سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

تبعیت از کفار عقب‌ماندگی را به‌دنبال دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

تبعیت از کفار عقب‌ماندگی را به‌دنبال دارد

تبعیت از کفار عقب‌ماندگی را به‌دنبال دارد

جانشین فرمانده‌کل سپاه گفت: انتقال تجربه، روش‌ها و سبک‌های تولید علم و تبدیل آن به فناوری، انتقال ابتکار عمل‌ها، خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها از لوازم اساسی شتاب گرفتن در حوزه پیشرفت‌های علمی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سردار حسین سلامی صبح امروز در نشست سراسری معاونت‌های علمی، پژوهشی و فناوری سپاه که در سالن جلسات سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان برگزار شد، ضمن گرامیداشت میلاد باسعادت حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع)  اظهار داشت: بسیار خشنودیم و از خداوند شاکر هستیم که در این لحظات معنوی در این جمع بسیار نورانی و مبارک که یک جهاد بزرگ علمی را برای گشودن افق‌های بلندی از علم و فناوری تعقیب می‌کند، حضور یافته‌ایم.

وی افزود: بسیج علمی کشور امروز پرچم‌دار این نهضت و حرکت ارزشمند، ضروری، تعیین‌کننده، خطیر و سرنوشت‌ساز برای انقلاب و نظام ما هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران عنوان کرد: حرکات علمی و فناورانه وقتی به یک شبکه به‌هم‌ پیوسته تبدیل می‌شود و از حساسیت هم‌افزایی و انتقال تجربه بهره می‌برد اثربخشی آن  بسیار افزایش می‌یابد یعنی از خاصیت اصل جمع آثار استفاده می‌کند که مجموع یک حرکت جمعی از جمع مجزای اثر حرکات بسیار بیشتر است.

وی بیان کرد: انتقال تجربه، روش‌ها و سبک‌های تولید علم و تبدیل آن به فناوری، انتقال ابتکار عمل‌ها، خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها از لوازم اساسی شتاب گرفتن در حوزه پیشرفت‌های علمی است چون در عرصه پیشرفت علمی، جهان با نرخ رشد فوق‌العاده بالایی به‌پیش می‌رود.

سردار سلامی تصریح کرد: ما علاوه بر پیشروی در این عرصه یعنی گسترش افقی فضای تحقیق ‌و توسعه به افزایش شتاب در این عرصه هم نیاز داریم یعنی نرخ تغییر سرعت رشد ما  نسبت به زمان باید افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب در مراسم دانش‌آموختگان دانشکده افسری امام حسین(ع) موضوع جهاد کبیر را مطرح فرمودند که ما نباید از کفار اطاعت کنیم. عدم تبعیت از کفار جهاد کبیر است و ما 38 سال است که در معرض یک جهاد کبیر قرار داریم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران رمز اصلی موفقیت در جهاد کبیر را عدم تبعیت از دشمن دانست و اظهار داشت: اگر از کفار تبعیت کنیم عقب‌مانده خواهیم ماند همان‌طور که قرآن می‌فرماید اگر از کفار اطاعت و دنباله‌روی کنید آن‌ها شما را به عقب بازخواهند گرداند و به شما زیان می‌رسانند.

سردار سلامی افزود: رمز بقا و پیشرفت ما به‌دست آوردن آن مقدار از بضاعت و استطاعتی است که از کافران تبعیت نکنیم، باید به‌اندازه‌ای قدرتمند باشیم که قدرت توان عدم تبعیت از کفار را داشته باشیم یعنی اینکه بتوانیم در یک جهاد کبیر موفق عمل کنیم.

وی جهاد کبیر را جهادی در وسعت جغرافیایی بزرگ دانست و عنوان کرد: مقیاس صورت‌بندی و جبهه بزرگ و جهانی است ما نیز تا امروز همین‌گونه بوده‌ایم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران بیان کرد: دفاع مقدس تحمیل یک ائتلاف کاملاً عملی و رسمی اما نانوشته علیه انقلاب اسلامی بود که همه قدرت‌های روز و مسلط جهان علیه ما با هم همراه شدند.

وی تصریح کرد: اگر دشمن عرصه اقتصادی را به یک جنگ علیه ما تبدیل کرد مقیاس این جنگ جهانی بود و ما هنوز تحت تحریم قرار داریم.

