رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

تکذیب ساخت‌وساز جدید در حریم قلعه فلک الافلاک لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

تکذیب ساخت‌وساز جدید در حریم قلعه فلک الافلاک لرستان

تکذیب ساخت‌وساز جدید در حریم قلعه فلک الافلاک لرستان

استاندار لرستان هرگونه ساخت و ساز جدید در حریم قلعه فلک الافلاک این استان را تکذیب کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با برخی اخبار در رابطه با ساخت و ساز در حریم قلعه فلک الافلک استان لرستان اظهار داشت: هیچ گونه ساخت وسازی در حریم قلعه فلک الافلاک صورت نمی گیرد.

وی با بیان اینکه در حریم قلعه ساختمانی به نام سربازخانه قدیم وجود دارد گفت: این ساختمان قبلا دانشگاه بود و سپس بحثی برای تبدیل آن به موزه مردم شناسی در این محل مطرح شد که اخیرا یک سرمایه گذار خارجی از دبی تمایل پیدا کرده که آن را به یک هتل تبدیل کند.

استاندار لرستان با بیان اینکه ما هم با این موضوع موافقیم، گفت: بعضی ها مطرح کرده بودند که اگر این ساختمان سربازخانه به هتل تبدیل شود تردد زیاد می شود که این به نظر من حرف غیر کارشناسی بوده چرا که اگر دنبال تردد بودیم زمانی که دانشگاه بود تردد آن که خیلی بیشتر از این بود.

بازوند بیان داشت: دنبال این هستیم که در آینده نزدیک مزایده این هتل برگزار شود و سرمایه گذاری که از دبی می آید اگر در این مزایده برنده شد این ساختمان را به او واگذار کنیم.

وی تاکید کرد: تبدیل ساختمان سربازخانه به هتل هیچ ارتباطی به ثبت جهانی قلعه فلک و افلاک به طور مطلق ندارد.

استاندار لرستان یادآور شد: همچنین ساختمان مهمانسرای فعلی ارتش که در حال تملک بوده را نیز برای موزه مردم شناسی لحاظ کرده ایم.

بنا بر این گزارش، قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی و طبیعی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است و دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل بوده است.

زیبایی و معماری شگفت انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

از زمان برپایی بنادر عهد ساسانی تا دوره های متاخر الحاقاتی به آن اضافه شده است (به خصوص در دوره صفوی و قاجار) و این اثر همان دژمعروف شاپورخواست است که در تاریخ ذکر شده است.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیکی خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه در آمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم آباد این قلعه نیز بنام خرم آباد معروف شد و احتمالا نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

از بدو شکل گیری، این بنای عظیم و دیدنی تا به حال کاربریهای سیاسی، نظامی، خزانه سلطنتی، مقر حکومتی، پادگان نظامی و زندان سیاسی داشته است و اکنون نیز به عنوان موزه باستانشناسی، مردم شناسی و آزمایشگاه مرمت اشیا و چایخانه سنتی از آن استفاده می شود.

این بنای کم نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.