جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

تعطیلی ۱۲۳ واحد سنگ‌بری دورود؛ وعده استاندار برای حل مشکلات - نمایش محتوای خبر

 

 

تعطیلی ۱۲۳ واحد سنگ‌بری دورود؛ وعده استاندار برای حل مشکلات

تعطیلی ۱۲۳ واحد سنگ‌بری دورود؛ وعده استاندار برای حل مشکلات

مشکلاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده سبب شد تا حدود ۱۲۳ واحد سنگ‌بری در شهرستان دورود به تعطیلی کشیده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دورود، صنایع نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی جامعه دارند اما در سال‌های اخیر چراغ برخی واحدهای صنعتی ازجمله سنگ‌بری‌های کشور به خاطر مالیات بر ارزش‌افزوده خاموش شده است.

استان لرستان به‌عنوان قطب سنگ کشور، سنگ‌های معدنی غنی دارد اما این روزها سنگ‌بری‌های آن به طبع از سایر سنگ‌بری‌های کشور به خاطر مشکلات یکی پس از دیگری تعطیل شدند و به خاطر همین مشکلات حدود 123 واحد سنگ‌بری در شهرستان دورود نیز به تعطیلی کشیده شد.

مالیات بر ارزش‌افزوده و عدم توان پرداخت مالیات از طرف واحدهای تولیدی سنگ‌بری سبب شد تا بخش عظیمی از این واحدها به تعطیلی کشیده شود و این در حالی است که سالانه نزدیک 15 میلیون دلار صادرات سنگ از لرستان انجام می‌شد.

اهمیت این موضوع سبب شد تا خبرگزاری تسنیم در قالب گزارشی تحت عنوان« سایه سنگین رکود بر صنعت لرستان؛ 500 واحد سنگ‌بری تعطیل شد» به این موضوع بپردازد چراکه بیش از 10 هزار نفر که معادل 38 درصد اشتغال صنعت استان است در این واحدها اشتغال دارند.

تعطیلی 123 واحد سنگ بری شهرستان دورود

ماشاالله نعمتی فرماندار شهرستان دورود در گفت‌وگو با تسنیم در رابطه با تعطیلی واحدهای سنگ‌بری این شهرستان، اظهار داشت: حدود 123 واحد سنگ‌بری در شهرستان دورود وجود دارد که به خاطر بحث مالیات بر ارزش‌افزوده تعطیل‌شده‌اند.

وی بابیان اینکه بحث مالیات بر  ارزش‌افزوده از سال گذشته تاکنون ادامه دارد، افزود: 38 درصد اشتغال استان لرستان مربوط به حوزه سنگ است که در این راستا یک سری اعتراضات مطرح شد اما ما مجری قانون هستیم پس اگر بنا است تغییراتی حادث شود باید قانون اصلاح شود.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان در بازدید از  تعدادی از پروژه‌های عمرانی و اقتصادی دورود به این شهرستان سفر کردند که در این میان تعدادی از مدیران واحدهای سنگ‌بری شهرستان دورود برای رهایی از مشکلات واحدهای سنگ‌بری در ورودی این شهرستان منتظر حضور استاندار لرستان شدند تا با مطرح کردن گرفتاری‌های این واحدهای گره ای از مشکلاتشان باز شود.

تجمع مدیران واحدهای سنگ بری دورود برای مطرح کردن مشکلات

استاندار لرستان با مشاهده جمعی از مدیران و کارکنان واحدهای سنگ‌بری همان‌جا کنار خیابان به‌پای صحبت مدیران واحدهای سنگ‌بری ایستاد.

یکی از مدیران واحدهای صنعتی در رابطه با مشکلات این واحدهای سنگ‌بری اظهار داشت: یکی از مشکلات مهم این واحدهای سنگ‌بری قانون مالیات برارزش‌افزوده است که بر اساس آن مالیات بر عهده خریدار است اما چون خریدار از پرداخت این مالیات سرباز میزند پرداخت آن به واحدهای تولیدی موکول می‌شود.

یکی دیگر از حاضران بحث بیمه را یکی دیگر از مشکلات این واحدهای سنگ‌بری برشمرد و گفت: متأسفانه حق بیمه این مشاغل سخت و زیان‌آور به‌صورت ماهیانه دریافت نمی‌شود و دریافت آن به انتهای دوره کاری می‌افتد که انباشته این پول در یک دوره برای واحدهای سنگ‌بری بسیار سنگین است.

قول استاندار لرستان برای حل مشکلات واحدهای سنگ‌بری

یاراحمدی مدیرعامل اتحادیه سنگ‌بران در راستای برطرف شدن مشکلات این واحدهای سنگ‌بری خواستار پیگیری مسئولان استان شد و اظهار داشت: مشکلات این واحدهای صنعتی در دو بخش ملی و محلی است که مشکلات محلی آن مانند محل جدید تخلیه پسماند سنگ‌بری‌ها مورد پیگیری مسئولان شهرستان قرارگرفته است و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکلات مرتفع شود.

وی بابیان اینکه واحدهای سنگ‌بری سطح کشور نیز با مشکلات مالیات بر ارزش‌افزوده روبه‌رو هستند، افزود: مشکل مالیات 9 درصدی بر ارزش‌افزوده است، که سبب تضعیف واحدهای سنگ‌بری شهرستان دورود نیز شده است بنابراین از مسئولان استانی انتظار داریم که این مشکل گوش به مدیران کشوری برسانند.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان با شنیدن مشکلات این واحدهای صنعتی برای برطرف کردن آن قول پیگیری داد و گفت: مشکلات این واحدهای در دو بخش ملی و استانی است که راستای مشکلات ملی پیش‌ازاین پیگیری‌های انجام‌شده و در این زمینه با پیگیری‌های نماینده شهرستان و استان‌های دیگر درخواست برگزاری جلسه‌ای از معاون اول رئیس‌جمهور مطرح‌شده تا در جلسه‌ای مشکلات و خواسته‌های مدیران واحدهای سنگ‌بری بررسی شود.

وی در رابطه با مشکلات استانی این واحدهای سنگ‌بری افزود: برطرف کردن این مشکلات در حوزه استان لرستان است که در این زمینه پیگیری‌هایی انجام‌شده بنابراین قول می‌دهیم بعد از هفته دولت نشستی با حضور نمایندگان واحدهای سنگ‌بری شهرستان برای حل مشکلات این واحدها برگزار شود تا این مشکلات هر چه سریع‌تر برطرف شود.