رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تکمیل پروژه‌های استان لرستان نیازمند ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار است - نمایش محتوای خبر

 

 

تکمیل پروژه‌های استان لرستان نیازمند ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار است

تکمیل پروژه‌های استان لرستان نیازمند ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار است

استاندار لرستان گفت: هزار و ۸۴۱ پروژه نیمه‌تمام در قالب ۶۹۵ طرح در استان لرستان وجود دارد که برای اتمام این پروژه‌ها ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد در بحث واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی، اظهار داشت: واگذاری پروژه‌های عمرانی هیچ ارتباطی با اصل 44 ندارد، این اصل در ارتباط با پروژه‌های اقتصادی است که در استان وجود دارد و پروژه‌های اقتصادی که قبلاً در دست  ولت بوده والان باید به بخش خصوصی واگذار شود.

وی افزود: اصل 44 اعلام می‌کند که اقتصاد دولتی باید تبدیل به اقتصاد خصوصی شود و محور توسعه را  باید به بخش خصوصی واگذار کرد.

استاندار لرستان بابیان اینکه اگر محور توسعه برای سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی  باشد مشکل بیکاری نیز باید با سرمایه‌گذاری حل شود، عنوان کرد: طی برنامه پنج‌ساله باید حدود 20 هزار میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری کنیم که بتوانیم نرخ بیکاری را به  میانگین کشور برسانیم.

وی بیان کرد: سالیانه باید حدود چهار هزار میلیارد در استان سرمایه‌گذاری شود در غیر این صورت امکان ندارد مشکل بیکاری را حل کنیم.

بازوند تصریح کرد: طی برنامه تنظیم‌شده سالیانه بین هزار تا هزار و 500 میلیارد تومان توسط دولت و سازمان‌های شهرداری و مابقی که حدود دو هزار و 600 میلیارد تومان است باید توسط مردم و بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شود.

وی خاطرنشان کرد: طی این دو سال روند سرمایه‌گذاری در استان خوب بوده، با توجه به رکودی که در استان داشتیم و در کشور حاکم است، استان لرستان وضعیت مطلوبی داشته است.

استاندار لرستان گفت: در هشت‌ماهه سال 94، صادرات استان حدود 94 درصد افزایش داشته که در این وضعیت رکود حرکت خوبی بوده است.

وی اظهار داشت: در نرخ بیکاری که مرکز آمار ایران اعلام می‌کند سه رتبه کاهش پیدا کردیم و سیر کاهش نرخ بیکاری ما مشهود است ولی هنوز وضعیت مطلوبی نداریم.

بازوند افزود: ستادهایی ازجمله ستاد پروژه‌های نیمه‌تمام شکل‌گرفته که دستگاه‌های مربوطه وظیفه پیگیری را دارند، در این ستاد ظرفیت‌های راکد استان که حدود هزار و 760 میلیارد تومان پول خوابیده است باید تعیین  تکلیف شود.

وی  عنوان کرد: در راستای پروژه‌های استانی حدود هزار و 841 پروژه نیمه‌تمام در قالب 695 طرح در استان لرستان وجود دارد که برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام استانی و ملی استانی حدود هفت هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه با وضعیتی که بر کشور حاکم است این موضوع امکان‌پذیر نیست که هیچ پروژه جدیدی شروع نشود، بیان کرد: اگر هیچ پروژه جدیدی را تعریف نکنیم حدود  12 سال طول می‌کشد تا این پروژه‌های نیمه‌تمام را به اتمام برساند.

وی بابیان اینکه اینکه پروژه‌های جدیدی را شروع نکنیم امکان‌پذیر نیست، عنوان کرد: حتماً باید پروژه‌هایی را شروع کنیم سالیانه ممکن است 25 تا 30 درصد به این پروژه‌ها افزوده شود بنابراین تنها راه‌حل موضوع با توجه به ابلاغ و قانونی که مجلس تصویب کرده است، مشارکت مردم جهت به اتمام رساندن پروژه‌ها است.

بازوند بیان کرد: در مسابقه توسعه‌یافتگی که استان‌ها دارند به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ‌شده که لیست پروژه‌هایی که قابل‌واگذاری به بخش خصوصی است را اعلام کنند که در حال حاضر تعدادی از دستگاه‌ها لیست پروژه‌هایشان را اعلام کرده‌اند.

وی تصریح کرد: برخی دستگاه‌های استان هنوز پروژه‌هایشان را اعلام نکرده‌اند، اخیراً فرمی را تهیه‌کرده تا دستگاه‌های اجرایی علت اینکه پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار نمی‌کند را به ما اعلام کنند.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: در قانون اصلاح بندی تبصره دو قانون بودجه سال 94 مقرر شد حدود دو میلیون تن قیر رایگان به ارزش دو هزار و 400 میلیارد تومان بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها توزیع شود.

وی گفت: در این اصلاح به‌نوعی تفکیک این قانون اعلام‌شده که از این دو هزار و 400 میلیارد تومان، ارزش دو میلیون تن قیر رایگانی که باید در اختیار  قرار بگیرد حدود 62 درصد در اختیار  وزارت راه و شهرسازی جهت روکش آسفالت و آسفالت روستایی است، 20 درصد در اختیار  بنیاد مسکن جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها، 15 درصد در اختیار وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها جهت آسفالت معابر شهری با جمعیت زیر 50 هزار نفر و سه درصد در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار بگیرد.

بازوند در بحث انتخابات، اظهار داشت: با توجه به اعتمادسازی خوبی که در کشور انجام‌ شده منجر به افزایش دو برابری کاندیدا در ثبت‌نام انتخابات شد که یک فرصت استثنایی برای کشور است.

وی افزود: افزایش کاندیدا برای کشور تحت هیچ شرایطی تهدید نیست و این ازدیاد برای کشور فرصتی استثنایی است که در این راستا معاون اول رئیس‌جمهور بخش‌نامه‌ای را صادر کرده که این بخش‌نامه به همه ادارات ارسال می‌شود.

استاندار لرستان عنوان کرد: اگر شورای نگهبان و شورای نظارت نیرو بخواهند ادارات موظف هستند نیرو در اختیارشان قرار دهند ولی امکاناتی که می‌خواهند باید از بخشداران و فرمانداران اخذ کنند.