جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

تلاش‎ها برای ورود کالای قاچاق به کشور کافی نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

تلاش‎ها برای ورود کالای قاچاق به کشور کافی نیست

تلاش‎ها برای ورود کالای قاچاق به کشور کافی نیست

نماینده بروجرد و اشترینان در مجلس گفت: دولت اولین کسی است که از ورود کالای قاچاق ضربه میبیند.

بهرام بیرانوند در گفتوگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: سالانه میلیاردها دلار کالای قاچاق وارد ایران میشود و اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

وی اضافه کرد: دولت اولین کسی است که از این موضوع ضرر میبیند چرا که این کالاها از مبادی غیررسمی عبور میکند و روال عادی عبور از گمرکها را طی نمیکند؛ در مراحل بعدی تولیدکنندههای داخلی هستند که در این مسئله ضربه میبینند و تولید داخلی مختل میشود.

بیرانوند ادامه داد: اما در این میان قاچاقچیان و افرادی که در خارج از مرزها کالاهای بیکیفیت را در قالب اجناس مرغوب تولید و به داخل وارد میکنند سودهای کلانی را از این بابت به جیب میزنند.

نماینده بروجرد و اشترینان در مجلس افزود: ایران مرزهای وسیعی دارد و هر کالایی که میخواهد به کشور وارد شود از گمرکها که شبکهای پیوسته در نقاط مختلف است عبور میکند و در این مسیر باید حقوقی را به دولت بدهد و همچنین استانداردهایی را رعایت کند. به طور مثال مواد غذایی باید موازین سلامت آن رعایت شود که در مبادی غیررسمی این کار صورت نمیگیرد.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق نظارت بر مرزهای کشور صورت میگیرد اما تلاشها کافی نیست چراکه آمار قاچاق را آن هم به صورت میلیاردی داریم. با این تجارت پرسود باید هر چه سریعتر برخورد قاطع صورت گیرد تا از تولید کننده داخلی حمایت شود.