سردار سلامی خاطرنشان کرد: اگر نبرد سیاسی دشمن علیه ما سال‌ها شکل گرفت این نبرد کاملاً جهانی بود یعنی همه قدرت‌های سیاسی جهان هماهنگ شدند تا نظام ما را در معرض انزوای سیاسی قرار دهند و ارتباط سیاسی را با همه جهان قطع و وادار کنند که در هسته سیاسی جامع دشمنان عمل کنیم و نظم سیاسی را بر ما محصور و ما را وادار کنند با اراده سیاسی آن‌ها واکنش نشان دهیم و دوستان و دشمنان را آن‌گونه انتخاب کنیم که آن‌ها می‌خواهند.

وی گفت: اگر دشمنان در حوزه فرهنگی علیه ما عمل کردند کاملاً مقیاس این تهاجم جهانی بوده است هم‌اکنون نیز آثار مستقیم و قابل‌مشاهده یک جنگ جهانی فرهنگی را علیه نظام اسلامی مشاهده می‌کنید.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اظهار داشت: ماهواره‌ها و صدها شبکه ماهواره‌ای شبانه‌روز تلاش می‌کنند تا با القاء شبهه و تردید ارزش‌های ضد بشری و ضد اخلاقی غرب، پایه‌ها و مبانی اعتقادی استوار و تحکیم ما را سست و جوانان را به ابتذال بکشانند.

وی افزود: دشمنان می‌خواهند تصاویر غم‌انگیز بی‌هویتی شخصیت جوانان غرب را بر اندام و شاکله معنوی جوانان ما نیز بپوشانند.

سردار سلامی عنوان کرد: اگر در عرصه علمی و فناوری می‌جنگید واقعاً این‌یک جنگ جهانی است، چه دلیلی دارد که کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران برای تحقیق و توسعه پیرامون یکی از شاخه‌های مهم علم بشری یعنی هسته‌ای در معرض تهاجم سیاسی، اقتصادی و روانی دشمنان قرار گیرد، چرا باید دانشمندان یک کشور رسماً در خیابان‌ها ترور شوند؟

وی بیان کرد: در جهان امروز راز حیات هر ملتی در قوی‌شدن است که در این میان دو راه بیشتر فرا‌روی ملت‌ها وجود ندارد یا باید تسلیم اراده سیاسی قدرت‌های بزرگ شد و با نقشه‌های سیاسی آن‌ها برای تحول در جهان همراهی کرد و به عناصر، اجزا و المان‌های فرهنگ او واکنش مثبت نشان داد و یا مقتدر و قوی بود به‌اندازه‌ای که بتوان با آن‌ها جنگید و موفق زندگی کرد و راه سومی وجود ندارد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران  تصریح کرد: جهان امروز یک تجربه پیش‌روی ما قرار داده که جنگ‌های ملحق شده را 38 سال بعد از انقلاب شاهد بودیم؛ همه نبردها برای تسلط نظام سلطه طراحی‌شده و ما در معرض این جنگ‌ها قرار گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: راز اصلی حیات، بقا، استقلال، عزت، شرف، پیشرفت، رفاه و امنیت در گرو قوی شدن است و هیچ راه دیگری ما نداریم و باید به‌اندازه شکل‌دهی به یک تمدن نوین برنامه‌ریزی و قدرت‌سازی کنیم.

سردار سلامی بابیان اینکه ما در حال پی‌ریزی یک تمدن هستیم، گفت: هر تمدن زمانی شکل می‌گیرد که یک مدل موفق و نمونه تولید کرده باشد.

وی اظهار داشت: نظام ما مدل  تمدن اسلامی است و جنگ دشمنان با ما نیز بر سر جلوگیری از شکل‌دهی به این مدل است چون این مدل و الگو اگر موفق شود قابلیت تکثیر پیدا می‌کند، مدل‌های موفق سیاسی و پیش‌رونده مرزها را می‌شکند، به‌سرعت بر هندسه قدرت جهانی تأثیر می‌گذارند، نظام موازنه قوای جهان و الگوهای توزیع قدرت جهانی را تغییر می‌دهند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: ما به دنبال این هستیم که در هندسه قدرت جهان یک نظام بسیار مؤثر و کاملاً قاطع و قابل‌مشاهده باشیم، ما آرمان‌های بزرگی داریم که نیازمند داشتن زیرساخت‌هایی است که بتوانیم از مرز اراده دشمن عبور کنیم، شما باید تاریخ تمدن اسلامی را مطالعه کرده باشید و نقش دانشمندان اسلامی را در پیشرفت علوم بشری مطالعه کرده باشید.