جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

تبخیر هر ساله آب سد خان‌آباد الیگودرز/ شبکه ۳ و۴ سد تکمیل شود - نمایش محتوای خبر

 

 

تبخیر هر ساله آب سد خان‌آباد الیگودرز/ شبکه ۳ و۴ سد تکمیل شود

تبخیر هر ساله آب سد خان‌آباد الیگودرز/ شبکه ۳ و۴ سد تکمیل شود

فرماندار الیگودرز گفت: شبکه ۱ و ۲ سد خان‌آباد اجراشده اما شبکه ۳ و ۴ آماده بهره‌برداری نیست و ما از ۱۹۰۰ هکتار فقط توانسته‌ایم از ۴۵۰ هکتار استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از الیگودرز، ولی‌الله میرزایی اصل چهارشنبه شب در مراسم کلنگ زنی شبکه آبیاری و زهکشی سد حوضیان اظهار داشت: با توجه به بازدیدی که معاون خاک، آب و صنایع وزیر جهاد کشاورزی از سد حوضیان داشت نظر کارشناسی وی این بود که ما بیش از سه هزار هکتار می‌توانیم از آب این سد استفاده کنیم.

وی بابیان اینکه شبکه یک و دو سد حوضیان حدود 85 درصد اجراشده است، افزود: انتظار می‌رود امور آب برای تکمیل شبکه‌ای این سد تلاش کند چراکه یکی از اتفاقات بزرگ همین سد حوضیان است.

فرماندار الیگودرز با اشاره به اینکه بالغ‌بر 60 درصد پیشرفت ریالی سد حوضیان در دولت تدبیر و امید بوده است، عنوان کرد:60 درصد پیشرفت فیزیکی این سد مربوط به دولت قبل بود که امروز به بهره‌برداری رسیده است.

میرزایی اصل در رابطه با سد خان‌آباد الیگودرز نیز بیان کرد: این سد سال 84 به بهره‌برداری رسید و امور آب ظرفیت آن را حدود 18 میلیون مترمکعب آب  برای هزار و 900 هکتار زمین طراحی کرده است.

وی گفت: پس از گذشته 10 سال از افتتاح سد خان‌آباد مردم از 450 هکتار از آب این سد استفاده می‌کنند یعنی هرساله این سد پر و تبخیر می‌شود.

فرماندار الیگودرز تصریح کرد: شبکه یک و دو سد خان‌آباد اجراشده است اما شبکه سه و چهار آماده بهره‌برداری نیست و ما فقط توانسته‌ایم از 450 هکتار استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: خیلی جالب نیست که بعد از 10 سال از افتتاح یک سد از 25 درصد ظرفیت آن استفاده شود بنابراین تقاضا می‌شود توجه ویژه‌ای به این موضوع شود.

میرزایی اصل با اشاره به اینکه از450 هکتار حدود 300 هکتار در این دولت اتفاق افتاده و استفاده از 100 تا 150 هکتار آن در دولت قبل بوده است، افزود: امیدواریم توجه ویژه‌ای به تأمین و تخصیص اعتبار شبکه‌های این سد انجام شود تا بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی با اشاره به خاک حاصلخیز و آب مناسب شهرستان الیگودرز عنوان کرد: این شهرستان در تولید بخش کشاورزی، ازنظر منابع و عوامل پایدار هیچ مشکلی اما باید از این ظرفیت استفاده شود.

فرماندار الیگودرز بیان کرد: اگر 50 میلیارد تومان اعتبار برای حوزه آبیاری تحت‌فشار و قطره‌ای این شهرستان در نظر گرفته شود تحول بزرگی در کشاورزی این شهرستان رخ می‌دهد و مردم ثمره آن را خواهند دید.

وی تصریح کرد: از نهم شهریورماه سال گذشته تا یکم شهریورماه امسال 260 میلیارد تومان پروژه در شهرستان الیگودرز افتتاح‌شده است که با احتساب هفته دولت امسال(حدود 34  میلیارد تومان) درمجموع 300 میلیارد تومان  در این شهرستان هزینه شده است.