رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

بیش از ۲ هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان لرستان دچار حریق شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از ۲ هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان لرستان دچار حریق شد

بیش از ۲ هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان لرستان دچار حریق شد

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان گفت: ۲ هزار و ۲۶۶ هکتار از جنگل‌های استان لرستان امسال در ۶۵ مورد آتش‌سوزی دچار حریق شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد شیرزاد نجفی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات جهاد کشاورزی استان لرستان برگزار شد با اشاره به اینکه امسال برای 34 هزار هکتار از اراضی ملی در استان به نام دولت سند مالکیت اخذ شده است اظهار داشت: در راستای ماده 55 حفاظت از منابع طبیعی امسال برای هزار و 30 نفر متخلف اراضی ملی در لرستان تشکیل پرونده انجام شد.

وی با بیان اینکه امسال با اتفاق 65 حریق در فاصله زمانی اردیبهشت تا آبان ماه دو هزار و 266 هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان دچار آتش‌سوزی شد افزود: در راستای حفاظت از منابع طبیعی امسال برای هزار و 953 نفر در استان در مینهٔ های مختلف( زغال گیری، قطع درخت، تخریب اراضی، بهره‌برداری غیرقانونی از منابع طبیعی) پرونده تخلف تشکیل شد که از این میزان پرونده تشکیل‌شده برای 640 هکتار از اراضی به نفع دولت رأی صادر شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان عنوان کرد: در بحث زمین‌خواری امسال 60 هکتار از اراضی ملی در منطقه پشته حسین‌آباد خرم‌آباد که ارزش ریالی آن حدود 600 میلیارد تومان بود رفع تصرف شد.

وی میزان کشفیات زغال در 24 هزار کیلوگرم برشمرد و گفت: در این زمینه 53 نفر دستگیر و 98 دستگاه خودرو توقیف شد.

نجفی با اشاره به اینکه امسال حدود 514 هکتار از اراضی ملی در استان به گونه جنگلی و بومی استان نهال‌کاری شد گفت: بیش از یک‌میلیون اصله نهال در نهالستان بام لرستان تولید شد که در هفته منابع طبیعی بین مردم توزیع می‌شود.

وی تصریح کرد: امسال در زمینهٔ طرح توسعه جنگل‌کاری در منطقه انار در مساحت 200 هکتار کاشت اصله نهال از گونه بنه، بلوط و گلابی وحشی کاشته شد و در همین منطقه بد خاکی با حجم 60 هزار مترمکعب احداث شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان خاطر نشان کرد: احداث بند گاویونی 800 مترمکعبی، احداث بند خشکی با حجم سه هزار و 500 مترمکعبی را از دیگر اقدامات اداره کل منابع طبیعی استان لرستان بوده است.

وی اظهارداشت: 59کیلومتر کمربند حفاظتی برای اراضی دولتی در استان لرستان احداث شد تا مرز حائل بین اراضی کشاورزی و منابع طبیعی مشخص شود.

نجفی افزود: امسال برای تغییر الگوی مصرف سوخت عشایر و روستاهای جنگل نشین، 938 خانوار روستایی به‌طور ریگان به وسایل گازسوز تجهیز شد.

وی عنوان کرد: در زمینهٔ نگهداری از منابع طبیعی در سال 94 ، شش هزار نفر آموزش داده‌شده  و برنامه داریم برای تمام کارمندان دولت و خبرنگاران نیز کارت همیار صادر کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان بیان کرد: 632 هکتار از اراضی ملی در استان لرستان به طرح‌های توسعه استان( کشاورزی، باغداری، دامداری و صنعتی) واگذار شد.

وی گفت: سطح مساحت استان لرستان دو میلیون و 810 هکتار است که  یک ملیلون و 217 هکتار از مساحت استان را جنگل تشکیل می‌دهدو متولی این جنگل‌ها در کشور سازمان جنگل‌ها و مناطق آبخیزداری کشور و در استان‌ها  با ادارت کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است.

نجفی خاطر نشان کرد: سطح مراتع استان حدود 884 هزار هکتار است که  حدود 34 درصد از مساحت استان را تشکیل می‌دهد و 43 درصد از مساحت استان نیز  جنگل  است که می‌توان گفت 77 درصد از مساحت استان جزء اراضی ملی است.

وی اظهارداشت: سرانه فضای سبزدر دنیا به ازای هر نفر هشت هزار متر است که خوشبختانه در استان لرستان نیز به همین میزان جنگل داریم اما در کشور این سرانه دو هزار متر است.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان بابیان اینکه 25 درصد آب‌های زاگرس در استان لرستان تأمین می‌شود گفت:  حدود 12 درصد از آب‌های جاری کشور از استان لرستان تأمین می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه 35 درصد عامل تخریب پوشش جنگلی و مرتعی استان لرستان مربوط به تعلیف دام است افزود: چهار میلیون و 800 هزار دام واحد دامی از مراتع استان لرستان تعلیف می‌کنند درحالی‌که ظرفیت مراتع استان دو میلیون واحد دامی است یعنی بیش از دو برابر ظرفیت، دام‌های لرستان و سایر استان‌ها از مراتع استان تعلیف می‌کنند.

نجفی عنوان کرد: سطح جنگل‌های کشور در سال 40، 18 میلیون  هکتار بوده که این میزان در سال 94 به 14 میلیون هکتار کاهش پیداکرده که این چهار میلیون کاهش دریک برهه زمانی 50 ساله بوده است.

وی بیان کرد: بر اساس تحقیقات کارشناسان و اندیشمندان هر هکتار درخت اکسیژن 10 نفر را تأمین می‌کند و از طرفی میانگین مصرف سرانه آب برای هر نفر در دنیا 580 مترمکعب آب است که در ایران این میزان هزار و 300 مترمکعب است.

مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان بابیان اینکه اداره کل منابع طبیعی استان لرستان تنها اداره‌ای است که در سطح کشور فاقد ساختمان اداری است گفت: با توجه به فرسودگی اداره منابع طبیعی استان، با پیگیری‌های استاندار لرستان  ساختمان این اداره کل در زمینی به مساحت هزار و 300 متر در حال ساخت است که هم‌اکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.