جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

تشکیل ستاد پیشگیری و مقابله با تب برفکی در حیات وحش لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

تشکیل ستاد پیشگیری و مقابله با تب برفکی در حیات وحش لرستان

تشکیل ستاد پیشگیری و مقابله با تب برفکی در حیات وحش لرستان

ستاد پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری تب برفکی در حیات وحش لرستان تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در این ستاد مقرر شد ضدعفونی آبشخورها، آموزش محیط بانان، واکسیناسیون مستمر دام های اهلی سبک حاشیه مناطق تحت مدیریت، ممانعت از ورود دام به زیستگاه حیات وحش و جلوگیری از تردد دام های بدون مجوز بهداشتی از دامپزشکی، بخشی از اقدامات در دستور کار دستگاه های اجرایی مسئول قرار گیرد.

مهرداد فتحی بیرانوند واکسیناسیون مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را در اولویت کار دامپزشکی لرستان اعلام کرد و گفت: واکسیناسیون منظم و پوشش حداکثری طی دو سال گذشته موجب شده است امسال گزارشی از وجود کانون تب برفکی در استان نداشته باشیم.

آقای فتحی بیرانوند افزود: پارسال برغم شیوع بیماری تب برفکی در استان های همجوار و اتلاف زیاد حیات وحش در استان مرکزی که لطمه سنگینی به ذخیره ژنی این گونه بود، با همکاری بین بخشی منسجم و اقدامات موثر دستگاههای مرتبط و واکسیناسیون فراگیر و به هنگام دامپزشکی لرستان، حیات وحش استان از گزند این بیماری مصون ماند.

ویروس بیماری تب برفکی از مقاوم ترین ویروس ها به شمار می آید و می تواند 50 روز در آب، 74 روز در مرتع و 13 هفته روی البسه آلوده به ترشحات و خون، زنده بماند.