رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۸

بیش از ۸۰ میلیارد تومان در کارخانه بایر افلاک ازنا سرمایه‌گذاری شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از ۸۰ میلیارد تومان در کارخانه بایر افلاک ازنا سرمایه‌گذاری شد

بیش از ۸۰ میلیارد تومان در کارخانه بایر افلاک ازنا سرمایه‌گذاری شد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان گفت: کارخانه بایر افلاک به‌ عنوان بهترین داروسازی دامی خاورمیانه یاد می‌شود که این شرکت در فاز دامی، بیش از ۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، فرزاد محمدی در حاشیه  بازدید خبرنگاران لرستان از منطقه ویژه اقتصادی شهرستان ازنا، اظهار داشت: 950 شهرک صنعتی و 70 منطقه ویژه اقتصادی در کشور مصوب شده که از این تعداد 17 منطقه در سطح کشور فعال است.

وی با اشاره به فعال بودن منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان، افزود: منطقه ویژه اقتصادی لرستان واقع در شهرستان ازنا، استراتژیک‌‌ترین عرصه صنعتی استان بوده و شرایطی که در این منطقه حاکم است تنها در دو منطقه دیگر کشور مشاهده شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان لرستان عنوان کرد: مهم‌ترین مزیت‌های عمده مناطق ویژه اقتصادی که منطقه استان لرستان نیز در شمار آن‌ها به حساب می‌آید، این است که جزو قلمرو گمرکی کشور محسوب نمی‌شود و مبادلات بازرگانی آن‌ها با خارج از کشور و یا با سایر مناطق آزاد و ویژه، مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مقررات واردات و صادرات نمی شود.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی لرستان از حقوق گمرکی، سود بازرگانی، کلیه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف است، بیان کرد: این مناطق از تسهیلات قانونی خاص در امور صادرات و واردات کالا، انتقال، بیمه و تأمین اجتماعی، سرمایه‌گذاری و ثبت، صدور مجوز برای فعالیت‌های اقتصادی، حضور اتباع خارجی، بانک و بیمه برخوردار است.

فعال بودن 9 واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی لرستان

محمدی تصریح کرد: 9 واحد تولیدی فعال در منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان فعالیت دارد که مهم‌ترین آن‌ها در حوزه‌های دارویی، سنگ، پلاستیک و فلزات فعالیت دارند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از صنایع فعال موجود در این منطقه، کارخانه داروهای دامی بایر افلاک است که از آن به‌عنوان بهترین داروسازی دامی خاورمیانه یاد می‌شودکه این شرکت در فاز دامی، بیش از 80 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان لرستان گفت: کارخانه  بایر افلاک شامل هفت کارخانه عظیم شامل هفت بخش داروسازی دامی، داروسازی انسانی، تولید مواد اولیه دارویی، تولید واکسن، تولید سرم، تولید سموم دفع آفات کشاورزی، حیوانی، خانگی و تولید مواد آرایشی و بهداشتی است.

وی با بیان اینکه کارخانه‌های داروسازی دامی و انسانی بایر افلاک، مجموعاً دارای زمینی به مساحت 120 هزار متر مربع با زیربنایی به مساحت 75 هزار متر مربع است، اظهارداشت: سالن  تولیدی این کارخانه نیز به مساحت 40 هزار مترمربع، شامل هفت خط تولید داروهای مورد مصرف دامپزشکی و 13 خط تولید داروهای مورد مصرف انسانی است که با هدف تولید بیش از 200 قلم داروی دامی و بیش از  500  قلم داروی انسانی با رعایت کامل اصول و قوانین حاکم بر صنعت داروسازی و استانداردهای بین‌المللی است که در خاورمیانه و آسیا بی‌نظیر است که این شرکت هم‌اکنون تولید اقلامی از داروهای دامپزشکی را آغاز کرده است.

محمد ابوالزاده، معاون کارخانه بایر افلاک نیز در حاشیه بازدید از منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان اظهار داشت: شرکت باید افلاک  با رویکرد صادرات محور، ساختمانی و تجهیزات تأسیس شده و تمام فعالیت‌های که در این کارخانه در حال اجراست، مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا است.

