاشورا پس از شهادت امام حسین(ع) و 72 یار باوفای آن حضرت است.

داریوش محمدی با اشاره به ایجاد چندین خیمه در سطح شهر و آتش زدن آنها در موعد یاد شده، اظهار کرد: مراسم نمادینی از این این رسم در یکی از نقاط شهر برگزار شده و با حضور حداکثری شهروندان، نوحه خوانی و عزاداری آنها در پایان مراسم با آتش زدن خیمه‏‌ها زنان و مردان زیادی بر سر و سینه زده و در گرداگرد خیمههای در حال سوختن به عزاداری میپردازند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد با اشاره به آیین و رسوم عزاداری مردم این شهرستان اظهار کرد: سابقه تاریخی مراسم عزاداری محرم و صفر در این شهرستان بر کسی پوشیده نیست.

حجت الاسلام والمسلیمن صادق جعفرپور عنوان کرد: تعزیه، سقاخانه، چهل منبر از جمله مراسمی است که از دیرباز در این شهرستان مرسوم بوده و سینه به سینه و نسل به نسل انتقال یافته است.

وی به قدمت بالای سقاخانهها در این شهرستان اشاره و تاکید کرد: وجود سقاخانهها در این شهرستان در مقایسه با دیگر نقاط کشور منحصر به فرد است.

این مسئول عنوان کرد: گواه این ادعا را باید در فعالیت بیش از پنج هزار سقاخانه در بروجرد جستجو کرد که نقش غیرقابل انکاری در برپایی هرچه باشکوه‌تر آیین عزاداری سالار شهیدان بر عهده دارند.

جعفرپور به فعالیت پررنگ تعزیه خوانی در بروجرد اشاره و تصریح کرد: آنچه باید مورد توجه فعالان این بخش قرار گیرد، بازخوانی فرهنگ و وقایع عاشورا در قالب تعزیه و پرهیز از خرافهها به آن است.

وی با اشاره به اینکه تعزیه باید به دنبال معرفی فرهنگ عاشورا باشد، خاطرنشان کرد:  در این روند باید فرهنگ شجاعت، غیرت و جوانمردی در قالب تعزیه نمودی شایسته یافته و آن را به بیننده انتقال دهد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بروجرد به وجود طبلها در هیئتهای عزاداری این شهرستان اشاره و تاکید کرد: یکی از الزاماتی که در این باره باید مورد توجه مسئولان هیئت‌ها باشد، پرهیز از تعدد طبلها در هیئتهای سینهزنی و زنجیرزنی با هدف جلوگیری از خروج عزاداری از ماهیت اصلی آن است.

جعفرپور با اشاره به اینکه در آیین عزاداری امسال جلوگیری از تعدد طبل‌ها در دستور کار است، خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد، تعدد طبلها جای بسیاری از رسوم نیک را در عزاداریها گرفته و ماهیت آن را سمت و سوی دیگری سوق دهد.

وی الزام وجود روحانی در هیئتها را از دیگر موارد عزاداری امسال برشمرد و عنوان کرد: در سرکشیهای انجام شده خوشبختانه تاکنون همه هیئتها این الزام را رعایت کردهاند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به صورت تقویت رسوم مثبت عزاداریها اشاره و تصریح کرد: یکی از اقداماتی که به نظر میرسد، در این راستا باید مورد توجه قرار گرفته و به آن جامه عمل پوشانده شود، برگزاری مراسم عزاداری به صورت منسجم و یکپارچه است.

جعفرپور ادامه داد: در صورت تحقق این مهم منیتها کنار گذاشته شده و اندوختههای فرهنگی و مذهبی شهرستان بروجرد در قالب بهتری نمود مییابد.