رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تقویم کوچ عشایر استان لرستان با استان‌های همجوار ساماندهی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

تقویم کوچ عشایر استان لرستان با استان‌های همجوار ساماندهی می‌شود

تقویم کوچ عشایر استان لرستان با استان‌های همجوار ساماندهی می‌شود

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد گفت: تقویم کوچ عشایر مرز مشترک لرستان با استان‌های همجوار به‌ منظور حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی از چرای بی‌رویه دام‌ها ساماندهی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، داریوش عباسی در نشست خبری با اصحاب رسانه این شهرستان با گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: حفظ، حمایت و صیانت از جنگل‌ها و مراتع از ارکان اساسی و مهم منابع طبیعی محسوب می‌شود که در این راستا یگان حفاظت از منابع طبیعی این اداره در شهرستان بروجرد تاکنون با انجام اقدامات پیشگیرانه توانسته است با بسیاری از دست‌اندازان منابع طبیعی مقابله جدی کند.

وی بابیان اینکه تاکنون 92 فقره پرونده تخریب و تصرف برای خاطیان عرصه منابع طبیعی تشکیل‌شده است، افزود: 90 فقره از این تعداد مربوط به 130 هکتار مجموعه روستاهای شهرستان بروجرد و دو فقره دیگر هم مربوط به دو پروژه بزرگ در دست احداث در این شهرستان بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد بابیان اینک احداث پروژه‌های عمرانی مختلف به‌صورت طبیعی برخی عرصه‌های منابع طبیعی را تخریب می‌کند، عنوان کرد: بر این اساس ضرورت دارد متولیان پروژه‌های عمرانی نسبت به پرداخت غرامت خسارت وارده به‌منظور احیاء اراضی منابع طبیعی در دیگر نقاط شهرستان بروجرد اقدام کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای واگذاری عرصه‌های منابع طبیعی در قالب طرح‌های اشتغال‌زایی در شهرستان بروجرد بیان کرد: به این منظور در سال 94 در راستای ایجاد نفوذپذیری آب در عرصه‌های منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک و هرز آب‌ها تاکنون 901 هکتار از اراضی منابع طبیعی به علاقه‌مندان واگذارشده که از این میزان 350 هکتار توسط مجریان طرح انجام‌شده و به مرحله ثمر دهی رسیده است.

عباسی به دیگر اقدامات انجام‌شده در سال 94 اشاره و خاطرنشان کرد: انجام 30 هکتار بوته کاری، 930 هکتار قُرُق مرتع، نصب دو دستگاه آبشخور برای استفاده دامداران، تبدیل اراضی کم بازده و فقیر ازنظر پوشش گیاهی به اراضی پربازده به‌وسیله بذور مختلف و احیاء آن‌ها و انجام 30 هکتار بوته کاری در مراتع آبخیزداری ازجمله اقدامات انجام‌شده در راستای حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی بوده است.

وی بابیان اینکه خسارات آتش‌سوزی در این شهرستان در مقایسه با دیگر شهرهای استان و استان‌های هم‌جوار بسیار ناچیز بوده است، افزود: تشکیل 12 گروه اطفاء حریق و انجام عملیات آتش‌بُر در مناطقی که احتمال آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی می‌رفت و انجام گشت مستمر و روزانه یگان حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی ازجمله اقدامات حفاظتی در کنترل و مهار آتش‌سوزی‌ها بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد گفت: واگذاری چهار طرح طوبا به متقاضیان، تهیه زمین به‌منظور توسعه منطقه ویژه اقتصادی، ارائه زمین به‌منظور سایت دفن زباله این شهرستان به وسعت 22 هکتار در دو فاز ازجمله اقدامات مشارکتی در این راستا بوده است.

وی با اشاره به فرارسیدن موعد کوچ عشایر در استان لرستان عنوان کرد: با همکاری ستاد پشتیبانی امور دام و عشایر لرستان و دستگاه‌های متولی امر نهاده‌های موردنیاز دام‌های مستقر در مرز خوزستان، ایلام و لرستان در اختیار آن‌ها قرار داده‌شده تا از کوچ زودرس آن‌ها که باعث لطمه زدن به ساختار و پوشش گیاهی منطقه می‌شود جلوگیری به عمل آید.

عباسی خاطرنشان کرد: در طول هفته منابع طبیعی 25 هزار اصله نهال مختلف به‌صورت رایگان در میان شهروندان توزیع می‌شود که پنج هزار اصله از این درختان توسط ادارات متقاضی در محوطه‌های آن‌ها کشت می‌شود.