جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

تشنگی لرستان زیر باران؛ حتی یک لیوان از روان آب‌ها استفاده نکردیم - نمایش محتوای خبر

 

 

تشنگی لرستان زیر باران؛ حتی یک لیوان از روان آب‌ها استفاده نکردیم

تشنگی لرستان زیر باران؛ حتی یک لیوان از روان آب‌ها استفاده نکردیم

لرستان در حالی بهار و زمستان میزبان بارشهای سیل آسا بوده که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان می گوید: این بارندگی ها تاثیری در رفع مشکل آب شرب مناطق جنوبی لرستان نداشته است.

حمیدرضا کرموند در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تنش آبی در برخی از شهرستانهای لرستان اظهار داشت: ما هنوز در شهرهای کوهدشت، چغابل و ... با مشکل جدی آب مواجه هستیم.

ما حتی یک «لیوان» آب هم از روان آبها استفاده نکردیم

وی به سیلاب اخیر و همچنین روان آبهای ایجاد شده در سطح شهرهای لرستان عنوان کرد: این موضوع غیر تخصصی است که گفته می شود این بارندگی ها موجب می شود که شرکت آب و فاضلاب برای تامین آب شهرهای استان دیگر مشکلی نخواهد داشت.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با بیان اینکه ما حتی یک «لیوان» آب هم از روان آبها استفاده نکردیم افزود: این امر نیز به این دلیل بوده که سدی وجود نداشته که این روان آبها را ذخیره کند.

بارندگی ها فقط از لرستان خارج شدند

کرموند با بیان اینکه هیچ شهری در استان لرستان از طریق سد تامین آب نمی شود بیان داشت: بارندگی هایی که اتفاق افتاد تنها از استان خارج می شود و خسارت هایی برای لرستان به همراه داشت.

وی با اشاره به پروژه های سد سازی که در لرستان آغاز شده عنوان کرد: در این راستا با توجه به پیگیری هایی که داشته ایم ما موضوع تخصیص آب شرب را از طریق سدهای در حال ساخت را مطرح کرده ایم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با بیان اینکه این امر مصوب شده که از طریق سدهای در حال ساخت به ما تخصیص آب شرب داده شود گفت: امیدواریم این سدها ساخته شود تا زمنیه برای تخصیص آب شرب شهرهای استان نیز فراهم شود.

امید به سدهایی که اندر خم یک کوچه هستند

کرموند افزود: در حال حاضر سدهایی مانند «تاج امیر» در شهرستان نورآباد، سد «آبسرده» در شهرستان بروجرد، سد «کمندان» در شهرستان الیگودرز، سد «مخملکوه و سراب تلخ» در خرم آباد اگر ساخته شوند می توان از حق آبه های آنها برای تخصیص آب شرب به شهرها استفاده کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با رویکرد وزارت نیرو در رابطه با پروژه های سد سازی و جلوگیری از اجرای آنها عنوان کرد: وزارت نیرو روی بحث آب شرب بسیار حساسیت دارد و سدهایی که بتوانند آب شرب شهرها را تامین کنند و ضرورت تامین آب شرب داشته باشند مصوب هستند و مجوز احداث آنها را خواهیم داشت.

بنا بر این گزارش، بحران آب به ویژه در شهرهای کوهدشت، چغابل و ... استان لرستان به سریالی تکراری تبدیل شده است، سریالی که هر بار در روایتی مشابه در یکی از شهرستانهای استان اکران می شود تا هر ساله کم و بیش مردم و مسئولان با این معضل درگیر باشند و تدابیر اندیشیده شده تنها نقش مُسکن را بازی کنند.

نگرانی برای تامین آب در پرآب ترین استان

این در حالیست که استان لرستان به رغم دارا بودن ۱۱ درصد آبهای جاری کشور سهمی کمتر از یک درصد در مهار آبها داشته است و سدهای در دست احداث در این استان با عمر قریب به ۱۰ سال همچنان اندر خم یک کوچه هستند.

در این میان با آغاز فصل تابستان و تشدید مشکل آب روستاهای لرستان شاهد کم آبی هستند، مشکلی که کوهدشت و پلدختر در جنوب گرمسیر استان و بروجرد و ازنا در شمال معتدل لرستان ندارد.

وضعیت کم آبی در جنوب لرستان وخیم تر است و این در حالیست که از میزان آب خارج شده از استان لرستان در حوزه کرخه ۶۶ درصد از سیمره تخلیه و ۳۳ درصد باقی مانده از حوزه کشکان شهرستان پلدختر خارج می شود.

افت شدید منابع آبی در شهرستان کوهدشت که طی سالهای اخیر نمود خود را در خودسوزی دشت های این بخش و فرونشست زمین نیز نشان داده نگرانی ها برای تامین آب فصل تابستان را دوچندان کرده است.

این در حالیست که مشکل آب شرب و کشاورزی در کوهدشت به عنوان سومین شهرستان پرجمعیت لرستان تنها به روستاها محدود نشده تا شهر کوهدشت و چغابل نیز بی آبی را انتظار بکشند.