جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

جامعه اسلامی با معارف امام صادق(ع) زنده است - نمایش محتوای خبر

 

 

جامعه اسلامی با معارف امام صادق(ع) زنده است

جامعه اسلامی با معارف امام صادق(ع) زنده است

امام‌جمعه پلدختر گفت: امروز جامعه اسلامی با معارف امام جعفر صادق(ع) زنده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد سوری ظهر دیروز در جمع خبرنگاران این شهرستان، ضمن تسلیت سالروز شهادت ششمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام جعفر صادق(ع)، اظهار داشت: جامعه اسلامی امروز با معارف امام صادق(ع) زنده است.

وی افزود: امام صادق(ع) از مبلغان فرهنگ ناب شیعه است که به‌عنوان مدرج و مدون معارف اسلامی به‌حساب می‌آیند این امام همام از هیچ دشمنی ترس و واهمه‌ای نداشتند و خود به نشر و ترویج معارف دینی پرداختند.

امام‌جمعه پلدختر با اشاره به اینکه امام صادق(ع) به بهترین شکل ممکن به تبیین و تعمیق هویت مذهبی دین تشیع پرداختند، عنوان کرد: دوران این حضرت زمان شکوفایی هر چه بیشتر علم، دانش، فقه، کلام و فلسفه بود درحالی‌که آن زمان، دوران بدعت‌ها و رواج مذهب متعدد بود.

وی با بیان اینکه مقام علمی امام جعفر صادق(ع) آن‌قدر وسیع شده بود که حدود چهار هزار شاگرد از بلاد مختلف تربیت کردند، گفت: دستگیری از محرومان و نیازمندان از ویژگی‌های بارز آن امام همام بود.

سوری تصریح کرد: امام صادق(ع) همواره در برابر ناملایمات و سختی‌های زمان خویش ایستادگی می‌کردند، چرا که خداوند در بیشتر آیات قرآن کریم مردم را به صبر در برابر مشکلات و سختی‌ها سفارش و توصیه کرده و آنان را در برابر آن به رستگاری وعده داده است.

وی با اشاره به این‌که با ولایت حضرت علی(ع) دین اسلام کامل و با امامت امام جعفر صادق(ع) این ولایت نتیجه داد، افزود: آن حضرت علم را از مبدأ تا معاد و از طهارت تا دیانت علوم فقهی و دینی را برپا کردند و همواره مردم را به پیروی و اطاعت از سنت نبوی توصیه فرمودند.

امام‌جمعه پلدختر با بیان اینکه امام صادق(ع) در زمینه فقه و نشر احادیث روی فرهنگ‌های زمان خویش کارکردند و به تربیت شاگردان مختلفی پرداختند، بیان کرد: ظلم‌ستیزی و افشاگری ظلم ظالمان زمان یکی دیگر از وظایف این امام همام بود و به همین خاطر حکومت نسبت به این حضرت حساس شد و او را به شهادت رساند.

وی اظهار داشت: حکومت آن زمان سعی می‌کرد که علم و نام آن حضرت را محو کند اما مقام علمی و نور فعالیت امام صادق(ع) اثربخش بود و امروز مکتب شیعه و شیعیان مرهون مجاهدت‌های این امام همام است.

سوری علم‌آموزی و دانش‌افزایی در زمینه شیعه و ولایت را ازجمله روش‌های تبلیغی و مبارزاتی امام صادق(ع) دانست وگفت: آن حضرت با پاسخگویی به شبهات سعی کردند تا باطل را به مردم شناسانده و از آن روی بگردانند و مسیر حق امامت را به شیعیان معرفی کند.

وی با بیان این‌که امام صادق(ع) مدیر و مدبر مکتب تشیع بود، بیان کرد: امام صادق(ع) در برخورد با عامه مردم انعطاف‌پذیر بود و این‌ یکی از ویژگی‌های بارز آن امام بزرگوار بود کما اینکه امام ششم نسبت به بقیه امامان معصوم و حتی از پیامبر کهن‌سال‌تر بود و این موضوع را منشأ خیر و برکت در راستای ایجاد فرصت جهت عرضه اسلام و دفاع از ارزش‌های اسلامی دانست.

امام‌جمعه پلدختر به روایت ابوحنیفه مبنی بر اینکه «اگر من دو سال در محضر امام صادق (ع) شاگردی نمی‌کردم اکنون ابوحنیفه‌ای وجود نداشت» اشاره کرد وگفت: امام جعفر صادق(ع) با وجود صبر و بردباری زیادی که داشتند به مبارزه سیاسی و فرهنگی با بنی‌امیه و بنی‌عباس پرداختند و فعالیت‌های بسیاری در زمینه روشنگری امامت حضرت مهدی(عج) انجام دادند.

وی جامعه اسلامی امروز را زنده از معارف آن امام دانست و افزود: امروز بشریت از علم بی‌انتهای امام صادق(ع) بهره‌مند‌است و باوجود این‌که ریشه بسیاری از اختلافات جوامع امروزی مسائل غیراخلاقی است.

سوری  عنوان کرد: با توجه به این‌که یکی از اصلی‌ترین اصول زندگی هر فرد اخلاق است و دلیل بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی فقدان اخلاق و رفتار درست است باید از اخلاق امام جعفر صادق(ع) که زبانزد عام و خاص است درس گرفت.

وی تصریح کرد: امروز روز شهادت و عزاداری برای این شخصیت است که قلوب انسان‌ها در برابر او فرود آمده و تمام اندیشمندان چه مخالف و چه موافق از فضایل آن حضرت سخن می‌گویند.

امام‌جمعه پلدختر خاطرنشان کرد: به همین منظور وقتی از منصور دوانیقی قاتل آن حضرت درباره ایشان سوال شد پاسخ داد که جعفر بن محمد(ع) مصداق سابق الخیرات بود کما اینکه مالک بن انس یکی از بزرگان سنت گفته است که امام صادق(ع) در علم و عبادت برتر چشمی ندیده و گوشی نشنیده است و جامعه امروز که گرفتار فقر معنوی است.