رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

حلقه‌های کتاب‌خوانی در استان لرستان تشکیل می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

حلقه‌های کتاب‌خوانی در استان لرستان تشکیل می‌شود

حلقه‌های کتاب‌خوانی در استان لرستان تشکیل می‌شود

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش‌وپرورش لرستان بابیان اینکه به‌زودی حلقه‌های کتاب‌خوانی در استان راه‌اندازی می‌شود گفت: علم، دانش و سواد به‌عنوان یک مقوله‌ای که مورد تأکید همه ادیان الهی بوده مطرح است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی‌اشرف حیدری روز دوشنبه در همایش استانی گرامیداشت تأسیس نهضت سوادآموزی که در سالن همایش آموزش‌وپرورش ناحیه 2 خرم‌آباد برگزار شد اظهار داشت: از ابتدای تأسیس نهاد سوادآموزی تاکنون 400 الی 500 نفر از افرادی که در نهضت سوادآموزی درس خواندن را شروع کرده‌اند با کسب مدارج عالی علمی در گوشه‌ای از این استان قسمتی از کار هدایت و مدیریت جامعه را بر عهده‌ دارند.

وی افزود: قبل از انقلاب اسلامی بر اساس سرشماری نفوس و مسکنی که در استان لرستان انجام شد گروه سنی 10 تا 49 ساله حدود 57 درصد باسواد بودند که در حال حاضر بیش از 94 درصد افراد گروه سنی بین 10 تا 49 ساله باسواد هستند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش لرستان عنوان کرد: استان لرستان در بحث جذب، نگهداشت و امتحانات جز استان‌های برتر کشور است و سعی شده سرانه مطالعه را در بین سواد آموزان افزایش دهیم.

وی بیان کرد: مراکز یادگیری محلی در استان لرستان احیا شده که در این مراکز نیازسنجی انجام و با توجه به نیاز منطقه در آن مراکز نه‌تنها سواد خواندن و نوشتن را آموزش می‌دهیم بلکه مهارت‌های زندگی نیز آموزش داده می‌شود.

حیدری بابیان اینکه به‌زودی حلقه‌های کتاب‌خوانی در استان راه‌اندازی می‌شود تصریح کرد: علم، دانش و سواد به‌عنوان یک مقوله‌ای که مورد تأکید همه ادیان الهی بوده مطرح است؛ در قرآن و احادیث متعددی که وجود دارد تأکید زیادی بر علم‌آموزی، اهمیت سواد و مبارزه با جهل و خرافه شده است.

وی خاطرنشان کرد: در دوران انقلاب درحالی‌که کشور ما را تهدیدات داخلی و خارجی تهدید می‌کرد امام خمینی(ره) به‌خوبی درد واقعی جامعه را شناخت.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش‌وپرورش لرستان بابیان اینکه بی‌سوادی منشأ همه بیماری‌ها است گفت: امام خمینی(ره) فرمان تاریخی خود را مبنی بر تشکل نهضت سوادآموزی صادر کرد؛ نهضت سوادآموزی به‌عنوان یک میراث گران‌بها هنوز ادامه دارد و آموزش‌دهنده‌هایی که در بحث سوادآموزی کار می‌کنند در یک جهاد واقعی وارد شده‌اند.

وی یکی از اهداف باسواد شدن را عدالت در جامعه دانست و اظهار داشت: عدالت به‌عنوان یکی از اهداف اساسی نظام جمهوری اسلامی است به‌طوری‌که معمولاً افراد بی‌سواد از منابع طبیعی کمتر بهره‌وری می‌کنند و از یک سری نعمت‌های خدادادی محروم شده‌اند که اگر بخواهیم عدالت در جامعه برقرار شود باید سعی کنیم افراد بی‌سواد را باسواد کنیم.