جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

حذف آب بخش کشاورزی سد کاکارضا خرم‌آباد صحت ندارد - نمایش محتوای خبر

 

 

حذف آب بخش کشاورزی سد کاکارضا خرم‌آباد صحت ندارد

حذف آب بخش کشاورزی سد کاکارضا خرم‌آباد صحت ندارد

استاندار لرستان گفت: آب بخش کشاورزی سدکاکارضا در خرم‌آباد حذف نشده و این موضوع صحت ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، به نقل از روابط عمومی استانداری لرستان هوشنگ بازوند اظهارداشت: یک تخصیص آب در حوزه کرخه داریم که در این حوزه لرستان، همدان، کردستان، مرکزی، ایلام و کرمانشاه قرار دارند که بیشترین حوزه در کرخه و روان آب متعلق به لرستان است.

وی افزود:با توجه به سفر مقام معظم رهبری به خوزستان و مصوبه این سفر، قرار است 550 هزار هکتار از اراضی خوزستان در حوزه کرخه از دیم به آبی تبدیل شود.

استاندار لرستان عنوان کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر، وزارت نیرو تصمیم گرفته تا مقداری از تخصیص حوزه کرخه را در بخش کشاورزی کاهش دهد که در همین راستا در حال مذاکره هستیم و تاکنون سهمی از تخصیص استان کم نشده است.

وی با اشاره به اینکه در سد کاکارضا آب شرب، صنعت و کشاورزی داریم که برای آب کشاورزی سدهای مخمل کوه و سد سراب تلخ تعریف‌شده است، بیان کرد: در سد سراب تلخ به دلیل اینکه یک روستا و تمامی زمین‌های کشاورزی در مخزن آب قرار می‌گیرد اولویت را به سد مخمل کوه دادیم که زمین‌های آن متعلق به منابع طبیعی است و معارضی ندارد.

بازوند گفت: وزارت نیرو این اجازه را به ما داده است که از طریق ماده 56 آن را اجرا کنیم و در همین زمینه مذاکرات اولیه با قرارگاه خاتم‌الانبیا داشته‌ایم که این سد را احداث کنیم.

وی بابیان اینکه سد مخمل کوه علاوه بر تأمین آب شرب بیش از 95 درصد آن به کشاورزی اختصاص داده‌شده است،گفت: قرار است هفت هزار هکتار زمین توسط سد مخمل کوه از دیم به آبی تبدیل شود.

استاندار لرستان در رابطه با سد تاج امیر دلفان، اظهارداشت: در شهرستان دلفان مشکل آب شرب داشتیم که با اولویت آب شرب، صنعت و کشاورزی مراحل این سد طراحی‌شده است.

وی افزود: این سد از طریق ماده 56 به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذارشده و عملیات اجرایی آن با رویکرد اولویت آب شرب، صنعت و سپس کشاورزی در حال انجام است.