رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

بیش از ۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی از شهرستان الیگودرز صادر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از ۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی از شهرستان الیگودرز صادر شد

بیش از ۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی از شهرستان الیگودرز صادر شد

فرماندار الیگودرز گفت: ۷ میلیون و ۳۴۰ هزار دلار کالای غیرنفتی در ۸ ماهه امسال از شهرستان الیگودرز صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از الیگودرز، ولی‌الله میرزایی اصل روز چهارشنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی الیگودرز که در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد به ظرفیت سنگ بروجرد، پودر کربنات کلسیم الیگودرز و حبوبات شهرستان دلفان اشاره کرد و اظهار داشت: علی‌رغم ظرفیت‌های خوبی که در استان وجود دارد اما هیچ‌کدام به نام لرستان صادر نمی‌شود.

وی بابیان اینکه از ظرفیت کالاهای صادراتی لرستان برای استان استفاده نمی‌شود، افزود یکی از ظرفیت‌های شهرستان الیگودرز پودر کربنات کلسیم است که خلوص و عیار بالای دارد  اما  متأسفانه همین پودر در استان‌های دیگر که پودر کربنات کلسیم با خلوص پایینی دارند مخلوط شده و به نام آن استان‌ها صادر می‌شود.

فرماندار الیگودرز عنوان کرد: علی‌رغم ظرفیت بسیار خوبی که در تولید پودر کربنات کلسیم در شهرستان الیگودرز وجود دارد باید گفت تنها واسطه‌ها از آن سود می‌برند و متأسفانه تولیدکنندگان به دنبال سود آنی خود هستند و به عاقبت کار فکر نمی‌کنند.

وی به لزوم آموزش تولیدکنندگان پودر کربنات کلسیم برای صادرات این محصول تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون 14 واحد تولید کربنات کلسیم در این شهرستان وجود دارد که تولید آن‌ها عمدتاً به کشورهای افغانستان، ترکیه، ارمنستان، امارت، گرجستان و کویت صادر می‌شود اما اگر شیشه نباشد کربنات کلسیم هیچ دیده  نمی‌شود همان‌طور که تاکنون دیده نشده و صادراتی به اسم شهرستان نداشته‌ایم.

میرزایی اصل فرماندار تصریح کرد: باید از واسطه‌گری و دلال‌بازی در بحث فروش و صادرات کالاهای تولیدی شهرستان الیگودرز جلوگیری و با برند سازی در معرفی ظرفیت‌های شهرستان و استان تلاش شود.

وی با تأکید بر اینکه شرکت‌های بازرگانی صادراتی باید در استان و شهرستان الیگودرز تشکیل شود، خاطرنشان کرد:  اگر شرکت صادراتی و بازرگانی در استان و شهرستان  فعال شود می‌توانیم ظرفیت‌های استان را به‌خوبی معرفی کنیم.

فرماندار الیگودرز اظهار داشت: مسئولان صنعت، معدن تجارت استان لرستان برای افزایش صادرات غیرنفتی استان مشوق‌های صادراتی و یا جایزه‌های صادراتی در نظر بگیرند.

وی افزود: در هشت‌ماهه نخست سال 95، صادرات غیرنفتی شهرستان الیگودرز  مبلغ هفت میلیون و 340 هزار دلار بوده است.