جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

بیست میلیارد ریال به بازسازی و نوسازی مدارس بروجرد اختصاص یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

بیست میلیارد ریال به بازسازی و نوسازی مدارس بروجرد اختصاص یافت

بیست میلیارد ریال به بازسازی و نوسازی مدارس بروجرد اختصاص یافت

رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد گفت: حدود ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی به بازسازی و نوسازی مدارس بروجرد اختصاص یافته است.

عیسی هاشمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بروجرد با اشاره به وجود هزار و 700  کلاس درس تخریبی در این شهرستان، اظهارداشت: امسال نیز مانند سال‌های گذشته تعمیرات جزئی بر روی برخی مدارس با توجه به میزان اعتبار موجود شکل گرفت اما این تعمیرات به هیچ وجه جوابگوی حجم نیاز گسترده این مدارس نیست.

وی به مساعدت‌های مالی خیران مدرسه‌ساز در زمینه تجهیز و نوسازی مدارس این شهرستان اشاره کرد و افزود: امسال با مساعدت خیران مدرسه‌ساز برخی کلاس‌هایی که نیاز به تعمیرات داشته بازسازی شد.

رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد با بیان اینکه اعتبارات تخصیص یافته در این حوزه با نیاز موجود هم‌خوانی ندارد عنوان کرد: اعتبارات تخصیص یافته بسیار ناچیز است به گونه‌ای که نمی‌تواند نیاز حتی بخشی از مدارس به تعمیر و بازسازی را جبران کند.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر شاهد روند کاهشی اعتبارات عمرانی در حوزه بازسازی و نوسازی مدارس هستیم که اگر مساعدت‌های مالی مردم و مشارکت خیران مدرسه ساز در این حوزه نبود با اعتبارات ناچیز دولتی نمی‌توانستیم به نیاز این بخش پاسخ منطقی دهیم.

هاشمی با بیان اینکه اعتبارات مورد نیاز به منظور نوسازی و بازسازی مدارس از محل اعتبارات استانی تأمین می‌شود،گفت: اعتبارات استانی به ویژه در سال‌های اخیر روندی نزولی داشته به گونه‌ای که تنها این اعتبارات صرف خرید برخی تجهیزات مورد نیاز مدارس می‌شود که در این حوزه نیز نمی‌تواند با توجه به افزایش نرخ انشعابات خدماتی و تجهیزات مور نیاز جوابگو باشد.

وی با بیان اینکه در بهترین حالت تخصیص کامل اعتبارات، 90 درصد از آن دریافت می‌شود، افزود: سال گذشته در سفر رئیس جمهور به استان لرستان حدود 90 درصد از اعتبارات این بخش جذب شد اما در سال‌های گذشته جذب اعتبارات تا حد 14 درصد نیز کاهش یافته است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس بروجرد با اشاره به اینکه حدود 20 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی به بازسازی و نوسازی به مدارس بروجرد اختصاص یافته است، افزود: در توزیع اعتبارات استانی در این حوزه شاهد کمبود اعتبارات در سال‌های اخیر بوده‌ایم که امید است با احیاء سازمان مدیریت، اعتبارات استانی با توجه بیشتری در سراسر استان توزیع شده و در یک شهر و بخش خاصی متمرکز نشود.

وی با بیان اینکه اکنون 50 درصد اعتبارات بازسازی و نوسازی مدارس از محل مشارکت‌های مردمی و خیران در شهرستان بروجرد جذب می‌شود، خاطرنشان کرد: مشارکت خیران مدرسه‌ساز در احداث مدرسه در نقاط مختلف این شهرستان چشمگیر بوده به گونه‌ای که هم اکنون احداث یک واحد آموزشی در شهرک اندیشه با هفت میلیارد اعتبار توسط مجمع خیران مدرسه‌ساز کشور در حال ساخت است.

هاشمی از بازسازی پنج مدرسه توسط خیران مدرسه‌ساز در این شهرستان خبرداد و اظهارداشت: از سال گذشته تاکنون پنج مدرسه تخریبی که مدت‌ها از حضور دانش‌آموزان خالی بود به همت خیران مدرسه‌ساز در بروجرد و اشترینان بازسازی و به آموزش و پرورش این مناطق تحویل داده شد.

وی با بیان اینکه شهرستان بروجرد با کمبود محسوس فضاهای آموزشی در مقاطع مختلف روبه‌رو است، عنوان کرد: بیش از 50 هزار دانش‌آموز در قالب 350 واحد آموزشی در این شهرستان مشغول به تحصیل هستند، به عبارت دیگر 20 درصد دانش‌ آموزان لرستانی در مدارس این شهرستان در حال تحصیل هستند.