رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

جاده‌های تخریبی عشایر استان لرستان بازسازی شود - نمایش محتوای خبر

 

 

جاده‌های تخریبی عشایر استان لرستان بازسازی شود

جاده‌های تخریبی عشایر استان لرستان بازسازی شود

مدیرکل امور عشایری لرستان به لزوم بازسازی جاده‌های تخریبی عشایری در لرستان تأکید کرد و گفت: ۵۰ تا ۱۰۰ درصد جاده‌های عشایری در بخش ییلاق و چه قشلاق با مشکل روبه‌رو شده است.

حاجی مراد بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد بابیان اینکه هفت درصد جمعیت لرستان عشایری است اظهارداشت: عشایر لرستان، 1.5 میلیون واحد دامی دارند و 25 درصد پروتئین استان را  تأمین می‌کنند.

وی افزود: سالانه، 29 هزار تن شیر، 12 هزار تن گوشت قرمز، 10 هزار و 32 تن پشم و مو، 17 هزار تن عسل و 18 تن روغن تولید می‌کنند که چون دام‌های آن‌ها از علف‌های تازه و گیاهان دارویی موجود در مراتع تغذیه می‌کنند، تولیدات آن‌ها بسیار خوش‌طعم و باکیفیت است.

مدیرکل امور عشایری لرستان عنوان کرد: بیشترین مشکلات عشایر، مربوط به بحث بیمه، آب شرب، واکسیناسیون دام، تأمین علوفه و صعب‌العبور بودن جاده‌های عشایری است.

وی تصریح کرد: در اثر بارندگی‌های سال 94 و 95، 850 کیلومتر از جاده‌های عشایری تخریب‌شده، یعنی عبور و مرور عشایر در 50  تا 100 درصد جاده‌های عشایری، چه در بخش ییلاق و چه قشلاق، با مشکل روبه‌رو شده است.

بیرانوند بابیان اینکه تا جایی که امکان داشته با همکاری راهداری و قرارگاه خاتم، کار مرمت و بازسازی راه‌های عشایری انجام‌شده، خاطرنشان کرد: امسال حدود 200 کیلومتر از راه‌های عشایری بازگشایی شد اما همچنان جاده‌های عشایری زیادی در استان هستند که نیاز به بازسازی دارند.

وی بیان کرد: برای جبران کمبود آب شرب عشایر، امسال پنج دستگاه تانکر 12 هزار لیتری به اتحادیه عشایری داده‌شده تا آن‌ها را در منطقه پشت کوه عشایر نصب و آب بهداشتی عشایر را تأمین کند و موظف است که قبل از اینکه عشایر در منطقه مستقر شوند، تانکرها را نصب‌کرده باشد.