رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

تولید داخلی و حمایت از نیروی کار داخلی افزایش یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید داخلی و حمایت از نیروی کار داخلی افزایش یابد

تولید داخلی و حمایت از نیروی کار داخلی افزایش یابد

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل گفت: مهم‌ترین موضوعی که دولت باید انجام دهد تأکید بر تولید داخلی و حمایت از نیروی کار داخلی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدتقی حسینی عصر روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در رابطه با رویکرد وزارتخانه در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: اقتصاد مقامتی یکی از اولویت‌های اصلی دولت است و تأکید مقام معظم رهبری روی این موضوع ادامه دارد و اقدامات خوبی در این زمینه انجام‌شده است.

وی با بیان اینکه  یکی از اقدامات، توانمند کردن تعاونی‌ها است و اینکه تعاونی‌ها بتوانند نقش فعالی در اقتصاد جامعه داشته باشند، افزود: تعاونی‌ها باید 25 درصد سهم در اقتصاد کشور داشته باشند ولی در حال حاضر این رقم خیلی کمتر است که این امر برمی‌گردد به یک سری مشکلات ساختاری که در بخش تعاون وجود داشته است.

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل عنوان کرد: خوشبختانه با تغییر استراتژی که در این زمینه بوده از جمله توانمند کردن تعاونی‌ها، حمایت‌هایی دولت، حمایت از برند سازی‌ها و واردکردن تعاونی‌ها به بازارهای بین‌المللی و رقابتی کردن آن‌ها زمینه‌های بیشتری فراهم‌ شده اگر چه دست یافتن به موضوع 25 درصد دشوار است ولی در حال حاضر ارتقاء بهتری پیداکرده است.

وی با اشاره به اینکه باید در سایر بخش‌ها نیز در رابطه با اقتصاد مقاومتی تلاش شود، بیان کرد: در بحث کاهش فقر باید توجه اساسی به این موضوع انجام شود و در این زمینه فرصت‌های برابر ایجاد شود بنابراین عمده‌ترین کاری که می‌توانیم جهت کاهش فقر انجام دهیم، توانمند کردن این قشر از جامعه است.

حسینی تصریح کرد: حمایت و توانمند کردن زنان سرپرست خانوار، توانمند کردن معلولان، تغییر نگاه نسبت به معلولیت و اینکه معلولان به‌عنوان کسانی که می‌توانند در جامعه نقش مهمی داشته باشند رویکردی است که دنبال می‌شود.

وی بابیان اینکه در بحث اشتغال باید فعالیت گسترده‌ای در چارچوب شورای اشتغال و سایر نهادهای مرتبط  تلاش شود، خاطرنشان کرد: با چشم‌اندازی که در این زمینه دیده می‌شود امیدواریم برای رشد اقتصادی امسال و سال آینده گام‌های بهتری برداشته شود.

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل در رابطه با مهم‌ترین اقدامی که دولت و سایر دستگاه‌ها برای تقویت اقتصاد مقاومتی باید انجام دهند، گفت: مهم‌ترین موضوعی که دولت باید در این زمینه انجام دهد تأکید بر تولید داخلی و حمایت از نیروی کار داخلی است که لازم است مردم هم در این زمینه کمک کنند.

وی بابیان اینکه باید کاری کنیم که مردم به‌طرف تولید ایرانی گرایش داشته باشند، اظهار داشت: زمانی که تولید در داخل صورت می‌گیرد باید تقویت شود، مقام معظم رهبری امسال در مراسم روز کارگر بر این قضیه تأکید کردند و فرمودند دولت همه دستگاه‌ها موظف کند نیازهای خود را از کالاهای داخلی تأمین کند بنابراین می‌توان گفت این اقدام در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام‌شده است.

حسینی بابیان اینکه توصیه می‌شود بیشتر تولید ایرانی مطرح شود و به کار ایرانی اهمیت داده شود، افزود: باید سعی شود صیانت از نیروی کار ایرانی و تقویت تولید ایرانی را بیشتر کنیم.

وی عنوان کرد: همکاری بین‌المللی در چند سطح وجود دارد یک سطح در سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان بین‌المللی کار است که خوشبختانه  در این زمینه موفقیت‌های بزرگی داشته‌ایم و علی رقم اینکه دوره‌ای سه‌ساله عضو هیئت‌مدیره سازمان بین‌المللی کار بودیم با موقعیت خوبی که به دست آوردیم برای بار دوم هم انتخاب شدیم، در آنجا بحث استانداردسازی و نظارت بر استانداردهای جاری در کشورها مطرح است که در این زمینه خیلی اهمیت دارد.

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل  بیان کرد: خوشبختانه اخیراً به کنوانسیون کار دریایی پیوسته‌ایم  که کمک خوبی برای کارگرانی است که روی کشتی و کار در دریا انجام‌وظیفه می‌کنند.

وی در رابطه با گسترش فعالیت شرکت‌ها و صدور خدمات فنی و مهندسی، تصریح کرد: علی رقم محدودیت‌هایی که در زمینه‌های مختلف بوده  توانسته‌ایم تا دل آفریقا نفوذ کنیم، حدود دو ماه پیش نمایشگاه تعاونی‌های برتر  کشور  را در کشور زیمباوه داشتیم که با حضور رئیس‌جمهور این کشور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران افتتاح شد.

حسینی خاطرنشان کرد: کالای ایرانی و شرکت‌های ایرانی در سایر کشورهای منطقه  و حاشیه خلیج‌فارس و عمان فعال هستند.

وی  در بحث گسترش مهارت، گفت: بسیاری از کشورهای همسایه را در بحث مهارت و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای چه به‌صورت آموزش مربیان و مدیرانشان در ایران و چه  صورت ساخت مراکز فنی و حرفه‌ای در آن کشورها کمک می‌کنیم.

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین‌الملل اظهار داشت: در رابطه با نیروی کاری که در خارج از کشور داریم قراردادهایی با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در این زمینه امضاشده، زیرساخت‌ها را آماده کردیم، باکویت، قطر و عمان در این زمینه قراردادی بسته‌شده و اگر نیروی کاری علاقه‌مند به کار در خارج از کشور است فضای مناسبی فراهم شود.

وی در رابطه با حمایت از نیروی کار ایرانی در خارج از کشور، افزود: در حال حاضر بخشی از نیروی کار در خارج از کشور است که در این زمینه طرح‌هایی ازجمله احیا کارنامه‌های شغلی انجام شده و کسانی که از کارنامه‌های شغلی برخوردار هستند می‌توانند از بسیاری از مزایای گمرکی و معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند.

حسینی بابیان اینکه بیمه برای ایرانیان خارج از کشور گسترش‌یافته است، عنوان کرد: بیمه تأمین اجتماعی برای ایرانیان خارج از کشور وجود دارد.