وی افزود: کارخانه داروسازی دامی بایرافلاک از تیرماه پارسال آغاز به‌کار کرده و تا امروز چهار خط تولید را به بهره‌برداری رسانده و برای این شرکت دامی، تاکنون 80 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.

احداث کارخانه داروسازی انسانی استان لرستان با 40 درصد پیشرفت فیزیکی

معاون کارخانه بایر افلاک عنوان کرد: فاز بعدی، راه‌اندازی کارخانه داروسازی انسانی است که در حال حاضر 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مشتمل بر 17 خط تولید داروهای انسانی است که داروهای ضدسرطان عمده‌ترین داروهای آن‌ها محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تمام بخش‌های کارخانه با دفتر مرکزی 150 نفر پرسنل دارد که با راه‌اندازی همه خطوط ، تعداد کارکنان به 250 نفر افزایش می‌یابد.

ابولزاده بیان کرد: با راه‌اندازی تمام خطوط دامی، تعداد اقلام دارویی به 250 عدد می‌رسد و بدین ترتیب 30 درصد از نیاز کشور به داروهای دامی در این شرکت تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: غیر از هفت بخش تولیدی ما در این کارخانه یک واحد تصفیه و خالص‌سازی آب وجود دارد  که با استفاده از پیشرفته‌ترین سرویس‌های روز دنیا، آب خالص جهت تولید فرآورده‌های تزریقی در این مکان تهیه می‌شود.

معاون کارخانه بایر افلاک گفت: یکی از مزیت‌های رقابتی و توانمندی‌های بالای این شرکت، وجود آزمایشگاه‌هایی با رویکرد تضمین کیفیت بوده که جزء معدود آزمایشگاه‌هایی است که با رویکرد تضمین کیفیت فعالیت می‌کند.

شرکت گوهر پلاستیک لرستان، از دیگر واحدهای صنعتی استان است که در منطقه ویژه اقتصادی لرستان در مساحت دو هزار متر به‌طور شبانه‌روزی فعالیت می‌کند، این شرکت تولیدکننده قطعات صنعتی تزریقی(راه‌آهن و مترو)، نایلون، نایلکس، و ظروف است که با مشارکت بانک ملی ازنا در حال فعالیت است.

علیرضا مهدوی، رئیس هیئت مدیره شرکت گوهرپلاستیک لرستان، اظهار داشت: تمام قطعات صنعتی از پنج گرم تا یک کیلوگرم در این شرکت تولید می‌شود.

تولید 2 هزار تنی شرکت گوهر پلاستیک لرستان در چهار ماه نخست امسال

وی با بیان این‌که اشتغال‌زایی این واحد تولیدی 22 نفر است، افزود: ظرفیت تولید شرکت گوهر پلاستیک، هفت هزار تن است و در چهار ماهه امسال، بیش از دو هزار تن تولید داشته است و این تولیدات به مصرف سایر استان‌های کشور می‌رسد.

رئیس هیئت مدیره شرکت گوهرپلاستیک لرستان عنوان کرد: سرمایه اولیه برای احداث این شرکت، 1.5 میلیارد تومان بوده که 675 میلیون نیز تسهیلات دریافت کرده‌ایم.

یکی دیگر از مهم‌ترین صنایع فعال موجود در منطقه ویژه اقتصادی لرستان، شرکت سنگ افشار است که سنگ کف و نمای ساختمان را تولید و صادر می‌کند.

صادرات سنگ به اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق

عبدالرضا فتاحی، مدیرعامل شرکت سنگ افشار لرستان در حاشیه بازدید از این شرکت، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان تولید این شرکت در سال، 500 هزار متر مربع است که این تولیدات به کشورهای اروپایی، کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق صادر می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر، شرکت سنگ افشار لرستان برای 46 نفر مستقیم و برای بیش از 100 نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت سنگ افشار لرستان عنوان کرد: در این شرکت تولید و فراوری سنگ به‌طور همزمان انجام می‌‌شود و به‌طور سالیانه، ما 50 تا 60 هزار مترمربع صادرات سنگ داریم کمااین‌که در چهار ماهه نخست امسال، سه تا چهار هزار مترمربع صادرات داشته‌ایم.

