سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

تغییرات اجتماعی در کشور به‌شدت در حال گسترش است - نمایش محتوای خبر

 

 

تغییرات اجتماعی در کشور به‌شدت در حال گسترش است

تغییرات اجتماعی در کشور به‌شدت در حال گسترش است

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: تغییرات اجتماعی در کشور به‌شدت در حال گسترش بوده و شکاف و تضاد طبقاتی در حال شکل‌گیری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، سیاوش شهریور در آئین افتتاحیه دهمین همایش تشکل‌های مردم‌نهاد کشور اظهار داشت: نبرد با تحجر مذهبی گفتمان مسلط جامعه سیاسی ایران، کشورهای اسلامی و جهان است و خطرناک‌ترین دشمن آزادی جهل در پیوند قدرت و ثروت است.

وی سازمان‌های مردم‌نهاد را به‌عنوان دست نامرئی روزگار توصیف کرد و افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد فرصت و ظرفیت گسترده‌ای آماده کرده‌اند و رهیافت‌های جامعه را در حوزه آموزشی طبقات مختلف کم‌سواد و بی‌سواد افزایش داده‌اند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران بابیان اینکه هرساله  بخش زیادی از جامعه کودک تا بزرگ‌سال از قافله سوادآموزی جا می‌مانند، عنوان کرد: وجود 11 میلیون کم‌سواد و بی‌سواد در کشور جمعیتی بسیار سخت برای توسعه متوازن و اصلاحات از درون است و علاوه بر آن ایدئولوژی‌های خطرناک دنیا می‌توانند سربازگیری و تغذیه خود را از درون این گروه‌ها به‌صورت حداکثری انجام دهند.

وی بیان کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های آموزش‌های اجتماعی، زیرساختی و موردتوافق نظام می‌توانند این معبر حساس را مسدود کرده و کمک کنند تا این جمعیت انبوه به‌عنوان شهروندان مؤثر در پروژه‌های مدرن سازی ورود پیدا کنند.

شهریور به فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد درزمینهٔ حفاظت از محیط‌زیست اشاره و تصریح کرد: این سازمان‌ها می‌توانند مشکلات امروز جنگل‌زدایی و آلودگی‌های متفاوت صوتی و مشابه آن را از بین فضای مجازی، انقلابی را در حوزه حفاظت از محیط‌زیست به وجود آورند.

وی بابیان اینکه در سخت‌ترین پیچ تاریخی کشور قرارگرفته‌ایم، خاطرنشان کرد: وجود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور، خشونت رو به تزاید و کودکان کار نیازمند ورود و مداخله دست نامرئی است که می‌تواند در این زمینه اثربخش باشد بنابراین سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند حقوق شهروندی را به مردم یاد دهند تا شهروندان با آشنایی با حقوق خود بتوانند درزمینهٔ ایفای نقش مسئولیت‌های اجتماعی خود موفق باشند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران به افزایش حاشیه‌نشینی در شهرها و خالی شدن روستاها از سکنه به‌عنوان بزرگ‌ترین آسیب امنیتی و اخلاقی اشاره کرد و افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند با گسترش توانمندسازی جامعه به رفع این معضلات کمک کنند و در حقیقت این سازمان‌ها دولت در سایه‌اند که می‌توانند با استفاده از ظرفیت رسانه‌ای در اختیار خودصدای مردم را به گوش دولت برسانند.

وی بابیان اینکه دولت یازدهم بیشترین حمایت را از سازمان‌های مردم‌نهاد انجام داده، گفت: تلاش شده در این دولت بروکراسی‌های اداری برای ثبت سازمان‌های مردم‌نهاد کمتر شود چراکه گفتمان وزیر کشور نیز تسریع تشکیل این نهادها است همچنان که طی سه سال گذشته با تشکیل 390 تشکل غیردولتی در تهران موافقت شده است.

شهریور خطاب به اعضای سازمان‌های مردم‌نهاد کشور گفت: سرمایه فضای مجازی و اجتماعی برای عبور از موانع اجتماعی در کشور را از دست ندهید چراکه تغییرات اجتماعی در کشور به‌شدت در حال گسترش است و شکاف و تضاد طبقاتی در حال شکل‌گیری است که سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند در ایجاد جهش طبقاتی مؤثر باشند.

وی بابیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد خود باید از اقدامات خود صیانت کنند، افزود: این سرمایه‌ها باید محافظت شود و در تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد نباید اقدامی صورت پذیرد که پس‌ازآن طعنه‌های بدی که به دولتی‌ها زده می‌شود به این نهادها نیز زده شود.