رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

ثبت خانه آیت الله کمالوند خرم آبادی درفهرست آثار ملی - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت خانه آیت الله کمالوند خرم آبادی درفهرست آثار ملی

ثبت خانه آیت الله کمالوند خرم آبادی درفهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت:خانه آیت الله روح الله کمالوند خرم آبادی در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی با بیان اینکه این بنا دارای سه ورودی در ضلع های شرقی، جنوب و جنوب شرقی است، افزود: ضلع شرقی بنا شامل اندرونی خانه و دو بنای مجزا با دو ورودی جداگانه و دارای دو حیاط مرکزی است که تنها یک قسمت آن سالم مانده و به سبک خانه های زمان قاجار دارای اتاق های تو درتو است .

سلیمانی افزود: این بنا نخستین حوزه علمیه استان لرستان بوده و قبل از انقلاب محل اصلی تجمع روحانیان، برگزاری اعیاد، جشن ها، عزاداری ها و برنامه ریزی تظاهرات علیه رژیم طاغوت بوده و هسته اولیه ایجاد حوزه علمیه کمالیه خرم آباد، دراین خانه تشکیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بنای تاریخی فرهنگی خانه آیت الله کمالوند در محله سبزه میدان و محدوده بافت قدیمی شهر خرم آباد واقع شده است.

سلیمانی گفت: این خانه متعلق به دوره پهلوی بوده وبه شماره 31494 درفهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده است.

آیت الله روح الله کمالوند خرم آبادی از روحانیان برجسته لرستان در سده اخیر و ازشاگردان آیت الله بروجردی و از هم درسان و همراهان امام خمینی(ره) درمبارزه با رژیم طاغوت بود.

این روحانی برجسته در بیشتر رویدادهای سیاسی لرستان درعهد پهلوی دوم نقش آفرین بود وبارها با بسیج عشایر لرستان، رژیم پهلوی را وادار به عقب نشینی از مواضعش کرد.

آیت الله کمالوند در سال 1343 بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت.