سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

بیش از ۴۰۰۰ هزار شغل در استان لرستان ایجاد می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از ۴۰۰۰ هزار شغل در استان لرستان ایجاد می‌شود

بیش از ۴۰۰۰ هزار شغل در استان لرستان ایجاد می‌شود

استاندار لرستان گفت: ۹۶۸ پروژه امسال در هفته دولت در لرستان به بهره‌برداری می‌رسد که با افتتاح آنها برای ۴ هزار و ۱۲ نفر شغل ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد رسانه را یک ظرفیت بزرگ برای توسعه و پیشرفت استان دانست و اظهار داشت: امسال در هفته دولت 968 پروژه بااعتباری بالغ بر 10 هزار 300 میلیارد ریال و اشتغال‌زایی چهار هزار و 12نفر در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: در ابتدای ورود به استان به دنبال یک آسیب‌شناسی بودیم و ازآنجایی‌که آسیب‌شناسی نیازمند تهیه یک سری مستندات بود سند آمایش  و اشتغال استان تهیه شد.

استاندار لرستان عنوان کرد: مباحث فرهنگی نه‌تنها کمتر از مسائل اقتصادی نیست بلکه مهم‌تر است و به همین منظور به دنبال این بودیم که هر کار اقتصادی یک پیوست فرهنگی نیز داشته باشد چراکه بدون این پیوست نمی‌توانیم برنامه‌ها را دنبال کنیم.

وی بیان کرد: برای رونق و توسعه لرستان لازم است سالانه چهار هزار میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری شود درحالی‌که این سرمایه‌گذاری توسط دولت امکان‌پذیر نیست و بخش خصوصی باید وارد کار شود.

بازوند با تأکید بر اینکه باید مسائل اقتصادی را به یک گفتمان تبدیل کنیم، گفت: ما باید ریل توسعه استان را به سمت بخش خصوصی تغییر دهیم هرچند در این تغییر  با چالش‌هایی مهمی مواجه هستیم که در باوجود چالش‌ها ما نمی‌توانیم ادعا کنیم که در لرستان به دنبال توسعه و ثروت هستیم.

وی با بیان اینکه باید چالش‌های پیش روی توسعه و ثروت استان برداشته شود، تصریح کرد: تولید و ثروت با حرف و شعار محقق نمی‌شود بنابراین باید در این زمینه با اقدام و عمل از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شود.

استاندار لرستان در رابطه با روند کار توسعه فرودگاه خرم‌آباد خاطرنشان کرد: برای توسعه این فرودگاه 9 پروژه شامل توسعه پاویون، ترمینال و اپرون تعریف‌شده است به‌طوری‌که در پایان کار 11 هزار متر به اپرون اضافه می‌شود.

وی بیان اینکه پاویون فرودگاه خرم‌آباد به مساحت هزار و 50 متر در حال ساخت است، اظهارداشت: بنا داشتیم فرودگاه خرم‌آباد را به نام یکی از شهدا نام‌گذاری کنیم اما چون این فرودگاه تبدیل به یک فرودگاه بین‌المللی می‌شود سازمان ایکائو این نام‌گذاری را نپذیرفت.

بازوند به کولیدور شرق به غرب که از مرز بازرگان به بندر امام خمینی (ره) می‌رسد اشاره کرد و افزود: استان لرستان در مسیر این کولیدور قرار دارد و دو کنار گذر 35 متری در شهر خرم‌آباد ایجاد می‌شود.

استاندار لرستان در رابطه با روند سدسازی‌های استان عنوان کرد: طی سه سال گذشته سه سد در استان لرستان به بهره‌برداری رسید و اگر سد ایوشان افتتاح نمی‌شد خسارت سنگینی به کشاورزان وارد می‌شد چراکه در خشکسالی سال گذشته توانستیم روزانه هفت میتر مکعب آب در ثانیه از سد ایوشان برای شهرستان پلدختر آزاد کنیم.

وی در رابطه با عملیان اجرایی پتروشیمی شهرستان کوهدشت، بیان کرد: این پروژه با سرمایه‌گذاری افرادی از یزد در حال انجام است و اکنون حدود 38 هکتار زمین برای احداث آن تحویل داده‌شده و به‌زودی کار اجرایی آن آغاز می‌شود.

بازوند گفت: برنامه‌هایی برای ایجاد شهرک صنعتی خاص پتروشیمی در نظر گرفته‌شده است تا بتوانیم سرمایه‌گذارانی برای صنایع پایین‌دستی پتروشیمی جذب کنیم.

وی در رابطه با روند ساخت کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد، تصریح کرد: پس از تحویل زمین و انجام مناقصه کارهای مقدماتی آن در حال انجام است و ازآنجاکه این کارخانه یک کار ریشه‌ای و عمیق است می‌تواند در توسعه استان نقش داشته باشد.

استاندر لرستان احیاء مجتمع کشت و صنعت لرستان را نماد اقتصاد مقاومتی دانست و اظهارداشت: این مجتمع از ظرفیت‌های دانش‌بنیان، کشاورزی و دامپروری برخوردار است.

وی به احیاء ایستگاه پمپاژ فیض‌آباد در لرستان اشاره کرد و افزود: صنایع غذایی گهر نیز ازجمله صنایع مشکل‌داری بود که تعیین تکلیف شد.

بازوند در رابطه با ساخت برج‌های دوقلوی کیو  عنوان کرد: این پروژه با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومان از سوی سازمان کوثر در حال ساخت است و هم‌اکنون 150 نفر در این پروژه مشغول به کار هستند که با افتتاح آن ارزش‌افزوده‌ای برای 127 هزار واحد شهر خرم‌آباد به وجود میاورد.

وی به تعیین تکلیف هتل صخره‌ای خرم‌آباد اشاره و بیان کرد: اکنون سرمایه‌گذاری بومی برای انجام کار آن ورود پیداکرده اما مشاوران اعلام کرده‌اند طراحی این پروژه که مربوط به 17 سال پیش است باید بهسازی جدید رویان انجام شود.

استاندار لرستان بابیان اینکه پارک مینیاتوری شاپوری با پیشرفت فیزیکی 45 درصد در جنوب شهر خرم‌آباد در حال احداث است گفت: این پارک نمادی از آثار ارزشمند تاریخی و سرمایه‌های بزرگ استان است.

وی در رابطه با وضعیت کشاورزی لرستان تصریح کرد: ما باید به سمت کشاورزی صنعتی برویم اما هنوز در استان در حال کشاورزی سنتی و معیشتی هستیم که برای تحول اقتصادی باید از آن عبور کنیم.

بازوند خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی انجام‌شده تا سالانه هشت هزار هکتار از زمین‌های دیم استان به آبی تبدیل شود که با بهره‌برداری از سد و ایستگاه‌های پمپاژ آب این امر محقق می‌شود.

وی اظهارداشت: ما در سال باید بتوانیم 10 هزار هکتار از آبیاری‌های غرقابی را به مکانیزه تبدیل کنیم به‌طوری‌که راندمان کشاورزی را از 35 به 65 درجه برسانیم.

استاندار لرستان افزود: به توجه به نزولات جوی امسال تولید گندم افزایش یافت به‌طوری‌که از 220 هزار تن گندم در سال 93 اکنون به 450 هزار تن رسیده است که این بهره‌وری مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است.

وی به افزایش صادارات غیر نفتی استان اشاره و عنوان کرد: صادرات غیرنفتی استان لرستان نسبت به سال 92 و 93 حدود 103 درصد رشد داشته است.

بازوند محرومیت‌زدایی را یکی از دست آورده‌ای بزرگ انقلاب دانست و عنوان کرد: هم‌اکنون هشت نقطه استان نیازمند تحول جدی است ازاین‌رو محرومیت‌زدایی این مناطق در دستور کار قرارگرفته و پس از هفته دولت به وضعیت آن‌ها رسیدگی می‌شود.

وی در رابطه با وضعیت گازرسانی در استان بیان کرد: در طول سه سال گذشته 500 روستای لرستان گازرسانی شده و برنامه داریم تا  خردادماه سال 96  تعداد روستاهای گازرسانی شده را به هزار روستا برسانیم.

استاندار لرستان به آب‌رسانی روستاهای استان اشاره کرد و گفت: طی  سال‌های گذشته 180 روستای لرستان به تانکر آب‌رسانی می‌شد ولی اکنون تعداد این روستاها به 48 مورد رسیده است.

وی تصریح کرد: در حوزه بهداشت و درمان نیز ماهیانه 11 میلیارد تومان به‌سلامت مردم کمک می‌شود که در این زمینه رضایتمندی 85 درصدی به‌دست‌آمده است.