جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

جشنواره نوجوان سالم در مدارس لرستان برگزار می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

جشنواره نوجوان سالم در مدارس لرستان برگزار می شود

جشنواره نوجوان سالم در مدارس لرستان برگزار می شود

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: این اداره کل ۲۱ اسفندماه جشنواره نوجوان سالم را در مدارس استان برگزار می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، گودرز کریمی فر ظهر روز پنج شنبه در همایش رابطین سازمانهای دولتی و غیردولتی در محل فرماندهی انتظامی لرستان اظهار داشت: در عصر کنونی که پدیده شیعه هراسی، اسلام هراسی، دین گریزی و معنویت گریزی به شدت مطرح است نقش دستگاه های فرهنگی و اجتماعی می تواند جدی و اساسی باشد.

کریمی فر ادامه داد: در راستای جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی به طور قطع احتیاج به برنامه است و با شعار نمی توان آسیب های اجتماعی را کاهش داد.

آسیب پذیری آموزش و پرورش در برابر آسیبهای اجتماعی

وی با بیان اینکه باید سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای کاهش آسیب های اجتماعی در یک پروسه زمانی پنج تا ۱۰ ساله وجود داشته باشد عنوان کرد: باید با برنامه در مقابل این آسیب های اجتماعی و فرهنگی حرکت کرد چرا که فضای مجازی و ابزار هجمه فرهنگی دشمن هر روز پیشرفته تر از قبل می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با بیان اینکه منزل، محیط و مدرسه در زندگی دانش آموزان نقش اساسی دارند ادامه داد: اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش باید برای این سه عنصر در راستای کاهش آسیب های اجتماعی برنامه داشته باشد چرا که آموزش و پرورش لرستان بالغ بر ۳۰۷ هزار دانش آموز دارد و به راحتی می توانند در برابر این آسیب ها تهدید شود.

کریمی فر نقش نیروی انتظامی در کاهش این آسیب ها را بسیار موثر دانست و تصریح کرد: آموزش و پرورش می تواند هم سو و به موازات معاونت اجتماعی نیروی انتظامی در راستای مقابله با آسیب های اجتماعی حرکت کند چرا که بر این باوریم هرگاه کاری اعتقادی و ارزشی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی صورت گیرد توسط کسانی انجام می شود که در کار خود هدف، تعصب و احساس مسئولیت داشته باشند.

فعالیت موثر اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش

وی به نقش اراده، امید و پشتکار برای مقابله با آسیب های اجتماعی اشاره کرد و افزود: امید تنها پدیده ای است که هرگز دچار مرگ نمی شود و در آموزش و پرورش تنها چیزی که می تواند دانش آموزان را بانشاط و در مقابل این آسیب ها مصون بدارد امید و امیدواری است چرا که در سند تحول بنیادین مهم ترین عنصر بعد از دانش آموز، معلم است.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به اینکه اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش از حساس ترین، با برنامه ترین و پیچیده ترین ادارات آموزش و پرورش است بیان داشت: انتظار می رود این اداره با توسعه مشارکت با سایر دستگاه های فرهنگی و اجتماعی گام های موثری در این زمینه بردارد.

وی با بیان اینکه غنی سازی اوقات فراغت در آموزش و پرورش می تواند در کاهش آسیب ها و تقویت فرزندپروری نقش موثری داشته باشد ادامه داد: ارتباط عاطفی پدرو مادر و دوست شدن پدرومادر با فرزندان خود می تواند از انزوای دانش آموزان جلوگیری کند.

کریمی فر روشنگری، تبیین برنامه، جریان سازی خبری و اقناع مخاطبان را چهار مولفه موثر در کاهش آسیب های اجتماعی و تقویت رابطین اجتماعی دانست و گفت: در این زمینه فعالیت رسانه ملی و شبکه استانی با محوریت دستگاههای فرهنگی و اجتماعی بسیار موثر است.

بروشورهای فرهنگی - اجتماعی در ۳۰۰۰ مدرسه لرستان توزیع شد

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان به اقدامات انجام شده توسط آموزش و پرورش در راستای کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: جشنواره نوجوان سالم اسفندماه هرسال از میان چهار هزار و ۲۰۰ آموزشگاه استان در آموزشگاه هایی که دارای جمعیت بالای ۵۰ نفر هستند برگزار می شود که امسال در ۲۱ اسفند برگزار خواهد شد.

کریمی فر برگزاری همایش سیره، رفتار و کردار علوی، برگزاری کارگاه آموزشی برای والدین و کارکنان، برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت پیشگیری از اعتیاد را از دیگر اقدامات آموزش و پرورش در جهت کاهش آسیب های اجتماعی دانست.

وی افزود: برگزاری جلسات توجیهی برای مشاورین مدرسه یکی دیگر از این اقدامات بوده چرا که مشاورین مهم ترین نقش در مدرسه را دارند و مشاور تحصیلی، تربیتی، فردی و خانوادگی دانش آموزان هستند.

وی در پایان گفت: بروشورهای فرهنگی - اجتماعی نیز توسط آموزش و پرورش برای اطلاع رسانی به اولیا دانش آموزان و متصدیان امر آموزش و پرورش تهیه و در حدود سه هزار مدرسه استان توزیع شده است.