سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

ثبت بیش از دو هزار و 100 وقف در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت بیش از دو هزار و 100 وقف در کشور

ثبت بیش از دو هزار و 100 وقف در کشور

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: طی 9 ماه سال‌جاری تاکنون بیش از دو هزار و 100 وقف در کشور صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی در جلسه کمیته موقوفات حوزه‌های علمیه کشور در خرم‌آباد اظهار کرد: درآمد مربوط به موقوفات حوزه‌های علمیه فقط در حوزه‌های علمیه مربوطه باید هزینه شود و شرح نیت موقوفه‌ها نیز باید برای حوزه‌ها مشخص شود و علاوه بر آن میزان پرداختی‌ها از طرف سازمان اوقاف به حوزه‌ها نیز باید مشخص و ثبت شده باشد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت سازمان اوقاف از اول انقلاب تا سال 88 خیلی قابل توجه نبود و ما در این مدت به طور میانگین سالانه 198 وقف در سطح کشور داشتیم، ولی با تغییر سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان اوقاف از سال 89 به بعد روند وقف رشد بسیار بالایی داشت، به گونه‌ای که در 9 ماه اول سال‌جاری شاهد دو هزار و 100 وقف در کشور بوده‌ایم.

وی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه با برنامه‌ریزی دقیق و شناسایی ظرفیت‌های کشور اقدامات بسیار خوبی انجام داده است و امسال تنها در هفته وقف شاهد صورت گرفتن 700 وقف در کشور بودیم.

شرفخانی با اشاره به تعیین سهمیه سالانه وقف برای هر استان با توجه به ظرفیت موجود تصریح کرد: بر این اساس استان لرستان تا پایان سال باید 14 وقف و برای سال آینده نیز باید 77 وقف داشته باشد و همچنین علاوه بر آن خواستار رسیدگی به تمامی پرونده‌های مربوط به وقف موجود در استان لرستان که دارای مشکل هستند، شد و خواست نسبت به تعیین‌تکلیف آنها هر چه سریع‌تر اقدام شود.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد: با همکاری این سازمان و حوزه علمیه 200 طلبه لرستانی در قالب اردوهای معنوی به مشهد مقدس و پا بوس امام رضا(ع) اعزام می‌شود که هزینه رفت و آمد آنها توسط سازمان اوقاف پرداخت می‌شود.

وی همچنین خواستار برگزاری همایش وقف و حوزه‌های علمیه در استان لرستان و تکریم از آیت‌الله صادقی مدیر حوزه کمالیه خرم‌آباد به عنوان یک واقف برجسته در آینده شد.