رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

جشنواره «رویش زاگرس» در لرستان برگزار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

جشنواره «رویش زاگرس» در لرستان برگزار می‌شود

جشنواره «رویش زاگرس» در لرستان برگزار می‌شود

رئیس بنیاد نخبگان لرستان گفت: جشنواره «رویش زاگرس» از ۱۷ تا ۱۹ شهریورماه در لرستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حمزه امیری در نشست هم‌اندیشی با مخترعین و مبتکران استان که در سالن جلسات بنیاد نخبگان لرستان برگزار شد، بابیان اینکه مخترعان از مخاطبین اصلی بنیاد نخبگان هستند، اظهار داشت: مخترعان و مبتکران از سرمایه‌های اصلی نظام کشور به شمار می‌روند به‌گونه‌ای که نقش نخبگان در بحث توسعه کشور یک بحث انکار ناپذیر است.

وی بابیان اینکه جشنواره «رویش زاگرس» در لرستان برگزار می‌شود، افزود: جشنواره ابتکارات و اختراعات غرب کشور با عنوان«رویش زاگرس» با حضور مخترعان و صاحبان ایده از استان‌های غرب کشور، 17 تا 19 شهریورماه امسال در لرستان برگزار می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان عنوان کرد: کارهای مقدماتی جشنواره انجام و کمیته‌ها تشکیل‌شده است که امیدواریم با برگزاری این جشنواره قدمی در جهت رفع مشکلات استان برداریم.

وی با اشاره به اینکه زمان ثبت‌نام در جشنواره تا پنجم شهریورماه تمدیدشده است، بیان کرد: خوشبختانه تاکنون استقبال خوبی انجام‌شده و تعداد قابل‌توجهی از مخترعان در این جشنواره شرکت کرده‌اند بنابراین هرچه تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر باشد نشان‌دهنده ظرفیت استان است.

امیری تصریح کرد: امیدواریم اطلاع‌رسانی‌ها انجام شود تا تمامی مخترعان استان در این جشنواره شرکت کنند و از فرصتی که برای استان پیش‌آمده است نهایت استفاده به عمل آید.

وی خاطرنشان کرد: طی هفته آینده جلسه‌ای با استاندار و رئیس بنیاد نخبگان کشور تشکیل می‌شود بنابراین کسانی که در بحث تجاری‌سازی اختراعات با مشکلاتی روبه‌رو هستند اطلاعاتی در اختیار ما قرار دهند تا در جلسه مطرح شود.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان بابیان اینکه مخترعان به دلیل اینکه در شمول حوزه بنیاد ملی نخبگان قرار گیرند نقش بی‌بدیل و اثرگذاری دارند، گفت: افرادی که در جهت کارآفرینی، اشتغال و تولید ثروت گام بردارند تا جایی که امکان باشد تمام تسهیلات برایشان فراهم است.

وی اظهار داشت: در سند چشم‌انداز نظام در افق 1404 مطرح شد ایران بایستی کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی، انقلابی الهام‌بخش در جهان اسلام و تعاملات سازنده مؤثر در روابط بین‌المللی باشد.

امیری بابیان اینکه اگر می‌خواهیم به این جایگاه در افق 1404 برسیم باید تلاش کنیم، افزود: هرکسی در هر جایگاهی که قرار دارد باید به‌درستی به وظیفه خود عمل کند تا بتوانیم به آن چشم‌اندازی که در افق 1404 مطرح است دست‌یابیم.

وی بابیان اینکه در بحث مسائل علمی به افق چشم‌انداز 1404 رسیده‌ایم، عنوان کرد: خوشبختانه در بحث مسائل علمی توفیقات خوبی به دست آورده‌ایم به‌گونه‌ای که رتبه اول منطقه و رتبه 16 جهان را کسب کرده‌ایم.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان با اشاره به اینکه متأسفانه در بحث فناوری هنوز نتیجه حاصل نشده است، بیان کرد: نیاز است در بحث فناوری حرکت‌های جدی صورت گیرد بنابراین در بحث مسائل علمی و فناوری یک سیکل وجود دارد که بایستی علم به ایده، ایده به فناوری و فناوری به ثروت تبدیل شود.

وی تصریح کرد: در بحث علم و ایده پیشرفت خوبی داشته‌ایم و مخترعان استان ایده‌ها را به نمونه‌هایی تبدیل کردند ولی نمونه‌ها بایستی به مرحله‌ای برسند که تجاری‌سازی صورت گیرد و بتوانیم در جامعه ایده‌ها را به منفعت تبدیل کنیم و سود ایده و فکر مخترعان به جامعه برسد.

امیری خاطرنشان کرد: شعار داشتن استعداد درخشان یک نعمت تعهدآور است نه یک مزیت توقع آفرین در بنیاد نخبگان مطرح است بنابراین باید در قبال استعداد خدادادی که داریم نسبت به جامعه تعهد داشته باشیم تا جامعه از ایده و اختراعات مخترعین استفاده کند.

وی بابیان اینکه متأسفانه در جوامع نفتی اقتصاد کشور به سمت نفت است، گفت: نباید انتظار حمایت بیش‌ازحد از دولت داشته باشیم تعهد دولت در قبال مخترعان و استعدادهای برتر این است که شرایط را برای شکوفایی استعدادهای این افراد فراهم کند.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان با بیان اینکه در تبدیل ایده به فناوری و تبدیل فناوری به ثروت مشکلاتی وجود دارد، اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت رفع این مشکلات ایجادشده بنابراین افرادی که می‌خواهند ایده‌های خود را به مرحله تجاری‌سازی برسانند ما در حوزه بنیاد نخبگان هر اقدامی که از طرف معاونت نیاز باشد انجام می‌دهیم.