رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ۱۵۰۰ نفر از همسران زندانیان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ۱۵۰۰ نفر از همسران زندانیان لرستان

برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ۱۵۰۰ نفر از همسران زندانیان لرستان

مدیرکل زندان‌های لرستان گفت: ۳۵ کارگاه‌ آموزشی پیشگیری از اعتیاد و مهارت‌های زندگی برای ۱۵۰۰ نفر از همسران زندانیان مبتلا به سومصرف مواد مخدر در لرستان برگزار شد.

محمدعلی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به لزوم احیای تفکر دینی و تقویت روحیه مذهبی در بین زندانیان، اظهار داشت: مأموریت اصلی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، اصلاح و تربیت به خطا رفتگان و بزهکاران، با هدف بازگشت آنها به اصل و سرشت انسانی است.

وی افزود: در اداره کل زندان‌های استان لرستان، اهدافی از قبیل، تقویت ایمان مذهبی، رشد عقلانی زندانیان، ایجاد هماهنگی در رشد فکری و خلوص دینی آنان، کاهش جمعیت کیفری و دعوت دینی زندانیان برای بازگشت به اصالت وجودی و جوهر انسانی خویش و عدم بازگشت مجدد آنها به زندان، دنبال می‌شود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی لرستان در رابطه به مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی انجام شده در زندان‌های لرستان، عنوان کرد: امسال بیش از 80 محفل انس با قرآن با حضور قاریان ممتاز استانی و کشوری در سطح زندان‌های استان در مناسبت‌های ملی و مذهبی برگزار شده و به تربیت 150 زندانی حافظ یک تا 15 جزء قرآن کریم نیز پرداخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: ضمن خارج کردن کتاب‌های فرسوده زندان‌های خرم‌آباد و جایگزینی کتاب جدید با موضوعات مختلف، با رایزنی‌های انجام شده، تاکنون مبلغی معادل 20 میلیون تومان برای کتاب و کتابخوانی در زندان‌های لرستان اختصاص داده شده است.

محمدی تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب در زندان‌های استان، کتابت قرآن کریم در بند نسوان زندان مرکزی و کانون اصلاح و تربیت، دعوت از محمود عقل سلیم، قاری بین‌المللی اعزامی از کشور مصر در ماه مبارک رمضان و اجرای برنامه در زندان مرکزی خرم‌آباد، حضور زندانیان استان در جشنواره‌های هنرهای تجسمی، عکاسی، موسیقی، سرود، شعر و تئاتر شورایی، از دیگر برنامه‌های فرهنگی اجرا شده در زندانهای استان بوده است.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزش پیشگیری اولیه از اعتیاد و مهارتهای زندگی ویژه همسران زندانیان مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر، بیان کرد: به طور کلی 35 کارگاه در محل‌های اردوگاه حرفه‌آموزی، زندان‌مرکزی، اردوگاه و زندان مرکزی بروجرد، زندان دورود، زندان الیگودرز و مرکز مراقبت بعد از خروج، برگزار شده که هزار و 500 نفر از همسران زندانیان در این کارگاه‌ها شرکت کرده‌اند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان لرستان گفت: از دیگر برنامه‌های فرهنگی اداره کل زندانهای لرستان می‌توان به برگزاری مراسم بزرگداشت شهید مدافع حرم، سردار سیاح طاهری در زندان دورود، جذب پنج نفر از روحانیان جهت اقامه نماز در زندان‌های استان و اعزام روحانیان مبلغ به زندان‌های استان، اشاره کرد.

وی افزود: رشته ورزشی کبدی در زندان‌های استان لرستان آموزش داده می‌شود و مسابقات مربوط به این رشته نیز برگزار می‌شود و همچنین ورزش زورخانه‌ای نیز در برخی از زندان‌های استان راه‌اندازی شده است.

محمدی در رابطه با حرفه‌آموزی زندانیان در زندانهای استان، عنوان کرد: اقدامات مربوط به حرفه‌آموزی زندانیان در چهار حوزه کشاورزی، صنایع دستی، خدمات و صنعت پیگیری می‌شود که 827 نفر در کلاس‌های آموزشی مربوط به این چهار حوزه شرکت کرده‌اند و در نهایت 733 نفر موفق به کسب نمره قبولی در آزمون‌های نهایی این دوره‌های آموزشی شده‌اند.

وی با بیان اینکه 11 کارگاه تولیدی و اشتغالزایی فعال در زندان‌های لرستان وجود دارد که زمینه اشتغالزایی برای 224 نفر از زندانیان را فراهم کرده، عنوان کرد: در نه‌ماهه نخست امسال، 733 نفر از زندانیان در کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی شرکت‌ کرده‌اند که بنا داریم تا پایان امسال این آمار را به هزار نفر برسانیم.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان لرستان بیان کرد: در زندان‌های استان لرستان، برای هزار و 15 نفر اشتغال‌زایی ایجاد شده که از این تعداد، 135 شغل مولد بوده که برای زندانیان جنبه درآمدزایی دارد و درآمدهای آنان نیز به خانواده‌هایشان می‌رسد و 880 شغل غیرمولد است که برای زندانیان جنبه سرگرمی دارد.