جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

بیان صادقانه و مردمی بودن از مولفه‌های یک خبرنگار خوب است - نمایش محتوای خبر

 

 

بیان صادقانه و مردمی بودن از مولفه‌های یک خبرنگار خوب است

بیان صادقانه و مردمی بودن از مولفه‌های یک خبرنگار خوب است

امام جمعه پلدختر با بیان اینکه بیان خلاف واقع مصداق فسخ است، گفت: بیان صادقانه و مردمی بودن از مولفه‌های یک خبرنگار خوب است.

به گزارش خبرگزاری فارس از پلدختر، حجت‌الاسلام محمد سوری چهارشنبه شب در جلسه شورای فرهنگ عمومی با موضوع نقش رسانه در امنیت و آرامش جامعه اظهار داشت: بیان صادقانه و مردمی بودن از مولفه‌های یک خبرنگار خوب است.

وی با بیان اینکه بیان خلاف واقع مصداق فسخ است، افزود: اگر منشاء خبری با دروغ و مطالب خلاف واقع استوار باشد، رویکرد یک جامعه به نادانی سوق داده می‌شود.

امام جمعه پلدختر اطلاع‌رسانی صادقانه را کارکرد اصلی یک خبرنگار عنوان کرد و گفت: برخی خیال می‌کنند، همین‌طوری مطلبی را بنویسند خبرنگار هستند، از این‌رو وارونه نوشتن، خبرنگاری نیست.

سوری با بیان اینکه برخی از خبرنگاران شهرستان نیاز به آموزش دارند، تصریح کرد: تهییج و اقناع مردم و همچنین انتشار مطالب واقعی می‌تواند باعث ایجاد آرامش در جامعه شود، از این‌رو خبرنگار ناظر و دیده‌بان اجتماعی است و نباید مچ‌گیری کند.

امام جمعه پلدختر خاطر نشان کرد: خبرنگارانی می‌توانند آرامش را به جامعه بدهند که خود اهل آرامش باشد، زیرا انتشار اخبار خلاف واقع نقد نیست و طبیعی است در این صورت هر عملی از سوی خبرنگاری با عکس‌العملی از سوی کسی که اخبار خلاف واقع علیه آن منتشر می‌شود، مواجه شود.

وی با بیان اینکه رسالت قلم باید حفظ شود، گفت: نباید قلم را وسیله‌ای برای بیان اغراض شخصی قرار دهیم. خیلی‌ها خود دنبال حاشیه هستند و این به نفع دیگران نیست، زیرا این قلم، قلمی مسموم است.

امام جمعه پلدختر ادامه داد: مدیران باید از نقد خبرنگاران نترسند و اجازه بدهند، فضای نقد ایجاد شود و از نظر نقادان استفاده کند. نباید از نقد هراس داشته باشیم و خبرنگاران را سرکوب کنیم، زیرا نقد رسانه‌ها باعث می‌شود، ضعف‌ها و اشکالات را خوب تشخیص دهیم.

سوری به عملکرد صدا و سیمای لرستان گریزی زد و گفت: صدا و سیما باید نقدپذیر باشد و بپذیرد در برخی جاه‌ها اشکالاتی وارد است.

وی با بیان اینکه نباید صدا و سیما در برابر انتقادات موضع چکشی بگیرد، افزود: اگر این طور موضع بگیرد، موضعی اشتباه گرفته است.

سوری گفت: انتشار اخبار خلاف واقع درست نیست و کسی که بر او نقد می‌شود باید به دنبال اصلاح باشد، نه اینکه برخورد آن به سوی برخورد چکشی سوق پیدا کند.