رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

توجه به بحث اشتغال‌زایی مناطق زاگرس‌نشین در برنامه ششم توسعه - نمایش محتوای خبر

 

 

توجه به بحث اشتغال‌زایی مناطق زاگرس‌نشین در برنامه ششم توسعه

توجه به بحث اشتغال‌زایی مناطق زاگرس‌نشین در برنامه ششم توسعه

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: در برنامه ششم توسعه بحث اشتغال‌زایی مناطق زاگرس‌نشین توجه ویژه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، محمد اخباری در مراسم افتتاح ساختمان اداری آموزشی دانشگاه علمی کاربردی لرستان ضمن تبریک روز پرستار و روز مهندس، بیان کرد: آموزش عالی در هر کشور چند مسئولیت اساسی دارد که اولین مسئولیت آن گسترش دانش است که باید بتواند با تئوری‌ها دانش را گسترش دهد و همچنین مسئولیت تربیت انسان‌های متخصص برای اداره کشور را نیز عهده‌دار است.

وی افزود: مسئولیت مهم دیگر نهادینه‌سازی مسائل فرهنگی اجتماعی برای توسعه پایدار کشور است و دانشگاه علمی کاربردی در این مسئولیت‌ها نقشی اساسی دارد.

اخباری خاطرنشان کرد: دانشگاه علمی کاربردی دانشگاهی نسل سومی است و وظیفه تجاری‌سازی علم را برعهده دارد و باید بتواند مهارت‌آفرینی را هر روز گسترش دهد.

وی یادآور شد: امروز بیش از 800 هزار دانشجو در 31 استان کشور با بیش از 50 هزار مدرس در دانشگاه‌های علمی کاربردی وجود دارد و در کنار این‌ها موسسات آموزشی آزاد نیز بیش از 25 میلیون ساعت نیرو تربیت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور،‌ اظهار کرد: تلاش ما این است که در توسعه پایدار کشور نقش اساسی داشته باشیم و این تنها با همکاری تمامی دستگاه‌های کشور برای گسترش فرهنگ بستگی دارد، درحالی که هنوز فرهنگ مهارت یادگیری نتوانسته جای خود را با مدرک‌گرایی جابه‌جا کند و اگر این اتفاق رخ دهد به سوی توسعه خواهیم رفت.

وی افزود: این موضوع باعث شده جوانان ما مشکلات بسیاری داشته باشند و حضور 17.5 درصد بیکار در استان لرستان نشان از این موضوع دارد و ما باید بتوانیم در جهت ایجاد مهارت قدم برداریم چرا که مهارت یعنی به‌ وجود آمدن اشتغال.

اخباری گفت: شعار اصلی ما در دانشگاه علمی کاربردی این است که هر ایرانی یک مهارت داشته باشد و بتواند با ایجاد شغل برای خود علاوه بر تأمین نیازهای خود در توسعه و پیشرفت کشور نیز قدم بردارد.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه باید بتوانیم در مناطق زاگرس‌نشین بحث مهارتی را به طور خاص و ویژه در نظر داشته باشیم و هر منطقه متناسب با شرایطی که دارد مهارت‌های خاص خود را داشته باشد.

اخباری یادآور شد: یکی از بحث‌های اساسی ما بازنگری در سرفصل دروس است که باید بر اساس نیاز امروز باشد و باید به گسترش مهارت بر بازار و فرهنگ و هنر و اقتصاد توجه شود.

وی گفت: ما برای بحث کارشناسی ارشد آماده‌ایم و به شرط اینکه هر استانی پروژه مناسب داشته باشد، این مقطع را راه‌اندازی می‌کنیم و استان لرستان نیز در صورت داشتن شرایط مناسب شاهد راه‌اندازی کارشناسی ارشد خواهد بود.

اخباری اظهار کرد: مدرسین ما حتما باید جنبه مهارتی بیشتری داشته باشد و شرطی برای صلاحیت مدرسین حرفه‌ای داریم داشتن مهارت مناسب است که آنها را بررسی خواهیم کرد.

وی با حضور اقتصاد مقاومتی که از جانب رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: اینکه از رشته خود استفاده کنیم خود اقتصاد مقاومتی است و با توجه به بیانات رهبر به این موضوع باید توجه شود و امیدواریم تحول نظام مهارتی در کشور را کلید بزنیم و در این راه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آموزش عالی بسیار مهم است و ما آماده و پذیرای بخش خصوصی برای رشد و توسعه آموزش عالی هستیم.