جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

تفاوتی بزرگ در سلامت با 20 دقیقه ورزش - نمایش محتوای خبر

 

 

تفاوتی بزرگ در سلامت با 20 دقیقه ورزش

تفاوتی بزرگ در سلامت با 20 دقیقه ورزش

فعالیت بدنی و تحرک حتی در سلامت افراد چاق هم تحول قابل ملاحظه‌ای ایجاد میکند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، تحقیقی که در مدت دوازده سال بر روی بیش از سیهزار نفر در اروپا انجام شده نشان می‌دهد که کم تحرکی و ورزش نکردن دو برابر چاقی باعث مرگ می‌شود.

محققان دانشگاه کمبریج میگویند هر سال در اروپا ۶۷۶ هزار نفر به دلیل کمتحرکی جان خود را از دست میدهند در حالیکه شمار کسانیکه به دلیل چاقی مفرط میمیرند، سالانه ۳۳۷ هزار نفر است.

این پژوهشگران می‏گویند روزانه بیست دقیقه پیادهروی سریع میتواند تاثیر قابل توجهی بر سلامتی بگذارد و مانع از ابتلا به بیماری شود.

علاوه بر این روشن شده که افراد لاغر اما کم تحرک بیشتر در معرض بیماری هستند در حالیکه افراد چاقی که ورزش میکنند از آنها که تحرک ندارند در سلامت بهتری هستند.

پروفسور اولف اکلوند از پژوهشگران این تحقیق گفت: کسانیکه بیتحرک هستند بیشتر از همه در خطر هستند و فرقی نمیکند که وزن مناسب داشته باشند یا دچار اضافه وزن یا دچار چاقی مفرط باشند.

به گفته پروفسور اکلوند موضوع، ارجحیت فعالیت بدنی بر کاهش وزن نیست بلکه فعالیت بدنی باید به عنوان یک راهبرد مهم سلامت عمومی شناخته شود.

وی معتقد است بیست دقیقه فعالیت بدنی در روز می‌تواند وضعیت سلامتی فرد را کاملا متحول کند و این برای بسیاری افراد کاملا امکانپذیر است: با پیادهروی سریع برای رفتن به سر کار یا در وقت ناهار یا عصر بعد از کار به جای تماشای تلویزیون.

باربارا دینسدیل از موسسه تحقیقات قلب بریتانیا میگوید: این تحقیق یکبار دیگر اهمیت فعالیت بدنی را خاطر نشان میکند حتی در کسانیکه اضافه وزن دارند.

تغییر سبک زندگی برای سلامت قلب بسیار خوب است اما ورزش کردن سادهتر از تغییر سبک زندگی است،

پروفسور جان اشتون، رئیس دانشکده بهداشت عمومی میگوید باید زمینه را برای ورزش کردن افراد جامعه فراهم کرد: اگر افراد بیشتری پیاده یا با دوچرخه سر کار یا به مدرسه بروند تغییر قابل ملاحظهای در میزان فعالیت جسمانی آنها ایجاد میشود.

بیماریهای ناشی از کمتحرکی اکثرا شبیه عوارض چاقی هستند، مثل بیماریهای قلبی و دیابت نوع دو، البته دیابت در افراد چاق بیشتر دیده میشود.