رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

بیش از ۱۵۰ میلیون تومان زکات در پلدختر جمع‌آوری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از ۱۵۰ میلیون تومان زکات در پلدختر جمع‌آوری شد

بیش از ۱۵۰ میلیون تومان زکات در پلدختر جمع‌آوری شد

امام جمعه پلدختر گفت: امسال ۱ میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال زکات در این شهرستان جمع‌آوری شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد سوری عصر روز چهارشنبه در جلسه شورای زکات شهرستان پلدختر، دلیل این کاهش را خشکسالی‌های متوالی سال‌های گذشته و وقوع سیل و بارندگی‌های امسال دانست و اظهار داشت: مردم باید آثار پرداخت زکات را ببینند و از طرح‌هایی که از محل جمع‌آوری زکات به اجرا درمی‌آید آگاه شوند.

وی پرداخت زکات را گامی اساسی در راستای توزیع عادلانه ثروت در جامعه دانست و افزود: ترویج فرهنگ پرداخت زکات یکی از راه‌های مبارزه با فقر است به طوری که اگر زکات به درستی و صحیح پرداخت شود، هیچ فقیری در جامعه باقی نمی‌ماند.

امام جمعه پلدختر بر ضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ زکات در جامعه تأکید و بیان کرد: نهادینه‌سازی فرهنگ زکات در جامعه از جمله مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد  و با برگزاری جلسات و تبلیغات در زمینه پرداخت زکات مردم را با احکام و آثار این فریضه الهی آگاه ساخت.

وی خواستار توجیه بیشتر مردم در زمینه آثار پرداخت زکات از سوی مبلغان و دهیاران شد و عنوان کرد: ترویج زکات نیازمند اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی است و باید گفت زکات علاوه بر پاک شدن و پاک ماندن اموال سبب تطهیر روح و جان می‌شود.

سوری با بیان اینکه زکات  اثرات و برکات فراوانی در زندگی فردی و اجتماعی انسان به همراه دارد، گفت: زکات از جمله موضوعاتی است که در قرآن و روایات برآن تأکید فراوان شده و یکی از ضرورت‌های دینی و در امتداد نماز آمده است.

وی برتبلیغات چهره به چهره برای احیای زکات  تأکید و تصریح کرد: زکات به عنوان یک باور در جامعه ترویج شود زیرا این فریضه الهی سبب حفظ تعادل در جامعه می‌شود ما با زکات به عنوان یک مستحب دور برخورد می‌کنیم که این امر سبب شده در این زمینه نتیجه خوبی حاصل نشود.

امام جمعه پلدختر با بیان اینکه پرداخت زکات شکرگذاری نعمت‌های بی‌پایان الهی است، خاطرنشان کرد: بسیاری از ناهنجاری‌ها و مشکلات جامعه و انحرافات اجتماعی از بحث فقر نشأت می‌گیرد و با تقویت حوزه زکات، فقر و محرومیت کاهش می‌یابد.

وی زکات را پشتوانه مهم مالی جامعه در برنامه‌های اجتماعی دانست و اظهار داشت: پرداخت زکات یک نوع سرمایه‌گذاری در جامعه است که باید آثار و برکات معنوی زکات برای مردم تبیین شود.

سوری ضمن تأکید بر برگزاری همایش زکات با توجه به نزدیکی فصل برداشت محصول، گفت: در این همایش به اهمیت زکات پرداخته و همچنین جلسه‌ای با روحانیان و امامان جماعت برای تبلیغ زکات تشکیل شود و کسانی که در امر پرداخت زکات موفق هستند، مورد تشویق قرار گیرند.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها در افزایش فرهنگ زکات نقش مهمی دارند، اظهار داشت: رسانه‌های جمعی اعم از مکتوب و مجازی می‌توانند در زمینه فرهنگ زکات نقش مؤثری ایفا کرده و آن را در جامعه نهادینه کنند.

حسین‌علی مومیوند، معاون فرماندار پلدختر نیز در این جلسه زکات را فریضه‌ای دینی و عبادی دانست و اظهار داشت : آگاهی‌بخشی به مردم از طریق بخشداران و دهیاران و شوراهای روستا در مورد مصارف زکات می‌تواند سبب گسترش فرهنگ زکات در جامعه شود.

وی با بیان اینکه در مصارف زکات باید کارهای اولویت‌دار و سود همگانی مورد توجه متولیان باشد ، افزود: ترویج فرهنگ زکات در جامعه سبب پیشرفت طرح‌های عمرانی و رفع فقر و محرومیت می‌شود.