سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

بستر فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد در سراسر استان لرستان هموار شود - نمایش محتوای خبر

 

 

بستر فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد در سراسر استان لرستان هموار شود

بستر فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد در سراسر استان لرستان هموار شود

امام‌جمعه بروجرد گفت: کشوری که خواهان توسعه همه‌جانبه است نمی‌تواند فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد را نادیده بگیرد و باید بستر فعالیت آن‌ها را فراهم کرده تا بتوان به‌سوی توسعه گام برداشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن ترابی در آئین افتتاحیه دهمین همایش تشکل‌های مردم‌نهاد کشور اظهار داشت: به‌رغم شکل‌گیری تشکل‌های مردم‌نهاد در کشور و فعالیت‌های بسیار آن‌ها در سال‌های اخیر بستر فعالیت مناسب آن‌ها تاکنون شکل نگرفته و باید این امر توسط سازمان‌ها فراهم‌شده و موردتوجه جدی قرار گیرند تا بتوانند در اداره امور جامعه نقش‌آفرینی کنند.

وی با اشاره به نقش تشکل‌های مردم‌نهاد درزمینهٔ یاری‌رساندن به دولت در رفع مشکلات افزود: این نهادها می‌توانند در آینده بخش اعظم وظایف دولت را به عهده بگیرند که دولت با کاهش تصدی‌گری خود بتواند نقش هدایتی و نظارتی پررنگ بر این سازمان‌ها ایفا کند.

امام‌جمعه بروجرد به خدمات فراوان تشکل‌های مردم‌نهاد اشاره و بیان کرد: دولت با تکیه‌بر این تشکل‌ها توانسته است امور مختلفی را در بسیاری از حوزه‌ها همچون مدرسه‌سازی اجرا کند که در این زمینه جامعه خیرین مدرسه‌ساز توانسته‌اند نقشی مؤثر در احداث و تأمین امکانات و تجهیزات آموزشی کشور اجرا کنند که این اقدامات سبب کاهش فشار وارده به دولت درزمینهٔ تأمین فضاهای آموزشی شده است.

امام‌جمعه بروجرد با اشاره به فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد در بخش‌های مختلف عنوان کرد: در حوزه بهداشت و درمان خیرین سلامت درزمینهٔ ارتقا سلامت جامعه نقشی ممتاز ایفا کرده‌اند همچنین تشکل‌های فعال در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، حمایت از کودکان کار و جوانان نقشی مؤثر در یاری‌رساندن به جامعه هدف خود ایفا کرده‌اند.

وی فعالیت و مشارکت نهادهای مردمی در امور نیکوکاری و خیریه را یادآور شد و خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ دینی و قرآنی و مسئولیت بخشی به جوانان و نوجوانانی که در معرض تهاجم فکری و فرهنگی غرب قرارگرفته‌اند در کنار فعالیت‌های گسترده و متنوع سازمان‌های غیردولتی در امور مختلف بهداشت و درمان، توان‌بخشی و ارتقا سلامت محیط‌زیست ازجمله فعالیت‌های ثمربخش تشکل‌های مردم‌نهاد کشور بوده است.

ترابی تصریح کرد: کشوری که خواهان توسعه همه‌جانبه است نمی‌تواند فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد را نادیده بگیرد و باید بستر فعالیت آن‌ها را فراهم کرده تا بتوان به‌سوی توسعه در سال اقدام و عمل گام برداشت و در این راستا هم دولت و هم ملت باید به وظایف خود عمل کنند.

وی گفت: درزمینهٔ مقاوم‌سازی اقتصاد نقش مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد را نباید نادیده گرفت چراکه تا زمانی که سازمان‌های مردم‌نهاد پای‌کار نیایند در تحقق شعار سال توفیقاتی کسب نمی‌شود.