رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

ثبت ملی سایت دیرین باستان شناسی دلفان لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت ملی سایت دیرین باستان شناسی دلفان لرستان

ثبت ملی سایت دیرین باستان شناسی دلفان لرستان

سایت دیرین باستان شناسی دلفان لرستان ثبت ملی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئول باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: پس از کارشناسی و بررسی های لازم با مطالعه فسیل مهره دار کشف شده در سایت گاوکش دلفان، این سایت به شماره 31136 به عنوان دیرین باستان شناسی ثبت فهرست آثار ملی شد.

محمدرضا محمدیان افزود: سایت گاوکش دلفان سال 1393 حین عملیات ساخت چهار خطه محور نور آباد -خرم آباد درمنطقه دره دیمه حوالی روستای گاوکش نورآباد کشف شد که شرکت پیمانکار به فسیل هایی چند میلیون ساله از جانوران برخورد کرده بود.

وی گفت: در اکتشافات انجام شده فسیل هایی از جمله فک، دندان، اندام های حرکتی و انگشت های خانواده های هیپاریون (اجداد اسبها)، بوویده (گاوسانان) شامل گوزن ها، زرافه و غزال های کوچک و همچنین گوشتخوران شناسایی شده است که این محوطه پس از محوطه تاریخی مراغه دومین مرکز کشف شده در کشور است.

مسئول باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: فسیل های کشف شده به محیط زیست تحویل شده است و این در حالی است که میراث فرهنگی معتقد است که فسیل ها باید در موزه نگهداری شوند.

آقای محمدیان افزود: هم اکنون محیط زیست بدون هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان در حال مطالعه و اکتشاف در این سایت است.