رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

بسیج سازندگی با کم‌ترین اعتبارات پروژه‌های عمرانی لرستان را اجرایی می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

بسیج سازندگی با کم‌ترین اعتبارات پروژه‌های عمرانی لرستان را اجرایی می‌کند

بسیج سازندگی با کم‌ترین اعتبارات پروژه‌های عمرانی لرستان را اجرایی می‌کند

استاندار لرستان گفت: بسیج سازندگی در بحث اقتصاد مقاومتی پیشرو بوده و با کمترین امکانات و اعتبارات هزینه خود را تأمین کرده است و پروژه‌های عمرانی لرستان را اجرایی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند، صبح امروز در جلسه ستاد پشتیبانی از اردوهای جهادی، هجرت و شورای قرارگاه جهاد اقتصادی لرستان که در استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: علی‌رغم همه مشکلاتی که در مباحث اقتصادی در استان بوده بسیج سازندگی سال گذشته حدود 413 شغل ایجاد کرده که قطعاً اقدام مهم و باارزشی بوده که دور از ذهن نیست و با اندکی همت انجام می‌شود.

وی افزود: بسیج سازندگی وقتی در قانون‌های سنواتی به عنوان یک دستگاه اجرایی معرفی شد برای بدنه دولت یک فرصت بود که باید از آن به خوبی استفاده کنیم و همین‌که وضعیت کاری و کارکنانی برخی دستگاه‌های اجرایی به نحوی است که نمی‌توانند کارهای امانی را انجام دهند این کارها را با قیمت پایین به بسیج سازندگی می‌دهند.

استاندار لرستان بیان کرد: با واگذاری کارها به بسیج سازندگی حداقل 30 درصد مباحث پیمانکاری ارزان‌تر تمام می‌شود و از طرفی برخی پیمانکاران تجهیز برخی روستاهای دورافتاده را قبول نمی‌کنند که این گره را بسیج سازندگی می‌تواند حل کند.

وی عنوان کرد: برخی دستگاه‌های اجرایی اعتبارات ناچیزی دارند، این اعتبارات برای واگذاری به پیمانکار در منطقه دوردست کافی نیست و حضور بسیج در این عرصه‌ها کمک خوبی به دستگاه‌ها است و امیدواریم دستگاه‌های اجرایی نیز بتوانند از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند.

بازوند درزمینهٔ اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: سال 92 توسط مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد که یکی از نسخه‌های خوبی بود که در رابطه با مباحث تحریم مطرح شد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ این سیاست‌ها بیش از 300 اقتصاددان نظر کارشناسی دراین‌باره دادند و این نظریه را قبول کردند که در این شرایط اقتصاد مقاومتی راه‌گشای بسیار خوبی برای کشور است.

استاندار لرستان گفت: در بحث سیاست خارجه زمانی که اوباما به گروه 5+1 اعلام می‌کند که مباحث تحریم برای ایران اثرگذار نیست و باید راه‌کارهای دیگر را دنبال کنیم نشان از تدبیر بسیار خوب مقام معظم رهبری بود که اقتصاد مقاومتی به عنوان سدی جلوی مباحث تحریم گذاشت و مشکلات کشور با همین تدبیر اقتصاد مقاومتی حل شد.

وی با اشاره به اینکه نسخه شفابخش کشور به ویژه استان ما پیاده کردن سیاست‌‌ها و اصول اقتصاد مقاومتی است اظهار داشت: بسیج سازندگی در بحث اقتصاد مقاومتی پیش رو بوده که با کمترین امکانات هزینه خود را تأمین کرده است.

بازوند افزود: اقتصاد درون‌زا همان اقتصاد مقاومتی است و علاوه بر این اقتصاد مقاومتی می‌تواند فرهنگ جهادی را نهادینه کند و فرهنگ جهادی یک فرهنگ تجربه‌شده است که امتحان خود را در هشت سال دفاع مقدس پس داده و همه قبول دارند که در این فرهنگ بهره‌وری بسیار بالا است.

وی عنوان کرد: فرهنگ جهادی خودباوری را نیز می‌تواند نهادینه کند و زمانی که یک روستایی به این نتیجه می‌رسد که پول کمی می‌تواند به نتیجه برسد نشان از این است که به خودباوری رسیده است و اگر ما به خودباوری برسیم گام بسیار بزرگی است.

استاندار لرستان افزود: اقتصاد مقاومتی می‌تواند فرهنگ کار را نیز نهادینه کند و یکی از چالش‌های اساسی ما در استان این است که فرهنگ کار را افزایش دهیم که با افزایش آن می‌توانیم ادعا کنیم که نرخ مشارکت اقتصادی و مردمی ما بالا است درحالی‌که با کاهش فرهنگ کار نرخ مشارکت نیز پایین می‌آید و حتماً سبب افزایش بیکاری می‌شود.

وی گفت: زمانی که تجزیه و تحلیل می‌کنید می‌بینید در بهار سال 93 نرخ مشارکت اقتصادی ما بیش از 31 بوده و در بهار سال 94 این نرخ به 35.5 رسیده است که خروجی آن مسلماً کاهش بیکاری و ایجاد شغل می‌شود.

بازوند خاطرنشان کرد: زمانی که میزان مشارکت بالا می‌رود یعنی مردم در اقتصاد استان مشارکت کرده‌اند اگر این روند ادامه داشته باشد و به خودباوری برسیم در استان هیچ‌گونه نگرانی نداریم.

وی بیان کرد: لرستان حدود هشت سال رتبه نخست بیکاری را داشت که در سال 93 دو استان کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری از ما جلوتر افتاده و کاهش دو رتبه‌ای ما در یک سال همین مشارکت، کارها و استقبال از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، هجوم بخش خصوصی و تبلیغ برای بخش خصوصی این اتفاق می‌افتد.

وی بابیان اینکه مشارکت در دستور کار سال 94 ما است، گفت: نمی‌توان اشتغال را بدون تولید ثروت ایجاد کنید و تولید اشتغال مستلزم تولید ثروت و سرمایه‌گذاری است.