رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

بیش از 75 درصد زندانیان کشور در مناطق حاشیه‎ای زندگی می‌کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 75 درصد زندانیان کشور در مناطق حاشیه‎ای زندگی می‌کنند

بیش از 75 درصد زندانیان کشور در مناطق حاشیه‎ای زندگی می‌کنند

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بر اساس تحقیقات بیش از 75 درصد زندانیان کشور در مناطق حاشیهای و محروم زندگی کرده یا بیکار هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، علی‌اصغر جهانگیر در حاشیه سفر به شهرستان بروجرد در جمع خبرنگاران با اشاره به رابطه مستقیم بیکاری با سرقت، اظهار کرد: بیکاری زمینه فقر بیشتر را فراهم و فقر نیز زمینه بزهکاری را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات بیش از 75 درصد زندانیان کشور در مناطق حاشیهای و محروم زندگی کرده یا بیکار هستند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور عنوان کرد: این جمعیت از جمعیت زندانی و ارتباط آن با اقتصاد نشان‌دهنده این است که دست‌اندرکاران بخش‌‏های مختلف باید به این موضوع توجه جدی و ویژه‏‌ای داشته باشند.

جهانگیر با اشاره به اینکه بر اساس آمارها جهان به سمت ناامنی پیش میرود، تاکید کرد: امروزه عملاً مرزها به معنای واقعی وجود ندارد و با بمباران اطلاعاتی، عملاً مرزهایی که بین کشورها کشیده شده بود، وجود ندارد که این خود موجب تولید هیجانات کاذب، ناامنی و شیوع بسیاری از پدیدههایی میشود که در گذشته قابل تصور نبود.

وی اضافه کرد: در 15 سال گذشته جمعیت کیفری دنیا هشت درصد افزایش یافته است و سالیانه حداقل 30 میلیون نفر در جهان وارد زندان میشوند و این رویه سال به سال در حال افزایش است.

این مسئول با اشاره به رشد 69 درصدی جمعیت کیفری در کشور در 15 سال گذشته تصریح کرد: عوامل درونی و بیرونی مختلفی در این زمینه نقش‌آفرینی می‌کنند.

جهانگیر با اشاره به حاکمیت روح حبس‌زدایی بر قوانین خاطرنشان کرد: باید کوشید در صورت امکان با جایگزینی مجازاتهای حبس رویکرد حبس‌زدایی را در پیش گرفت و از ظرفیت‏‌های جدید قانونی در راستای تخفیف مجازات، به تعویق انداختن اجرای حکم، آزادی مشروط و ... استفاده کرد تا جمعیت کیفری زندان زیاد نشود.

وی با اشاره به اینکه تورم جمعیت کیفری در زندان مشکلات زیادی را به دنبال دارد، افزود: در زندان‌هایی که حداقل استاندارد رعایت شده باشد، امکان بیماری‏‌های واگیر در محیط زندان‏‌ها 50 برابر بیشتر از محیط آزاد است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور تصریح کرد: در شرایط کمبود فضا، فرسودگی و کمبود اعتبار از یک سو و در مقابل جمعیت زیاد زندانی باید از ظرفیتهای قانونی استفاده کنیم، تا زندان تنها مکانی برای نگهداری مخلان امنیت اجتماعی، اشرار و متعرضان به نوامیس و ... باشد.

جهانگیر اظهار کرد: علاوه بر قانون مجازات که ظرفیت‌‏های خوبی دارد، سال گذشته آئین‌نامه‌ای در خصوص سیاستهای کاهش جمعیت کیفری از سوی رئیس قوه‌قضائیه تصویب و ابلاغ شده است که اجرای آن کمک زیادی به کاسته شدن از جمعیت زندانی و متناسب‌سازی آن می‏‌کند.