رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۸

تهیه سند علمی برای مقابله با ‌خشک سالی در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

تهیه سند علمی برای مقابله با ‌خشک سالی در لرستان

تهیه سند علمی برای مقابله با ‌خشک سالی در لرستان

استاندار لرستان گفت: باید سند علمی با مشارکت کارشناسان و اساتید دانشگاه برای مقابله با خشک سالی در استان تهیه شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند پنج‌شنبه شب در جلسه مدیریت بحران استان لرستان اظهار کرد: یکی از مشکلات لرستان مسئله خشک‌سالی بوده و مشکل دیگر بحث تخصیص اعتبارات عمرانی است؛ البته در مورد اول یعنی خشک‌سالی این چالش متحمل بوده و به‌ طور کلی لرستان جزء 10 استان حادثه‌خیز کشور محسوب می‌شود و باید برای آن در سال‌های آینده برنامه‌ریزی مناسبی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در بحث آب‌رسانی اعتبارات استان لرستان در سال 92، 26 میلیارد تومان بوده؛ البته فقط 10 میلیارد تومان آن جذب‌ شده در حالی که این میزان در سال 93 به 57 میلیارد تومان رسیده و تاکنون 30 میلیارد تومان از آن تخصیص داده‌ شده است.

بازوند افزود: در بحث ماده 12 نیز از اعتبار 7 میلیارد و 692 میلیونی در سال 92 به تخصیص اعتبار 111 میلیارد تومانی در لرستان رسیده‌ایم.

استاندار لرستان اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی لرستان باید هر چه زودتر موضوع کشت گلخانه‌ای و افزایش سطح زیر کشت آن را مدنظر قرار دهد و در سال 94 باید 50 درصد رشد در این زمینه داشته باشیم.

وی ادامه داد: ستاد مدیریت بحران استان لرستان باید با کمک کارشناسان و اساتید دانشگاه سند علمی برای مقابله با خشک‌سالی تهیه کند تا در آینده بتوانیم با مشکلات در این زمینه مقابله کنیم.

بازوند به وظایف جهاد کشاورزی لرستان در موضوع خشک‌سالی اشاره کرد و گفت: جهاد کشاورزی باید به طور جدی موضوع تغییر الگوی کشت و آبیاری تحت فشار را در لرستان مورد توجه قرار دهد و از مشارکت مردم بیشتر استفاده کند.

این مسئول تصریح کرد: ادارات منابع طبیعی و محیط‌ زیست نیز باید در جهت حفظ درختان و جلوگیری از تخریب محیط‌ زیست بیشتر تلاش کنند و وظیفه اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی نیز به عهده صدا و سیما است و مدیریت بحران باید در این زمینه قرارداد همکاری با صدا و سیما منعقد کند.

وی تاکید کرد: ادارات دولتی باید برای تهیه ژنراتورهای اضطراری برق برای موقع بحرانی هر چه سریع‌تر اقدام کنند.