رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

تصادفات بیشتر با کشته‌های کمتر؛ سایه مرگ در جاده‌ها کمرنگ‌‌تر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

تصادفات بیشتر با کشته‌های کمتر؛ سایه مرگ در جاده‌ها کمرنگ‌‌تر شد

تصادفات بیشتر با کشته‌های کمتر؛ سایه مرگ در جاده‌ها کمرنگ‌‌تر شد

پنج میلیون تردد در محورهای مواصلاتی لرستان نشان می‌دهد که ترددها ۷.۴۳ درصد رشد داشته درحالی‌که پلیس‌راه از کاهش ۳۱ درصدی تلفات تصادفات خبر می‌دهد؛ سایه مرگ در جاده‌ها کمرنگ شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، استان لرستان با دارا بودن ۷۵۰ کیلومتر راه اصلی، ۵۵۶ کیلومتر راه فرعی، ۱۰۴ کیلومتر آزادراه و ۳۷۰ کیلومتر بزرگراه در مسیر اصلی و ارتباطی مناطق جنوبی با مرکزی و شمالی کشور به‌عنوان یک کریدور و شاهراه اصلی قرار دارد و هرساله مسافران نوروزی که قصد مسافرت به غرب و جنوب ایران را داشته لرستان یا معبر سفر آن‌ها و یا مقصد مسافرت نوروزی ایرانیان محسوب می‌شود.

در ایام نوروز امسال به گفته مسئولان امر در اداره کل حمل‌ونقل و پایانه‌های لرستان محورهای مواصلاتی استان میزبان بیش از پنج میلیون و ۸۱۸ هزار و ۸۶ تردد وسایل نقلیه بود که این امر رشد ۷.۳۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

به گفته متولیان محورهای بروجرد - چالانچولان، چالانچولان - بروجرد ، چالانچولان - دورود و بروجرد - توره از پرترددترین جاده‌های این استان در ایام تعطیلات نوروزی بوده است.

۹۱ فقره تصادف در محورهای لرستان طی نوروز ۹۴

به گفته مسئولان به‌رغم رشد تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی لرستان میزان تصادفات رانندگی در جاده‌های این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۱ درصدی داشته است تا این روند مصداق برد - برد برای جاده‌های این استان و البته برنامه‌ریزان لرستان در این بخش باشد.

به گفته مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های لرستان در نوروز ۹۴ بیشترین میزان تردد مربوط به محور خرم‌آباد - بروجرد و برعکس و محور توره - بروجرد و برعکس بوده است، اظهار داشت: ۳۳ درصد کل ترددها در نوروز ۹۴ مربوط به محور خرم‌آباد - بروجرد بوده است.

رحمانی بابیان اینکه موج اول سفرهای نوروزی ۹۴ مربوط به ۲۶ تا ۲۹ ام اسفندماه است، تصریح کرد: موج سوم سفرها از دوم فروردین تا هشتم فروردین بوده و موج سوم سفرهای نوروزی از یازدهم فروردین ماه به بعد است.

وی می‌افزاید: کل تصادفات در طرح ۲۰ روزه ایام نوروز سال گذشته ۹۱ فقره بوده که از این تعداد ۷۲ تصادف جرحی و ۱۹ تصادف فوتی بوده است.

مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های لرستان بابیان اینکه کل فوتی‌های جاده‌های لرستان در ایام نوروز ۹۴ بر اساس اعلام پزشکی قانونی ۲۶ نفر بوده است، یادآور شد: روز پر تصادف لرستان در این ایام ۱۱ فروردین با ۱۱ فقره تصادف بوده است.

کدام محورها در نوروز ۹۴ پرحادثه بودند

وی ادامه داد: ۶۱ فقره از تصادف‌ها مربوط به‌وسیله نقلیه سواری، ۱۳ فقره مربوط به‌وسیله نقلیه وانت‌بار و ۶ فقره مربوط به موتورسیکلت بوده است.

مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های استان لرستان با تأکید بر اینکه ۴۰ درصد کل تصادفات ایام نوروز ۹۴ به دلیل عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه رخ‌داده است، افزود: انحراف به چپ دومین عامل وقوع تصادفات در این ایام است.

رحمانی با اشاره به اینکه محورهای خرم‌آباد - کوهدشت، خرم‌آباد - بروجرد، و بروجرد - اراک بیشترین تصادف‌ها را در ایام نوروز داشته‌اند، اظهار داشت: حجم بالای ترددها و وجود شهرها و روستاهای متعدد در حاشیه محور خرم‌آباد - بروجرد می‌تواند یکی از عوامل وقوع تصادفات بسیار در این محور باشد.

تعداد تصادفات در نوروز ۹۵ افزایش پیدا کرد

رئیس پلیس‌راه استان لرستان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: در طول اجرای طرح نوروزی ۹۵ پلیس‌راه بیش از ۱۰۶ فقره تصادف رانندگی در محورهای مواصلاتی استان رخ‌داده است که ۱۴ فقره تصادفات منجر به فوت بوده و درمجموع کل تلفات ۱۸ نفر بوده و در مقایسه با سال قبل که ۲۶ نفر بوده‌اند ۳۱ درصد کاهش‌یافته است.

وی برخی از دلایل تصادفات رانندگی در محورهای مواصلاتی لرستان را برشمرده و معتقد است: عدم توجه به جلو با ۴۶ مورد و ۴۶ درصد، انحراف به چپ ۲۲ مورد و ۲۱ درصد، ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه ۱۴ مورد و ۱۳ درصد، رعایت نکردن حق تقدم ۱۶ مورد و ۱۵ درصد، خستگی و خواب‌آلودگی دو مورد و دو درصد، رعایت نکردن فاصله طولی و عرضی چهار مورد و چهار درصد و سایر موارد دو مورد و یک درصد علل رخ دادن تصادفات جاده‌ای در ایام نوروز امسال بوده‌اند.

رئیس پلیس‌راه لرستان به جزئیات دیگری از آمارهای تصادفات رانندگی در محورهای مواصلاتی لرستان اشاره‌کرده و می‌گوید که در این مدت محورهای ازنا - شازند با پنج کشته و ازنا - الیگودرز و برعکس با یک کشته و خرم‌آباد - بروجرد با دو کشته پرحادثه‌ترین محورهای استان لرستان بوده است.

۶۸ نقطه حادثه‌خیز در محورهای لرستان وجود دارد

جاده‌های استان لرستان دارای ۶۸ نقطه حادثه‌خیز است و رئیس پلیس‌راه لرستان معتقد است تا زمانی که این نقاط حادثه‌خیز رفع نشود همچنان باید نگران وقوع تصادفات رانندگی در محورهای مواصلاتی این استان باشیم.

وی البته به سهم خودرو و راننده در سوانح جاده‌ای نیز اشاره‌کرده و یادآور می‌شود که افزایش میزان جرائم رانندگی در کاهش تصادفات نقش داشته است، هرچند که برای استانداردسازی خودروها همچنان نیازمند توجه خودروسازان و نظارت مسئولان هستیم.