سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

حتی زلزله 3 ریشتری برای قلعه فلک‎الافلاک خطرناک خواهد بود - نمایش محتوای خبر

 

 

حتی زلزله 3 ریشتری برای قلعه فلک‎الافلاک خطرناک خواهد بود

حتی زلزله 3 ریشتری برای قلعه فلک‎الافلاک خطرناک خواهد بود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: قسمتهای جنوبی قلعه فلکالافلاک تا یک میلیمتر ترک برداشته است.

مهندس عبدالرضا مهاجری نژاد در گفتوگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با  اشاره به وضعیت فعلی قلعه تاریخی فلکالافلاک خرمآباد بیان کرد: بحث استحکام بخشی این اثر مهم تاریخی توسط مسئولین وقت آغاز شده بود که متاسفانه اجرای آن به صورت کامل بر اساس شرح خدمات خوبی انجام نشد.

وی با بیان اینکه بر اساس محاسبه معمار باید این استحکام بخشی انجام میشد، ادامه داد: باید در داخل و خارج این قلعه دوخت و دوز انجام میگرفت و در کنار آن نیز رینگ لحاظ میشد.

مهاجری نژاد تصریح کرد: متاسفانه به دلیل انجام ناصحیح طرح سنگینی مضاعفی به قلعه و خاک زیرین آن وارد شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه قرار بود 30 رینگ در دورتادور قلعه نصب شود که تنها 8 مورد آن انجام گرفته، تصریح کرد: فلکالافلاک را از بالا و پایین سنگین سازی کردند و ترک برداشته و در صورت عدم اجرای اقدامی عاجل، وضعیت آن بدتر میشود.

وی یادآور شد: تمامی آبهای داخل قلعه بسته شده و حتی تا جایی پیش رفتهایم که مجبور شدیم سرویسهای بهداشتی، باغچهها و کافیشاپ را نیز تعطیل کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه وزن قلعه حدودا 100 هزار تن بوده، گفت: قسمتی از وزن این اثر روی خاک باستانی بوده که سنگینی ایجاد کرده و رینگها نیز به این سنگینی کمک میکنند.

مهاجری نژاد تاکید کرد: وزن قلعه فلکالافلاک باید تقسیم شود و روی بستر بصورت یکسان قرار گیرد و باید در این راستا سبکسازی انجام شود تا وزن کم شود.

وی در ادامه صحبتهایش با بیان اینکه از زیر این قلعه حدود 500 اینچ آب بیرون میآید، افزود: این آب به مرور زمان حرکات تکنیکی انجام میدهد و شن و ماسه را با خود جابجا میکند، آب به صخرهای که قلعه روی آن قرار گرفته نفوذ کرده و باعث خوردگی این صخره میشود و این عارضه طبیعی نیز را شاهد هستیم.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه طرح استحکام بخشی اشتباه بوده، گفت: بافتهای متراکم خاک را باز کردهایم و تمامی رسوبات، آب و ... وارد آن میشود و حالت کششی ایجاد کرده و در کنار آن نیز رینگها به درستی اجرا نشدند.

وی با بیان اینکه با احداث این رینگها تعادل در وزن ایجاد خواهد شد، افزود: بعد از عید نوروز سقف قلعه را سبکسازی خواهیم کرد ولی بطور کلی برای رفع مشکل به 150 میلیارد ریال نیاز داریم.

مهاجرینژاد با اذعان به اینکه با شرایط فعلی و ترکهای افقی و عمودی ایجاد شده، حتی زلزله 3 ریشتری برای این قلعه خطرناک خواهد بود، اظهار کرد: قلعه فلکالافلاک نماد است و متعلق به همه ایران و در فهرست ثبت موقت جهانی نیز قرار دارد و شرایط فعلی آن حیثیتی است و از شمای رسانه و دیگر مسئولین انتظار داریم کمک کنند.

وی گفت: هر کس تخلفی در وضعیت به وجود آمده قلعه فلکالافلاک مرتکب شده باید جوابگو باشد و ما با تمامی تلاش پیگیر رفع مشکل هستیم.