جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

بلاتکلیفی ۶ ساله ساخت بیمارستان دورود/ نسخه‌ اشتباهی که دردی را دوا نکرد - نمایش محتوای خبر

 

 

بلاتکلیفی ۶ ساله ساخت بیمارستان دورود/ نسخه‌ اشتباهی که دردی را دوا نکرد

بلاتکلیفی ۶ ساله ساخت بیمارستان دورود/ نسخه‌ اشتباهی که دردی را دوا نکرد

بیمارستان جایگزین شهرستان دورود با گذشت ۶ سال هنوز به مرحله اجرا نرسیده و مردم همچنان منتظر احداث این بیمارستان و رفع مشکل درمانی خود هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دورود، کمبود فضای درمانی و فرسوده بودن بیمارستان شهدای هفتم تیر شهرستان دورود سبب شد تا مسئولان برای رفع مشکلات درمانی مردم به فکر ساخت بیمارستان جایگزین بیفتند تا اینکه بالاخره سال 89 عملیات اجرایی ساخت آن آغاز شد اما پس‌ازاینکه اسکلت سه‌طبقه بیمارستان علم شد مسئولان دریافتند که جانمایی این بیمارستان مناسب نیست و باید فکر مکان دیگری برای احداث این بیمارستان باشند.

مسئولان حوزه پزشکی که جانمایی نامناسب، فقدان راه دسترسی، کمبود اعتبارات را مشکلات موجود بر سر راه اجرای این پروژه درمانی دانستند راه‌حل برطرف شدن مشکلات و تسریع در ساخت بیمارستان جدید را انتقال اجرای این پروژه از وزارت راه و شهرسازی به وزارت بهداشت دانستند که درنهایت پس از پیگیری‌های لازم این توافق صورت گرفت اما اکنون پس از گذشت سال‌ها تنها زمین آن در مرحله خریداری است و عملاً هنوز پروژه‌ای اجرایی نشده است.

انتقال ساخت بیمارستان جایگزین دورود از وزارت راه و شهرسازی  به وزارت بهداشت

مجید کیانپور نماینده مردم شهرستان دورود و ازنا در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دورود، اظهار داشت: بیمارستان 250 تخت خوابی جایگزین بیمارستان دورود ابتدا بنا بود توسط وزارت راه و شهرسازی احداث شود که با آغاز عملیات اجرایی آن حدود 14 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و در سه‌طبقه اسکلت بتونی آن اجرا شد  اما وزارت بهداشت و درمان تقاضا کرد ساخت این بیمارستان را از وزارت راه و شهرسازی تحویل بگیرد که درنهایت شهریورماه امسال با دریافت مصوبه هیئت دولت اجرای پروژه این بیمارستان از راه و شهرسازی به وزارت بهداشت انتقال یافت.

وی افزود: ازآنجاکه مسئولان محل جدید بیمارستان را نامناسب دانستند درخواست داشتند تا مکان احداث آن جابه‌جا شود اما اکنون پس از گذشت حدود پنج ماه وضعیت ساخت این بیمارستان همچنان بلاتکلیف است.

احداث بیمارستان جایگزین دورود مطالبه عمومی مردم  این شهرستان

نماینده مردم شهرستان دورود وازنا در مجلس احداث بیمارستان جایگزین دورود را مطالبه عمومی مردم این شهرستان دانست و عنوان کرد: دولت باید دولت هرچه سریع‌تر وضعیت این بیمارستان را تعیین تکلیف کند، چرا باید ساخت یک بیمارستان بلاتکلیف بماند و کار انجام نشود؟

وی بیان کرد: اگر اجرای این بیمارستان از وزارت راه گرفته نمی‌شد حداقل برای امسال می‌توانستیم اعتبار خوبی برای آن هزینه کنیم ولی متأسفانه ساخت این بیمارستان کاملاً ابتر مانده و مطالبه عمومی مردم واقعاً روی زمین‌مانده است پس از استاندار لرستان درخواست داریم تا وضعیت این بیمارستان را تعیین تکلیف و کمک کند تا این موضوع حل‌وفصل شود.

