جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

حجم مخزن سد ایوشان 52 میلیارد مترمکعب است - نمایش محتوای خبر

 

 

حجم مخزن سد ایوشان 52 میلیارد مترمکعب است

حجم مخزن سد ایوشان 52 میلیارد مترمکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقهای لرستان گفت: سدهای ایوشان و مروک در دهه فجر افتتاح شدند.

علی امید سیفی در گفتوگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، افزود: سدهای ایوشان و مروک به حجم مخزن 107 میلیون مترمکعب میتوانند 7800 هکتار از اراضی منطقه دشت سیلاخور را مشروب کنند.

وی با بیان اینکه سد ایوشان در 57 کیلومتری شهر خرمآباد و در فاصله 1.5 کیلومتری بالادست روستای ایوشان است، اظهار کرد: این سد با هدف تأمین آب کشاورزی مطمئن برای اراضی دیم و مستعد پایاب در دشت ایوشان به مساحت 4800 هکتار و جلوگیری از خسارت سیلابهای بزرگ احداث شده است.

سیفی گفت: حج مخزن این سد 52 میلیارد مترمکعب بوده و حجم تنظیم آب سالانه آن 31.7 میلیون مترمکعب است که تاکنون 100 میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده و میزان اشتغالزایی این پروژه 2500 نفر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقهای لرستان درباره سد مروک نیز بیان کرد: سد مروک در 37 کیلومتری شهرستان دورود قرار دارد که با هدف تأمین کمبود آب کشاورزی پایاب سد و توسعه آبیاری 30000 هکتار از اراضی منطقه ساخته شده است.

وی با بیان اینکه حجم تنظیم آب سالانه این سد 50 میلیون مترمکعب است که عملیات احداث این سد از سال 82 آغاز شد، گفت: تاکنون 130 میلیارد تومان برای آن هزینه شده  و 3000 هکتار از اراضی منطقه را مشروب میشوند و با احداث کامل آن زمینه اشتغال 1500 نفر فراهم خواهد شد.