رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار کارآفرینان قرار بگیرد - نمایش محتوای خبر

 

 

تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار کارآفرینان قرار بگیرد

تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار کارآفرینان قرار بگیرد

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید صندوق‌های نوآوری جایگزین بانک‌های بی‌خاصیت موجود در ایران بشود تا تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار کارآفرینان قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حسن هفده تن ظهر امروز در جشنواره تجلیلی از کارآفرینان برتر استان لرستان، اظهار داشت: در طول سال‌های گذشته همواره در کشور حرف از توسعه پایدار و متوازن، دستیابی به رشد اقتصادی بالای هشت درصد، رسیدن به سهم 25 درصدی از تعاون و مسائلی از این قبیل به میان آمده است، اما سؤال اینجاست که چرا این اهداف تاکنون محقق نشده است؟

وی با بیان اینکه افراط و تفریط، در نظام ما برنامه‌های دولت را به انحراف می‌کشاند، افزود: در عرصه برنامه‌های ملی ما متأسفانه به دنبال قهرمان‌پروری هستیم و جزیره‌ای عمل می‌کنیم، در حالی‌که برنامه‌های ملی، نیازمند کارگروهی است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ضعف ساختاری نهادهای تخصصی در بخش خصوصی، عنوان کرد: حضور نمایندگان برجسته بخش خصوصی در اصلاح مقررات ضعیف است و معمولاً این اصلاح مقررات توسط کارشناسان دولتی انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز در حوزه روابط کار، منسوخ کردن بخشنامه‌هایی که به‌عنوان مانع در بحث تولید عمل می‌کند، در دستور کار قرار گرفته است و آن دسته از بخشنامه‌هایی که قابل اصلاح است را نیز اصلاح می‌کنیم.

هفده تن تصریح کرد: بنا داریم که تشکل‌ها را به‌نحوی توانمند کنیم که دولت نتواند هیچ مقرراتی را تصویب کند، مگر اینکه تشکل تخصصی مربوطه حضور داشته باشد، به‌طور مثال اگر قرار بود که قوانین مربوط به توسعه معدن تصویب شود، باید تشکل تخصصی معدن نیز اظهارنظر کند، به‌عبارت دیگر این تشکل‌ها ادامه کار واحدهای تولیدی را تضمین می‌کنند.

وی بیان کرد: جامعه ما، یک جامعه اسلامی است، شایسته‌سالاری‌ها باید جایگزین رابطه سالاری، امید به‌جای یأس، رقابت به‌جای حسادت، امنیت و آسایش به‌جای فتنه‌انگیزی و جنگ‌طلبی و کرامت انسانی باید جایگزین حقارت انسان‌ها بشود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یک دولت زمانی موفق عمل کرده است که شاخص‌های، افزایش سرانه درآمدی مردم و رفاه و امنیت آن‌ها و نیز ایجاد فضای نشاط در سطح جامعه حکم‌فرما باشد.

وی با اشاره به اینکه باید کارآفرین معمولی را از کارآفرین نوآور و دانش‌محور متمایز شود، افزود: اگر کشور بخواهد بر اساس نقشه جامع علمی کشور پیش برود، باید تا چشم‌انداز ، 51 درصد از محصولات تولیدی کشور، دانش‌بنیان باشد.

هفده‌تن با بیان اینکه شرکت‌های مبتی‌بر نوآوری و دانش ارزش افزوده بالایی دارند، عنوان کرد: ما در بحث رتبه‌های علمی دنیا در مقام یازدهم قرار داریم ولی  در زمینه ایجاد زیرساخت‌های نوآوری بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و کمااینکه نوآوری، سبب ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر در استان لرستان با نوآوری بر روی صنعت گردشگری و سنگ کار شود، این استان از نفت بی‌نیاز می‌شود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: به‌منظور حضور در عرصه رقابت‌های منطقه‌ای و جهانی باید از تجربیات موفق دنیا بهره رفت، امروز دیگر زمانی برای آزمون و خطا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قوانین کشور در زمینه اقتصادی منصفانه نیست، بیان کرد: باید صندوق‌های نوآوری جایگزین بانک‌های بی‌خاصیت موجود در ایران بشود تا تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار کارآفرینان قرار بگیرد.

هفده‌تن گفت: دستیابی به رشد اقتصادی بالای هفت درصد نیازمند این است که کارآفرینان برتر کشور  به‌عنوان مشاوران امین و صادق دولتمردان به‌کار گرفته شوند؛ امروز جای این کارآفرینان در میان نهادهای تصمیم‌ساز خالی است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در حوزه کارآفرینی وجود دارد، این است که بیشتر سازمان‌ها و نهادهای کشور، ژن نوآوری ندارند، در حال حاضر اهداف دانشگاه‌های کشور با رشد و توسعه فرهنگ‌ کارآفرینی هم‌خوانی ندارد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: تا زمانی‌که زیرساخت‌های کارآفرینی که منجر به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه‌ها هستند شکل نگیرد، ما نمی‌توانیم به رتبه‌هایی که در چشم انداز کشور درنظر گرفته‌ایم برسیم کمااینکه شرکت‌های دانش‌بنیان نقش مهمی در اعتباری‌سازی علم دارند.

وی خاطرنشان کرد: کشور فنلاند، یک کشور کوچک پنج میلیون نفری بود که در سال 1990 در آستانه سقوط اقتصادی قرار گرفت، ولی  به برکت وجود کارآفرینان توانست ساختار اقتصادی خود را اصلاح کند و در حال حاضر، جزو 18 کشور برتر دنیا در ایجاد ارزش افزوده و میانگین درآمد سرانه ملی قرار دارد.

هفده‌تن بیان کرد: باید ضمن ایجاد زیرساخت‌های نوآوری در کشور، دفاتر انتقال تکنولوژی تشکیل شود و مدیریت مالکیت فکری مخترعان و نوآوران مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به لزوم اصلاح ساختار اقتصادی کشور، تصریح کرد: رشد و توسعه کارآفرینان دانش‌مدار در کشور باید مورد توجه قرار بگیرد.