وی با بیان این‌که تجهیزات این شرکت از کشور ایتالیا وارد شده است، تصریح کرد: بنا داریم که سنگ‌هایی برای صادرات به سوئد تولید کنیم که در این صورت یک شیفت به ساعات کاری ما افزوده می‌شود.

فتاحی با انتقاد از عدم همکاری بانک‌ها، بیان کرد: سرمایه‌گذاری اولیه برای احداث این شرکت سنگ، 3.5 میلیون یورو بوده است.

همایون بهزادی، مدیر منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان نیز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امسال در 10 هکتار از این منطقه، زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری آماده می‌شود و امکاناتی از قبیل احداث ایستگاه آتش‌نشانی، تکمیل انبار پروژه، آغاز مطالعات ایجاد تصفیه خانه، احداث چاه دوم و تکمیل مؤلفه‌ها وزیرمجموعه‌های آب در منطقه ایجاد می‌شود.

وی افزود: 468 قرارداد در منطقه ویژه اقتصادی لرستان بسته شده که از این تعداد 316 واحد به بهره‌برداری رسیده است.

42 واحد تولیدی  منطقه ویژه اقتصادی لرستان در تملک بانک‌ها

مدیر منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان عنوان کرد: از مجموع 316 واحد تولیدی موجود در منطقه ویژه اقتصادی لرستان، 104 واحد راکد است که 42 واحد آن در مالکیت بانک‌ها قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع 68 شهرک صنعتی موجود در کشور، دو شهرک صنعتی مربوط به استان لرستان است، که یکی از این شهرک‌ها فعال بوده و دیگری که در شهرستان بروجرد واقع شده است، هنوز مسئول سازمان آن مشخص نیست.

بهزادی تصریح کرد: امسال، مجوز ایجاد شهرک صنعتی شماره سه بروجرد را اخذ کردیم و در حال حاضر نیز پیگیر مصوبه شهرک صنعتی  شماره چهار خرم‌آباد هستیم.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که بیشترین جمعیت استان در خرم‌آباد و بروجرد متمرکز شده و نیز بیشتر واحدهای صنعتی در این دو شهر قرار دارد، شهرک‌های صنعتی نیز بیشتر رد این دو شهر احداث می‌شود.

وی با بیان این‌که واحدهای فعال مستقر در منطقه ویژه لرستان در حوزه‌های دارویی، فلزات، پلاستیک‌سازی و سنگ فعالیت می‌کنند، گفت: در حال حاضر 9 واحد تولیدی فعال در منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان فعالیت دارد و اخیراً نیز 12 سرمایه‌گذار برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند.

مزیت‌های اختصاصی منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان

بهزادی با اشاره به مهم‌ترین مزیت‌های منحصربه‌فرد منطقه ویژه اقتصادی لرستان، افزود: معافیت از مالیات و نیز ارزش افزوده از مهم‌ترین مزیت‌های اختصاصی منطقه لرستان محسوب می‌شود و میزان این معافیت متناسب با مقدار ارزش افزوده ایجاد شده، تعیین می‌شود که این معافیت می‌تواند تا 80 درصد هم باشد.

وی عنوان کرد: از لحاظ جغرافیای منطقه ویژه اقتصادی لرستان با دو استان صنعتی مرکزی و اصفهان هم جوار است و این درحالی است که این دو استان، هیچ‌کدام منطقه ویژه اقتصادی ندارند و این فرصت خوبی برای جلب همکاری تجار این استان‌ها به استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان خاطرنشان کرد: روابط تجاری و قوانین حاکم بر منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان، نه تابع ضوابط قانون کار، بلکه بر اساس قانون مناطق آزاد است و به طورکلی هدف از احداث این مناطق ویژه، جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی تصریح کرد: قرارگیری در جاده ترانزیتی سه راهی خوزستان ـ اصفهان ـ تهران، نزدیکی به ایستگاه راه‌آهن و مستعد بودن برای انجام  فعالیت‌های اکوتوریسمی و گردشگری از دیگر مزایایی منحصربه‌فرد منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان محسوب می‌شود.

بهزادی بیان کرد: در منطقه ویژه اقتصادی استان لرستان، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز در فرآیند تولید، از پرداخت گمرکی معاف هستند.