جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

ثبت‌نام رایگان کتابخانه‎های عمومی بروجرد به مناسبت دهه فجر - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت‌نام رایگان کتابخانه‎های عمومی بروجرد به مناسبت دهه فجر

ثبت‌نام رایگان کتابخانه‎های عمومی بروجرد به مناسبت دهه فجر

مدیر امور کتابخانه‌های شهرستان بروجرد گفت: به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی ثبت‌نام از علاقمندان کتاب‌خوانی در کتابخانههای عمومی شهرستان بروجرد رایگان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، داوود پهلوان در جلسه انجمن کتابخانههای عمومی این شهرستان اظهار کرد: یکی از مصوبات جلسه قبل که به دلیل همکاری نکردن مسئولان مرتبط اجرایی نشد، طرح ایستگاه مطالعه در پارکهای این شهرستان است.

وی ایجاد فضای مطالعاتی برای شهروندان در نقاط پرتردد شهری را از مزایای این طرح دانست و ادامه داد: در این طرح با همکاری شهرداری مقرر شد، قسمتهایی از پارکهای مهم شهر قفسه‌بندی شود و به توزیع کتاب و امانت دادن آن بین مردم اختصاص یابد که به دلیل وجود برخی مشکلات این طرح تا به حال اجرایی نشده است.

این مسئول با اشاره به اینکه در این شهرستان 11 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد کتابخانه فعال پنج واحد کتابخانههای نهادی و پنج واحد دیگر کتابخانههایی هستند که با مشارکت نهاد کتابخانههای بروجرد و ادارات و نهادهای دیگر احداث شده و یک کتابخانه دیگر نیز متعلق به مجموعه کتابخانههای آستان قدس رضوی است.

پهلوان با اشاره به سرانه استاندارد کتابخانه‌های کشور عنوان کرد: با توجه به جمعیت شهرستان بروجرد تعداد کتابخانههای این شهرستان باید 14 باب کتابخانه باشد که تا حصول این امر احداث سه کتابخانه دیگر باید در دست اقدام قرار گیرد.

وی از واگذاری دو قطعه زمین توسط شهرداری این شهرستان به منظور احداث کتابخانه خبر داد و افزود: این دو قطعه زمین به مساحت 1200 متر مربع و 2400 متر مربع به این منظور اهدا شده است که امید است، بتوان با جذب اعتبارات لازم تا سال آینده شاهد ساخت این کتابخانه‌ها باشیم.

مدیر امور کتابخانه‌های شهرستان بروجرد در ادامه با تشریح بخشی از عملکرد نهاد کتابخانههای عمومی شهرستان بروجرد گفت: سرانه استاندارد عضویت در کتابخانه‌های عمومی به ازای هر 100 نفر 35 نفر است که این رقم در شهرستان بروجرد نسبت به جمعیت این شهرستان چهار و نیم درصد است.

پهلوان اعضای فعال کتابخانههای این شهرستان را 15 هزار نفر اعلام کرد و افزود: از مجموع اعضای فعال کتابخانههای عمومی 55 درصد را بانوان و 45 درصد دیگر را مراجعان مرد تشکیل می‏‌دهند که خود نشان‌دهنده اقبال خوب بانوان به مقوله کتاب‌خوانی در این شهرستان است.

وی استاندارد سرانه فضای مطالعه برای هر 100 نفر را هشت متر مربع عنوان و تصریح کرد: این سرانه برای کل کشور به ازای هر 100 نفر یک و هشت دهم، استان لرستان یک متر مربع و در شهرستان بروجرد به ازای هر 100 نفر دو متر و 73 سانتی‌متر است.