کیانپور گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء قرار بود هزار تخت در استان لرستان بسازد اما متأسفانه مسئولان ساخت 500 تخت شهرستان خرم‌آباد را پیگیری کردند اما 250 تخت کوهدشت و دورود عملاً روی زمین ماند.

لزوم پیگیری مداوم استاندار لرستان برای اجرایی شدن بیمارستان دورود

وی با تأکید بر اینکه تعیین تکلیف ساخت این بیمارستان نیاز به پیگیری مداوم استاندار لرستان و  دستور ویژه وزیر بهداشت  دارد، تصریح کرد: احداث این بیمارستان مطالبه عمومی مردم شریف دورود از استاندار است؛ در ابتدا مطرح شد که جانمایی آن اشتباه بوده اما واقعیت امر این است سه سال و نیم از عمر این دولت می‌گذرد اما هنوز در طول این مدت تعیین تکلیف نشده است و ازآنجاکه بیمارستان موجود این شهرستان ظرفیت ندارد و بیماران به مناطق دیگری می‌روند انتظار می‌رود که این مشکل هرچه زودتر برطرف شود.

نماینده مردم شهرستان دورود وازنا در مجلس اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی اعتقادش بر این است که دارد زمین در جای دیگری خریداری می‌کند و می‌خواهد در نقطه دیگر مجدد پیمانکار بگیرد و بیمارستان ساخته شود و آن سه‌طبقه که ستون و اسکلت زده‌شده را به‌عنوان یک مرکز جامع سلامت استفاده کند اما نگرانی ما از این است که واقعاً این بیمارستان دیر اجرا شود و یا اجرایی نشود.

وی افزود: یکی از شاخصه‌های توسعه بهداشت و درمان سرانه درمانی است اما سهم مردم شهرستان دورود همچنان همان بیمارستانی است که حدود 45 سال پیش‌ساخته شده و با کمبود پزشک متخصص مواجه هستند.

بلاتکلیفی 6 ساله ساخت بیمارستان جایگزین دورود

کیانپور به بلاتکلیفی شش‌ساله بیمارستان جایگزین دورود اشاره و عنوان کرد: ازآنجاکه روند ساخت بیمارستان جایگزین دورود هنوز اجرایی نشده است در لایحه بودجه رقم خیلی ناچیزی برای آن دیده‌شده است بنابراین از وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی لرستان انتظار می‌رود که خیلی قوی پای‌کار بیایند و این پروژه درمانی را زودتر اجرایی کنند و به نگرانی مردم شهر پایان دهند.

کوروش ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در ابتدای امر متولی ساخت بیمارستان جایگزین دورود وزارت مسکن بود اما به دلیل نبود اعتبار و اینکه دولت برای پروژه‌های زیر 80 درصد اعتبار چندانی نگذاشت این پروژه چند سالی متوقف شد و روند ساخت این بیمارستان نیز در حد 10 درصد پیشرفت فیزیکی باقی ماند.

وی افزود: در این زمینه با وزیر بهداشت صحبت کردیم که اگر می‌خواهید این بیمارستان اجرایی شود باید اجرای آن از وزارت مسکن به وزارت بهداشت انتقال یابد تا وزارت بهداشت روی آن کار کند که در این راستا چند ماهی تلاش شد تا بالاخره با انتقال آن به وزارت بهداشت موافقت شد.

اقدام برای تهیه زمین بیمارستان جایگزین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: چون مکان بیمارستان جایگزین، شدیدا نامناسب بود و در بحث زیر ساخت نیز با مشکلات عمده‌ای مواجه بود کارشناسان وزارت بهداشت گفتند که باید مکان عوض شود اکنون نیز برای تعیین مکان جدید ورود پیدا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه زمین بیمارستان جایگزین دورود آماده شده است، بیان کرد: در بحث اعتبارت، ساخت، پیمانکار رایزنی‌هایی در حال انجام است که قبل از سال جدید کلنگ زنی شود.

ازآنجاکه بیمارستان قدیمی شهرستان دورود پاسخگوی نیازهای درمانی این شهرستان نیست امیدواریم مسئولان روند اجرای ساخت این بیمارستان جایگزین را تسریع کنند تا شاهد مسافرت بیماران برای درمان به سایر نقاط استان و دیگر استان‌ها نباشیم.

گزارش از سکینه بیرانوند