رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

بیش از 20 هزار لرستانی برای پیاده‌روی اربعین ثبت نام کردند - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 20 هزار لرستانی برای پیاده‌روی اربعین ثبت نام کردند

بیش از 20 هزار لرستانی برای پیاده‌روی اربعین ثبت نام کردند

معاون سازمان حج و زیارت استان لرستان: 20 هزار و 642 نفر از استان لرستان تاکنون در سامانه سماح برای پیاده‌روی اربعین ثبت‌نام کردند.

به گزارش خبرگزای تسنیم از خرم‌آباد، سید حمید مصطفایی صبح امروز در نخستین جلسه ستاد زائران اربعین که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، با بیان اینکه سازمان حج و زیارت جهت ساماندهی اطلاعات زائران اربعین حسینی اقدام به راه‌اندازی سامانه سماح کرد، اظهار داشت: روز بیستم آبان ماه 15 هزار نفر از استان لرستان در سامانه سماح ثبت‌نام کردند که این آمار همچنان در حال افزایش است.

وی افزود: بر اساس آخرین آمار 20 هزار و 642 نفر لرستانی در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند که البته این آمار به طور حتم باز افزایش پیدا می‌کند.

معاون سازمان حج و زیارت لرستان عنوان کرد: تاکنون هفت هزار و 410 از شهرستان خرم‌آباد، چهار هزار و 426 نفر از بروجرد،  دو هزار و 573 نفر از کوهدشت، یک هزار و 771 نفر از الیگودرز، هزار و 609 نفر از دلفان، یک هزار و 52 نفر از دورود و یک هزار و 380 نفر از شهرستان سلسله در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اطلاعات افراد ثبت‌ نام‌ شده توسط دفاتر زیارتی استان رصد و ثبت می‌شود، بیان کرد: تعداد افراد ثبت‌نام‌شده استان در قالب 9 هزار و 382 گروه است که البته هنوز روادید نگرفته‌اند.

مصطفایی با اشاره به اینکه در حال حاضر ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین حسینی انجام می‌شود، تصریح کرد: سازمان حج و زیارت برای ترغیب مردم به پیاده‌روی اربعین، در بحث دلار برای افرادی گروهی تا پنج نفر  باشند ویزای انفرادی که 40 دلار است برای آن‌ها در نظر گرفته است.

وی گفت: ویزای زائرانی که بخواهند به شکل گروهی و از پنج نفر به بالا به پیاده‌روی اربعین بروند 30 دلار است که 10 دلار  جهت ترغیب افراد در قالب گروه تخفیف داده‌ شده است.

معاون سازمان حج و زیارت لرستان با اعلام اینکه حضور زائران در ایام اربعین به شکل کاروانی عملاً امکان‌پذیر نیست، اظهار داشت: با توجه به حجم کثیر زائران اربعین حسینی حضور زائران به‌ صورت کاروانی عملی نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان حج و زیارت برای ترغیب دانشجویان به پیاده‌روی اربعین حسینی جلساتی با ستاد عمره دانشگاهیان برگزار کرده است، افزود: سازمان حج و زیارت برای اعزام دانشجویان به پیاده‌روی اربعین هر گونه امکانت و تسهیلی که در امور مکاتبات نیاز باشد انجام می‌دهد.

مصطفایی عنوان کرد: با توجه به اینکه افرادی که گذرنامه آن‌ها مفقودشده حدود شش ماه طول می‌کشد که گذرنامه جدید دریافت کنند، سازمان حج و زیارت از طریق مکاتبه‌ای که با اداره گذرنامه انجام می‌دهد این مانع شش‌ ماهه برطرف شده و افراد به‌ راحتی می‌توانند گذرنامه خود را در کمترین زمان دریافت کنند.

وی بیان کرد: جهت اخذ کمک‌های اصناف به زائران اربعین جلسه‌ای با سازمان صنعت، معدن استان لرستان برگزار شد تا در تأمین آب‌معدنی که یکی از نیازهای ضروری زائران است اقدام کنند.

معاون سازمان حج و زیارت لرستان تصریح کرد: تمامی اعزام‌های زمینی و هوایی به شکل کاروانی پایان آبان ماه در سراسر کشور کنسل شده چرا که تمام هتل‌ها و محلات اسکان در نجف، کربلا و کاظمین  در اختیار زائران پیاده‌روی اربعین قرار می‌گیرد.

وی گفت: صنف کامیون‌داران در بحث حمل‌ و نقل می‌توانند به زائران اربعین حسینی کمک کنند که در این راستا از کامیون‌دارانی که قصد خدمت به زائران را دارند درخواست می‌شود به مرکز عتبات عالیات استان لرستان اعلام آمادگی کنند.